#programowanie
Ide spać jutro odczytam odpowiedzi:
Czy C i C++ to język wart uwagi? Czy dla człowieka ktory z dupy zainteresował sie .py i .lua i można rzec ze wyszedł z podstaw (sam napisałem pare rzeczy, ostatnio bota do albiona ktory dzięki wykorzystaniu C++ omijał EAC(był post o tym tutaj)) bedzie do ogarnięcia ? Zawsze ten język mnie odpychał i był dla mnie mało zrozumiały, samo print w porównaniu do .py jest skomplikowane bardziej niż w innych językach jak dla mnie…
Ale w sumie wydaje sie być interesujący…

Tak sobie sam stawiam zadania, w dniach wolnych oglądam jakieś tutoriale staram sie cos robić, z własnych zainteresowań jak i samorozwoju, chyba dla tego ze moja dotychczasowa praca powoli mnie wypala… wiec nawet czy ten język jest jeszcze w kręgu zainteresowania na rynku? Nawet jak dla laika?
Chyba samozaparcie i cierpliwość daje mi sukces w nauce 😃
Pozdro
def

Dla samej nauki warto, ale jesli chcesz sie tym zawodowo zajac, to za pozno

argonauta

niekoniecznie, jest dużo kodu do utrzymania i rozwoju, głównie elektronika i sieci mesh

ataxbras

@mBank Jak chcesz niskopoziomowo to może Rust?

C jest przydatne, bo wyrabia dobre nawyki. W wielu zastosowaniach embedded jakiś subset C będzie jedynym możliwym. Poza tym składnia i logika dziedziczona jest w wielu innych miejscach. C++ to zupełnie inna sprawa i dla mnie, prywatnie, pomyłka (mimo ewolucji). Niemniej, C++ to sporo współczesnych zastosowań.

groman43

@mBank @def jest używane w embedded oraz w kilku ważnych miejscach związanych z Linuksem (na przykład kernel xD), dlatego absolutnie się nie zgodzę, że jest już zawodowo za późno, żeby się zająć zawodowo tym językiem. C++ do głównie gamedev, ale też wielkie projekty które ciągną się latami (na przykład wyższe warstwy telco).


Myślę, że wszystko zależy od tego, czym konkretnie chcesz się zajmować. Pamiętaj, że język to tylko narzędzie. Te same można osiągnąć stosując różne narzędzia, ale zwykle łatwiej i szybciej jest wybierzemy odpowiednie xD

wombatDaiquiri

@mBank jak chcesz języka trochę bardziej niskopoziomowego, z prostą składnią i czytelnymi błędami oraz bardzo przyjemnym learning curve, to polecam Go.


Jak chcesz być "futureproof" to polecam Rusta.


A jak chcesz się nauczyć C/C++ to się naucz C/C++ nie każda nauka musi być pod przyszłą pracę.

mBank

@def Zawodowo zająć za późno, bo jestem A) za stary B) wyszedł ten język już z obiegu na rynku?. Trochę tutaj zdania są podzielone i za bardzo nie wiem jak mam interpretować Twoją wypowiedź

@argonauta O sieciach mesh nic mi nie wiadomo, w sumie to obiło mi się to o uszy ale nie zagłębiałem się w temat, a tu BAM! niespodzianka, aż sobie trochę o tym poczytam - Dzięki!

@ataxbras Kolega widzę czynnie w tagu #informatyka i czynnie coś mi odpowiada - dzięki. Nad rustem myślałem nim poszedłem w .py sam rust wygląda na dość "łatwiejszy" C#, embedded mnie w sumie mało interesuje tak samo subset :(.

Wybrałem .py bo dość długo interesowałem się "ethical hackingiem" - lepiej brzmi po ang anizeli po pl, początkowo "script kiddie" a teraz już sam co nie co potrafię w .py skleić.

@groman43 No właśnie i tutaj też moje zainteresowanie właśnie się wzięło z tego że sam kernel jest oparty na tym...

