Podsumowanie października 2022 i porównanie z październikiem zeszłego roku.
W wielu krajach Europy tegoroczny październik był rekordowo ciepły. W niektórych krajach był najcieplejszym październikiem w historii pomiarów, w reszcie plasował się na podium. Brak jeszcze oficjalnych danych dla Polski, ale też najprawdopodobniej będzie drugim w kolejności najcieplejszym październikiem w historii pomiarów.
Tymczasem ja zrobiłam sobie swoje porównanie. Na podstawie statystyk pompy ciepła (czujnik umieszczony na północnej ścianie domu) porównałam temperatury z zeszłego i tego roku. Wyszło średnio o 1,8 stopnia wiecej niż w zeszłym roku, oraz 1,5 stopnia więcej niż średnia wieloletnia (1991-2020). Ciekawi mnie, jak blisko mój punktowy pomiar będzie średniej dla całej Polski
Mimo, że miesiąc był cieplejszy, to jednak mniej słoneczny. Fotowoltaika wyprodukowała ok. 50 kWh mniej energii niż w zeszłym roku. Mimo tego, pobór energii z sieci był ok. 60 kWh niższy niż w zeszłym roku (204 kWh vs 266 kWh w 2021) i była to oszczędność na ogrzewaniu domu i ciepłej wody (107 kWh vs 170 kWh w 2021). Wydaje się może, że to niewiele, ale jest to praktycznie 40% mniej na ogrzewaniu, a 20% mniej ogólnie energii elektrycznej pobranej z sieci w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Jeżeli przełożymy to na skalę całego kraju czy Europy, wyszły by naprawdę kolosalne ilości zaoszczędzonych paliw.
8340cb9d-c6fb-4b55-ac60-afd39df10c3a
senpai

@GazelkaFarelka Zobaczymy czy grudzień i styczeń będą równie łagodne, prognoza już zapowiada mrozy pod koniec miesiąca

walus002

@senpai prognozy na dalej niż kilka dni to wróżenie z fusów..

GazelkaFarelka

@walus002 Chyba pisałeś mi to samo pod postem o prognozie na 1 listopada, a faktycznie było koło 18-20 stopni w zależności od regionu kraju

User98

@GazelkaFarelka No to dobrze, że jesień tego roku mamy ciepłą. Fakt, że klimat sie ociepla, ale są jakieś plusy dla zwykłego Kowalskiego - zaoszczędzi na energii ¯_(ツ)_/¯

MartwyProsty

@User98 Spokojnie. Zaoszczędzi się na grzaniu zimą, a odda na chłodzeniu latem.

mahuk

wow, super

pytanie jak mierzysz pobór na cwu i rekuperację? pod każde urządzenie masz podpięty miernik energii i to spisujesz co miesiąc?. Mi to nie bardzo się chce ale też jestem wdzięczny za łagodną zimę bo ogrzewania jeszcze w tym roku nie odpaliłem.

GazelkaFarelka

Kurczę, nie mogę już edytować ale @PLATIGI zwrócił mi uwagę, że na wykresie temperatur zamienione są etykiety. Niebieski to oczywiście 2021 a czerwony to 2022.

GazelkaFarelka

@MartwyProsty Chłodzenie latem bierze nieporównanie mniej energii niż grzanie zimą. W lecie trzeba schłodzić powiedzmy maksymalnie z 5 stopni, z 30 do 25. W zimie grzeje się 20 stopni, 0 na zewnątrz 20 w domu.

GazelkaFarelka

@mahuk Jest osobny podlicznik na rozdzielnicy, pod który podpięta jest PC + Rekuperator + pompka obiegowa od podłogówki. Do grzania tutaj jeszcze dodałam klimę (licznik wpinany w gniazdko). Ponadto są dane na liczniku energetyki oraz na falowniku od fotowoltaiki. Reszta to wynik kalkulacji (np. autokonsumpcja to wynik odejmowania energii oddanej do sieci od całkowitej produkcji).

GazelkaFarelka

@User98 To krótkoterminowy zysk, w tą zimę akurat się bardzo nam w Europie przyda, ale globalnie i długofalowo to nic dobrego.

GazelkaFarelka

@senpai Prognozy długoterminowe też mówią że zima będzie raczej cieplejsza niż wieloletnia średnia. Oczywiście biorąc średnią temperatur z całego miesiąca, co nie wyklucza pojedyńczych dni z mrozem.

senpai

@GazelkaFarelka Uwierzę jak zobaczę, rok temu było 40 cm śniegu

GazelkaFarelka

@senpai Rok 2021 był wyjątkowo zimny, najzimniejszy od 8 lat.

GazelkaFarelka

@mahuk jakby nam wystarczyło 20-21 stopni to pewnie byśmy też nie odpalali. Na samo grzanie w tym mcu poszło 45 kWh, reszta to grzanie CWU i rekuperacja. To niewielka ilość a mamy zdecydowanie dużo lepszy komfort w domu, głównie cieplejszą podłogę.

Zaloguj się aby komentować