Opy, niedługo jak dobrze pójdzie, będę przybierał się do budowy domu, więc zacząłem szukać wiedzy od totalnie podstawowego poziomu. Większość stron w necie z clickbaitowymi artykułami nadaje się co najwyżej do nieodwiedzenia ich. Zacząłem szukać książek, ale opinie też takie średnie, że raczej po łebkach wiedza przekazywana w dosyć wąskich obszarach.
Stąd pomysł na stworzenie jakiegoś spisu / konspektu wszystkich możliwych zagadnień od przygotowania działki, przez przegląd technologii budowy, wentylacji, ogrzewania, instalacji, etc. aż po wykończenie. Wtedy można by sobie szukać bardziej szczegółowych informacji na konkretny temat.
Znacie jakieś materiały, które pomogły by przygotować taką listę?
#budujzhejto #budownictwo #budowadomu #stepujacybudowlaniec
Kondziu5

@heszke_w_meszke rozumiem że będziesz brał ekipę do tej roboty czy wszystko sam?

Fen

@heszke_w_meszke powiem ci szczerze że nie jesteś w stanie samemu wszystkiego ogarnąć, bo jest tego po prostu za dużo. Opini w książkach/artykułach/internecie jest mnóstwo ale to nadal tylko opinie.


Jeżeli interesuje Cię część z pozwoleniem na budowe i potrzebnymi dokumentami to daj znać, może uda mi się odpowiedzieć na kilka pytań.


Zaś widzę specjalistyczną najlepiej brać z artykułów naukowych. Polecam lektury zza zachodniej granicy - standardowo są przed nami jeżeli chodzi o nowe technologie.


Ja sam polecam zainteresować się domem pasywnym - może to być dobra inwestycja.

Torgerd

@heszke_w_meszke uważaj na internetowych znawców którzy używają chłopskiego rozumu np Holibud. Niby można obejrzeć jego filmiki bo informacje które przekazuje są prawdziwe ale już wnioski jakie wyciąga są kompletnie nieprawidłowe lub stronnicze. Wszystko zależy czy będziesz budować samemu czy brać ekipę.

ErroL

@heszke_w_meszke Czym większa świadomość tym mniej błędów. Wydatek jeden z największych w życiu to lepiej się dobrze wczytać w temat. Zwróci się stokrotnie.


Pierwsza rzecz to działka, projekt, usadowienie domu względem stron świata. To naprawdę trzeba dobrze przemyśleć.


Dużo ludzi wydaje bardzo dużo w pierwszym etapie budowy ale prawdziwe koszty są dopiero przy wykończeniu.

Zaskakują ceny kostki, ogrodzenia, bramy, ogrodu, tarasu.

Kuchnie, łazienki.

Centralne ogrzewanie.

Podłogi, schody, drzwi, brama garażowa, pompa ciepła itd.

ErroL

@Fen ogólnie da się ogarnąć wszystko. Bo każdy etap jest krok po kroku i dodatkowo mnie dokształcalem się na bieżąco.

Oczywiście mówimy o wiedzy a nie stawianiu domu samemu przez 5 lub 10 lat.

ErroL

@heszke_w_meszke jeszcze dopisze, że na poszukiwanie projektu domu przeznaczyłem ponad pół roku. Co było bardzo dobrym pomysłem bo bym wybudował dom za duży i za drogi.

heszke_w_meszke

@Kondziu5 raczej ekipę / ekipy na poszczególne etapy, ale wykończenie raczej sam już będę ogarniał, jak czas pozwoli. W każdym razie wolę wiedzieć, niż nie wiedzieć jak najwięcej na każdym etapie, żeby partaniny nie było

heszke_w_meszke

@ErroL w jaki sposób odkryłeś, że za duży dom byś wybudował? Wpadłeś na to przed rozpoczęciem budowy, czy dopiero po zadomowieniu się w już wybudowanym budynku?

heszke_w_meszke

@Fen niekoniecznie chcę wszystko ogarnąć, ale chciałbym wiedzieć, z czego mogę na danym etapie się dokształcić. Właśnie, żeby sięgać już konkretnie po jakieś lektury, to taka lista, by mi pomogła w jakim konkretnie temacie szukać informacji.

pawel-l-1

@heszke_w_meszke ile byś nie przeczytał, wysłuchał, to pierwszy budujesz dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie

ErroL

@heszke_w_meszke przed wyborem projektu. Było kilka wybranych i oczywiście te największe i najdroższe były najładniejsze. Udało się zbić z 260m2 do 206 (166m2+40) przy podobnym projekcie.

Było by niepotrzebne marnowanie przestrzeni.

ErroL

@pawel-l-1 Nie zgadzam się, ja pierwszy już wybudowałem dla siebie. Jest idealny pod każdym względem. I jakbym sprzedał to chyba mogło być tylko gorzej. Dom bez żadnych błędów i straconych pieniędzy. Jedyna wada to, że podniosłem mocno stropy - wentylacja i sufity podwieszane na piętrze i schody na strych musiałby być specjalne stalowe harmonijkowe bo drewniane składane nie było w tej wysokości. Przez to jest teraz mały właz na strych i wszystko się nie mieści ale jest duży garaż gdzie mieszczą się dwa samochody i pozostałe zabawki

Wszystko doczytałem poczawszy od usadowienia domu, punktu zero, typów ław i płyt fundamentowych typu dodatków do betonu np: W8 (bardzo polecam), typów zapraw, dolotów powietrza do zamkniętego kominka po smart dom, monitoring, automatykę bram, nawadnianie, wentylację,automatyczne sterowanie żaluzjami, itd.

pawel-l-1

@ErroL pozostaje mi tylko Ci pogratulować! Jesteś w grupie bardzo nielicznej.

Szwester_Majester

@heszke_w_meszke wbijaj na tag dedykowany dla społeczności hejto, #maszsynubojowezadanie chodzi tu konkretnie o wykończenie stanu zamkniętego aż po aranżacje wnętrza, pisz wołaj. Jestem na bieżąco i chętnie jak mogę to pomogę #remontujzhejto

Zaloguj się aby komentować