Ale tutaj mówisz tylko i wyłącznie 'zawodowo' tak? Czyli czeka mnie droga gdzie jak nie osiągne 'zawodowej' wiedzy to nic z tego mieć nie będę, a przypominam tylko że .py uczyłem się w wolnym czasie czyli będzie to obstawiam około roku gdzie przez około roku poświęcałem temu można by powiedzieć jakieś 10 godzin w miesiącu MAX!

Gamedev mniej ciekawie brzmi, ale telco już lepiej


Rozumiem, no mi największą przyjemność sprawia "testowanie zabezpieczeń", gdy chociaż zrobię jakiś mały krok i coś uda mi się "popchnąć dalej" tym motywacja wzrasta i chcę więcej.


@wombatDaiquiri o Go nie słyszałem zaraz sobie obadam temat, (nad rustem jak Ci się chce dałem odpowiedź koledze @ataxbras jest ona wyżej) a czemu rust jest "futureproff"?


Czy chce, no właśnie nie wiem czy chce... od kąd chciałem coś robić w C wkurwiało mnie to że choćby w .py aby dodać dwie liczby jest to 3 linijki kodu, w C jest tego dużo więcej - wiem że wszystko to tylko zrozumienie języka i w sumie piszesz to z palca, każdy ma swoje plusy i minusy, lecz od kąd mam tego VS'a robiąc EAC bypassera odpaliłem sobie by coś naskrobać, i samo pisanie zjada mi dużo więcej nerwów


Jak się komuś chce przeczytać wszystkie wypowiedzi to fajnie by było, może polecicie coś pod zainteresowanie jakie mam dot. "zabezpieczeń", jest jeszcze "kryptografia" z którą się nie rozstaję od dobrych paru lat ale ostatnim czasy bardzo dużo czytałem na jej temat i musiałbym chyba zacząć przygodę z nią dużo wcześniej, więc kryptografię zostawię chyba po prostu dla samego siebie a może w dalekiej przyszłości wydam apkę na telefon - pożyjemy zobaczymy.

mBank

Ps. największy problem jaki mam, to potrafię analizować kod, wiem za co odpowiada gdy go przejrzę tak jest w 70% przypadkach, a gdy przychodzi coś napisać zaczynają się schody - ale to chyba każdy tak potrafi kto zna angielski albo i się mogę mylić..

groman43

@mBank Szczerze, nie znam całej historii kernela Linuksa. Najprawdopodobniej został napisany w C ponieważ takie rzeczy wtedy pisało się w C, na przykład wszystkie odmiany Unixa. Obecnie słyszałem, że Rust się pojawia w kernelu, ale nie mam zielonego pojęcia jak to dokładnie wygląda ponieważ nie śledzę tematu.


Akurat C jest raczej prosty jak budowa cepa, więc nie będziesz musiał poświęcić dużo czasu na naukę. A poznasz co to ręczne zarządzenie pamięcią, etc. C++ czy Rust ukrywają (lub starajają się ukryć) wiele niskopoziomowych rzeczy na zasadzie jak nie będziesz miał brzytwy, to się nie potniesz. Jest w tym pewna logika, ale z drugiej strony brzytwa się czasem (co prawda rzadko) przydaje.


Niedawno trafiłem na ten kurs - https://www.youtube.com/playlist?list=PLP29wDx6QmW7HaCrRydOnxcy8QmW0SNdQ. Jest to co prawda wprowadzenie do systemów wbudowanych, a nie C. Jednak, biorąc pod uwagę jak prostym językiem jest C i że znasz mniej więcej już jeden język programowania, nie powinieneś mieć większych problemów. A systemy wbudowane są o tyle fajne, że jak na dłoni widać jak wszystko dokładnie działa.


Gamedev - nigdy nie miałem przyjemności. Nie kręci mnie to, poza tym firmy podobno zatrudniają "pasjonatów", którzy pracują za grosze, bo są pasjonatami. Telco koncepcyjnie jest bardzo spoko, jeśli to lubisz. W praktyce jest to dość popieprzona branża, z wieloma ulepami, które zostały stworzone 20 lat i są wciaż rozwijane. Mogę o tym gadać latami, bo zajmuje się sieciami komórkowymi już 10 lat.

mBank

@groman43 O kurdę, dziękuję za treściwą wypowiedź, zawierającą obfitość informacji, jak i sprostowania co z czym się je.

