Procesory 22nm vs 90nm - jak wygląda różnica w mikroskopie elektronowym?

Procesory 22nm vs 90nm - jak wygląda różnica w mikroskopie elektronowym?

YouTube
W filmie otwieram dwa procesory różniące się technologią wykonania- litografia 22nm vs 90nm. Różnią się one także datą produkcji- (2014 vs 2004) praktycznie 10 lat różnicy między tymi procesorami. Oglądajcie do końca- zobaczycie tam obraz z mikroskopu elektronowego z porównaniem tych dwóch technologii na tym samym powiększeniu. Robi wrażenie, prawda? Film jest mojego autorstwa, śmiało zadawajcie pytania Dodam, że na tym Pentiumie 4 spokojnie śmigało mi San Andreas.
#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #komputery #technologia

Komentarze (8)

Bintang

Cos sie podwojnie nagralo niektore sceny sa 2x

LaughsMicroscopically

@Bintang które? Oglądałem filmik że sto razy i nie wyłapałem

inskpektor

@LaughsMicroscopically Gdzie pracujesz że masz dostęp do mikroskopu elektronowego? Filmik bardzo mi się podobał.

funkylemon

@LaughsMicroscopically Powtórzenie zobacz od 4:02. Materiał fajny, a pomysł na filmik o samym mikroskopie jak najbardziej popieram, bo jednak filmów z oglądaniem procesorów już trochę jest, a temat samej obsługi mikroskopu wydaje mi się znacznie ciekawszy.


PS od 16:41 widać Twoje (albo czyjeś dane). Tak tylko mówię

LaughsMicroscopically

@funkylemon Dzięki. Świadomie to wrzuciłem, więc nie ma problemu

LaughsMicroscopically

@inskpektor na Uniwersytecie Rzeszowskim

4pietrowydrapaczchmur

@LaughsMicroscopically tak przy okazji zastanawia mnie:

  1. czym jest tranzystor? Tranzystor to jedna kreska na płytce czy zbiór kilku kresek?

  2. ta kreska to po prostu cieńka warstwa jakiegoś przedownika (krzemu)?

  3. jak to wszystko działa? Co właściwie robi pojedyńczy tranzystor żeby procesor wykonywał swoje czynności?

Przetrzymuje napięcie dodatnie lub ujemne które to jest widziane jako 0 lub 1 i miliardy tych 0 i 1 dają poszczególne wyniki?

  1. czemu te kreski sa ułożone w taki sposób i czemu sa tak różne?
a71c54d1-8c9d-4099-876f-3a119051871e
LaughsMicroscopically

@4pietrowydrapaczchmur


  1. Tranzystor jest "zlepkiem" takich kresek- jest obiektem 3D a my na tych zdjęciach widzimy najwyższą warstwę tranzystora- reszta jest pod spodem.

  1. Jasne kreski to przewodnik- w tym przypadku to po prostu miedź napylona w dany kształt. Ciemne pola pomiędzy kreskami to krzem, który w tym przypadku nie przewodzi prądu. Pod warstwą którą tutaj widać jest też krzem, ale miejscami jest domieszkowany- w miejscach, gdzie był domieszkowany pełni aktywną rolę półprzewodnika- tranzystor.

  1. Pojedynczy tranzystor jest w mocnym uproszczeniu tylko "włącznikiem", a odpowiednie połączenie ze sobą kilku tranzystorów daje nam bramki logiczne. To właśnie bramki logiczne pełnią funkcje pamięci czy obliczeniowe.

  1. "Kreski" są ułożone tak, żeby zajmowały jak najmniej miejsca. Nad tymi kreskami i pod kreskami są jeszcze "piętra", które muszą też się dopasować do innych pięter- dlatego wszystko musi być w równych odstępach. Nie jestem pewien, ale "wężyki" chyba działają tutaj jako rezystory, "grzebienie" jako kondensatory, a niektóre są po prostu zwykłymi "przewodami". Wrzucam zdjęcie z przykładowym procesorem firmy AMD (Athlon)- struktury wyglądają całkowicie inaczej, ale mają te same funkcje.

To wszystko w DUUUŻYM uproszczeniu, jeśli chciałbyś o tym więcej poczytać, to proces w którym powstają takie struktury nazywa się "fotolitografia".

fef1e2ad-11dd-4bd2-9345-51b4841e15be

Zaloguj się aby komentować