Cześć #winoroby,
Dziś kolejna porcja „wiedzy tajemnej” do wykorzystania w domowej produkcji alkoholi. Tym razem omówimy regułę Dellego.
Do czego ona służy? W dużym skrócie do określenia, czy nasz nastaw jest jeszcze fermentowalny, tzn. czy po dodaniu cukru (w dowolnej formie) podejmie on pracę.
Przykładowe sytuacje kiedy przyda nam się Reguła Dellego:
-
Fermentacja zatrzymała się i nie wiemy, czy cokolwiek spowoduje jej ponowny start.
-
Mamy wino leżakowane rok i chcemy dosłodzić do smaku. Czy ruszy fermentacja i dodany cukier zostanie ponownie przerobiony na alkohol?
-
Czy nasz planowany miód pitny przefermentuje prawidłowo zakładaną ilość cukru?
DU = alkohol obecny w nastawie (w %) x 4,5 (stała) + cukier resztkowy obecny w nastawie (w BLG)
Wartością graniczną obliczoną przez Dellego jest 80.
Co to oznacza? Jeśli wartość DU (Delle Unit – jednostka przypisana regule Dellego) wyliczona z naszego wzoru przekracza 80, oznacza to, że nasz nastaw osiągnął już maksymalne parametry i nie podejmie pracy. Wartości poniżej 80 oznaczają, że jest jeszcze szansa na wznowienie fermentacji.
Przykładowe wyliczenie:
1. Mamy wino 15% z cukrem resztkowym 20 BLG. Zobaczmy, czy mamy szansę na dalsze obniżenie cukru resztkowego w nastawie:
15% x 4,5 + 20 BLG = 87,5 DU
Wynik oznacza, że najprawdopodobniej nasz nastaw nie podejmie już pracy w tych warunkach.
Super wpis. Nie słyszałem o tej regule wcześniej!
Inna rzecz, że to akurat może też zależeć od zastosowanego szczepu drożdży, nie?
@sullaf Tak, dlatego wpisujesz % alko w nastawie, a jeśli jeszcze nie pracuje to max wydolność drożdży.
@Navane Dzięki. Cieszę się, że informacja się przydała
Pewnie, dopisuje ja sobie do swojego pliku na dysku google z zebrana wiedza, historia, tabelami, kalkulatorami do produkcji alkoholu
@MrMareX jak się teraz zagłębiłem to niestety ta reguła to do wina tak średnio bo takich cukrów resztkowych to nie osiągnę bez cukrzycy :-)
Co innego miody pitne
@Navane Na grupach winnych na których jestem już kilka razy się przydała
A tak realnie, to w przypadku win słodkich na bayanusach (19%) i na pewno dla nalewkarzy. Nie wiem, jak to jest przy piwach. Ty robisz, więc się wypowiedz.
@MrMareX no dla mnie przy winach 13-16% od wytrawnych do półsłodkich niestety reguła się nie sprawdzi. Ale do miodów pitnych też się od dawna przymierzam ale czas oczekiwania skutecznie mnie od tego pomysłu odwodzi :-)
Przy piwach to będziesz wiedział bo zasada podobna jest. Im wiecej BLG (ekatraktu) tym mocniejsze. A jak sam wiesz większość piw to 4-7 % więc BLG początkowe też niskie (ok 12 średnio) i schodzi do 4-5. Oczywiście są mocniejsze piwa ale to i tak będzie 9-11% przy BLG 25 około.
Ale do miodów się przyda, kiedyś w końcu spróbuję :-)
@Navane No nie wiedziałem właśnie jaki poziom BLG jest przy piwach. Dla alkoholu potrafiłbym sobie wyliczyć, ale nie wiedziałem ile ma być do smaku. Nie da się wszystkiego wiedzieć
Da się wszystko wiedzieć! Po to powstała ta społeczność aby wymieniać się wiedzą, doświadczeniem oraz promować wytwarzanie własnego duuuuuuzzzo tańszego i często gęsto dużo lepszego alkoholu niż kupisz w sklepie.
Zaloguj się aby komentować