Dość przekonująco również napisałeś o C, który sam w sobie jest dla mnie odpychający, jak mam być szczery przekonałeś mnie choćby do tego by "spróbować" cokolwiek zacząć w nim pisać jak i się uczyć.


Co do telco, kiedyś utrzymywałem kontakt z Marcinem Stąsiekiem, bardzo bardzo dawne stare czasy, ale gościa dość mocno zapamiętałem, więc pewno jak siedzisz w telco możesz go kojarzyć.

Czasem rozmawialiśmy na tematy związane z IT, no i wzbudził we mnie właśnie zainteresowanie telco.

Szkoda tylko że nasze drogi w tak głupi sposób się rozeszły bo mógłbym od niego się wiele nauczyć, niestety - życie

wombatDaiquiri

@mBank to zależy jak pojebany kod analizujesz xD ale przykłady z książek to tak, masz rację


Mi się wydaje, że Ty masz XY problem tutaj. Czy jest coś, co chciałbyś zrobic i wydaje Ci się że C będzie do tego dobre, czy chciałbyś poznać ciekawy język programowania i zastanawiasz się czy C nim jest?

mBank

@wombatDaiquiri Tj. @groman43 w/w np. telco jest dla mnie ciekawe.

Zastanawiam się nad C czy gdy go liznę to nawet jakiś 'junior' jest szukany który ogarnia podstawy?

Czy ten język będzie dobry gdybym chciał iść w kierunku testowania zabezpieczen i jak teraz w ogole rynek wyglada pod testerow zabezpieczen, czy taki 'junior' cokolwiek wniesie? Czy w ogóle rynek ma zapotrzebowanie na takie osoby czy stało się to już bardziej szukanie "0day'a" reportowanie i dostawanie wynagrodzenia? Czy tylko 'wyjadacze' mają tam miejsce?

Wiem że w tym temacie trzeba być na bierząco z wszystkim co wnosi aktualizacje więc też jest masa zmian, przy moim aktualnym trybie gdzie czasem jestem 4h w pracy czasem 12 a czasem 16 może być to ciężkie..

Czy ten język bedzie tez wplywal jakos np. na nauke innych jezykow typu jak kolega w/w Ruby który według mnie jest bardzo podobny?


Wybrałem .py bo wydawal sie byc;

-latwy,intuicyjny,nie zbyt skomplikowany,sporo bibliotek,malo pisania

Jak i wcześniej przed .py skrobałem coś w lua i wydawał się być bardzo podobny


Teraz nawet gdy odpaliłem VS'a i coś tam skrobię strasznie jebie mi się z .py ...


Ale tak, chciałbym poznać jakiś język który sobię rozwinę tj. np. .py i w razie czego gdy już pierdolnę gastronomię będę mógł iść nawet jako 'junior' za wynagrodzenie 5k netto załóżmy (pewno nie jest to sporo).

Aktualnie zarabiam 8-9/k ale wiadomo, jak mam się męczyć i wypalać dalej to chyba lepiej zacząć powoli coś kombinować i szukać innego rozwiązania dochodowego, a programować lubię...

mBank

Uważam też ze zarobki takie jakie mam na wykształcenie gimnazjalne złe nie są (nazwałbym tu brak wykształcenia) 

A też uważam że IT tj Gastro, wykształcenie nie jest wymagane a to co potrafisz.. moze i sie myle

wombatDaiquiri

@mBank to polecam wejść na justjoin.it czy inny job board, sprawdzić jakie są wymagania i uczyć się dokładnie tylko i wyłącznie tego, co jest wymagane w juniorskich ofertach które Ci się podobają.


C nauczy Cię że istnieje pamięć i wskaźniki. Czy jest to potrzebne gdybyś chciał być juniorem w pythonie? Nie. Pewnie lepiej by było napisać kilka stronek na Django z jakimiś customowymi pluginami.

Zaloguj się aby komentować