Rok 2023 vs. 1987
Nacella turbiny wiatrowej o mocy 6.XMW (na moim aktualnym projekcie 6.8) i miejscem na łopaty o średnicy rotora 163m.
Obok niej blast from the past - nacellą o mocy 250kW i rotorze łopat 27m.
Obie wyprodukowane przez tego samego OEMa.
#wtgjarezza #ciekawostki
03537d7e-de64-4320-a19d-7430ccde4769
KierownikW10

@jarezz nie dodałeś zdjęć.


Jak masz turbinę wiatrową o tak dużej mocy, to w jakim zakresie szybkości wiatru produkuje ona maksymalną moc? Są na to jakieś wykresy?


Zerknąłem i trzeba około 500 takich turbin by wymienić dużą elektrownię węglową xD

Jason_Stafford

@KierownikW10 u mnie w robocie jest turbina 14 MW, może zasilić 18k domostw.

KierownikW10

u mnie w robocie jest turbina 14 MW, może zasilić 18k domostw.


@Jason_Stafford no tak średnio bym powiedział. Może zasilić 18k domów po spełnieniu określonych warunków, czyli turbina musi pracować z maksymalną mocą, a domy mogą pobierać średnio trochę ponad 1kW, czyli nie mogą to być godziny szczytu. Lepsze byłoby, że turbina może ładowanie 1300 samochodów elektrycznych z siły (często około 11 kW) xD

jarezz

@KierownikW10 zaktualizowałem o foto. Dzięki za zwrócenie uwagi.

Co do ich wydajności - kwestia zależy od modelu i tego w jakich warunkach jest instalowany. Tyle wiem. Nie jestem inżynierem, więc nie wypowiadam się więcej.


Co do tego, że instalują je na Dolnym Śląsku czy opolszczyznie. Przed taką budową stawia się maszt meteo i bada panujące warunku. Nieco ponad 2 lata temu zainstalowanie 1MW energię wiatrowej w Polsce kosztowało blisko 1,5M PLN. Nikt raczej tak sobie takiej kasy nie wyrzuca w błoto.


Co do większej nacelli to w Polsce jest na ten moment nielegalna. Teraz chyba rusza budowa FW, która będzie miała największe maszyny zainstalowane (3.6 albo 4.2) nie przypomnę sobie teraz. Z tego co kojarzę to Enercon to ma być.


Edit: każda WTG ma swój dolny zakres wiatru do produkcji (ta 6.X bodajże 4m/s) i górny, przy którym wyłącza się i blokuję, bo doszłoby do jej uszkodzenia (ok. 25m/s).

KierownikW10

@jarezz postanowiłem się trochę dokształcić i okazuje się, że regiony, które nie były KIEDYŚ opłacalne do budowy turbin, stają się opłacalnymi wraz ze wzrostem rozmiarów turbin. To wiele tłumaczy i pokazuje, że stare dane często są już nieaktualne.

Jason_Stafford

no tak średnio bym powiedział.


@KierownikW10 to nie są moje słowa, tylko Generała Elektryka. I drobny błąd się wkradł, 16k domostw.


Jest to pierwsza turbina wiatrowa, która w ciągu 24 godzin wytworzyła 288 MWh.


Więcej bla bla bla


Największa na świecie działająca morska turbina wiatrowa, więcej bla bla bla, może teraz pracować z mocą znamionową 14 MW.

jarezz

@KierownikW10 tak, w tej branży rozmiar ma znaczenie. Dlatego np Vestas największą turbinę onshore ma V174 (rotor) i coś ok. 7.1MW

Ta sama firma będzie dostarczać morskie WTG dla konsorcjum Orlenu i Northland Power o rotorze V246 i mocy 16MW (rotor mogłem o 10m i moc o 2MW pomylić).

myoniwy

@KierownikW10 Jest taki prosty wzór z którego orientacyjnie można policzyć moc turbiny:

P=AV³/3

P to moc

A to powierzchnia rotora (okręgi który zatacza)

V to prędkość wiatru.


Oczywiście w pewnym momencie siły są tak duże że łopaty są ustawiane w chorągiewki i przestaje produkować.

KierownikW10

@jarezz i jeszcze jedno pytanie. Dlaczemu turbiny wiatrowe buduje się na takim Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, gdzie wg wszystkich map warunki dla energetyki są tak średnio sensowne? Dla mnie to troszkę marnotrawstwo, inwestujesz ogromną kasę, po czym twoja inwestycja przez pół roku pracuje na pół gwizdka, bo wiatr jest za słaby.

Jason_Stafford

@KierownikW10 przy przesyle też tracisz energię. Czasem łatwiej wyprodukować mniej lokalnie, niż przesyłać z nad morza.

SzwarcenegerKibordu

@KierownikW10 Może nie każdy operator ma infrastrukturę aby podłączyć swoje farmy wiatrowe do swojej sieci np na pomorzu. Dolnośląskie i opolskie to głównie Tauron.

a6cedda4-ee16-4151-9ad3-08fd53879ae6
KierownikW10

@Jason_Stafford akurat energia znad morza w Polsce raczej nie jest wysyłana, to wybrzeże ma duże deficyty i musimy przesyłać energię tam z południa Polski. To na południu jest większość dużych elektrowni. Północne i wschodnie rubieże w PL odpowiadają wyłącznie za 9% produkcji energii elektrycznej, stąd wynikały plany budowy elektrowni atomowej na północy kraju, tam jest najbardziej potrzebna.

69fe0efc-e832-4ed9-a235-0a0e4cc0dc39
jarezz

@SzwarcenegerKibordu tak gwoli wyjaśnienia, nie ważne czyjego operatora jest grid, bo taki Tauron duo buduje też FW "poza rejonem". Niby oczywiste ale tak tylko info wrzucam.

yeebhany

Superancko, wyglada jak czesc ze stacji kosmicznej

jarezz

@yeebhany też mi się podoba. Kiedyś, może uda mi się popracować dłużej dla jakiegoś klienta i wbić się też na fabrykę, a nie tylko budowy i budowy 😉

jarezz

@bizonsky i to nie są jeszcze największe dostępne gondole

kamyk1984

@jarezz Nordex. Pewnie w środku elementy z mojej odlewni żeliwa

jarezz

@kamyk1984 nordex nordex... pierwszy raz z nimi pracuję chociaż fotka kradziona z LI

Zaloguj się aby komentować