Komentarze (7)

DEATH_INTJ

w dupe niech sie cmokna, oni nie sa od narzucania czegokolwiek

eloyard

@DEATH_INTJ no właśnie, jak zdaje mi się najmedialniejsze twarze - Bralczyk i Miodek - wspominali wielokrotnie, oni tylko stwierdzają jak w tej chwili język wygląda, a nie narzucają. Skoro język wyewoluował tak, że wielu ludzi składa słowa i zdania inaczej, to to jest właśnie język i stare reguły nie są od tego żeby coś narzucać, dlatego ulegają zmianie - urealnieniu, uwspółcześnieniu. Inaczej nadal wszyscy byśmy mówili praindoeuropejskim albo inną mową sprzed tysięcy lat.

ramen

@eloyard Obaj wspomnieni wielokrotnie wspominali w wywiadach, że język jest tworem dynamicznym i ulega ciągłej przemianie. Zarówno w kontekście zapożyczeń/spolszczeń nowych słów (np. pendrajw), jak i... upraszczaniu ortografii.

Zauważyłem na przykład, że coraz częściej końcówki "ą" jak np. w wyrazie sobą, są wypowiadane z "em" na końcu, czyli "sobom" i nikt nie zwraca już na to uwagi. Nawet nauczycielki w szkołach. A druga, bardzo podobna zmiana, to pisownia tych wyrazów, np. wybudują zapisywane jest "wybudujo". Dla mnie to oczywiste błędy, ale podejrzewam, że w ciągu kilku lat, RJP zaakceptuje takie zmiany, skoro nikt specjalnie ich nie zwalcza.

Dlu

Ja tam widzę trochę wpływów niemieckich

DiscoKhan

@Dlu tak naprawdę to angielskich. Sam takie błędy robiłem jak sporo po angielsku pisałem wcześniej.

ramen

@sierzant_armii_12_malp było, ale nie pykło, a to pykło

Zaloguj się aby komentować