Niedzielna kontrola garnków.
Tradycja gotowania rosołu w Polsce sięga wielu wieków. Rosół jest jednym z najbardziej popularnych i tradycyjnych dań w polskiej kuchni, a jego receptura przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.
Pierwsze wzmianki o rosole pochodzą z XVIII wieku, kiedy to zaczęto go przyrządzać w warstwach szlacheckich. Był to wtedy wykwintny, bogaty w smaku i składniki, a często podawano go na uroczystościach rodzinnych czy weselach.
W XIX wieku rosół stał się już jednym z podstawowych dań w kuchni polskiej i był gotowany w każdym domu. Był to tani i pożywny sposób na zrobienie zupy z kości i warzyw, co było szczególnie istotne w czasach, gdy wiele rodzin żyło w ubóstwie.
Obecnie rosół jest nadal bardzo popularny w Polsce i często podawany jako pierwsze danie podczas uroczystych obiadów, jak i w codziennym jadłospisie. Jego przyrządzenie wymaga czasu i cierpliwości, ale zapach i smak dobrze ugotowanego rosołu są niezapomniane.
#jedzenie #jedzenie #gotowanie #gotujzhejto #ciekawostki
fd6b9736-6952-4fb5-904b-68ba71b18a6b
SuperSzturmowiec

coś się gotuje ale nie wiem co, napewno rosół ale cena 2 to nie mam danych wywiadowczych

Moose

Śmiało mógłbyś dorzucić tag ciekawostki Jak dla mnie za dużo zielonego pływa luzem (pietruszka?) Później przez sitko chyba miałabym przelać.

Zielonypomidor

@Moose Przelewam potem przez sito, chociaż pokrywka od tefal duetto ułatwia. Pływa nać pietruszki i selera, zbierane latem i mrożone, moim zdaniem to właśnie dodaje koloru.

Zielonypomidor

@SuperSzturmowiec Co mogę odpisać na taki komentarz?

SuperSzturmowiec

@Zielonypomidor kapuśniak nie rosół jednak xD kurczak i sałot

Zielonypomidor

@SuperSzturmowiec Kapuśniaczek

paramyksowiroza

Pierwsze wzmianki o rosole pochodzą z XVIII wieku


@Zielonypomidor : A są nawet nieco wcześniejsze wzmianki.

Rosół został opisany w "Compendium Ferculorum", a to druga połowa XVII wieku:

Sposób polskiego rosołu gotowania taki: weźmij materią mięśną wołową albo cielęcą, jarząbka albo kuropatwę, gołembie i cokolwiek mięsnego jest, co bydź może do rosołu gotowano, i zwierzyny wszystkie. Wymocz, wyfoluj pięknie i włóż w garnek, ociągnij. Ten zaś rosół w którymeś ociągał, kiedy się podstoi, przecedź przez sito i wlij w tę materją mięśną, włóż pietruszki, masła, przysol, odszumuj, a gdy dowre, daj gorąco na stół.

Trzeba też wiedzieć, że na każdy rosół włożyć co potrzeba, żeby wodą albo wiatrem nie śmierdział. To jest: pietruszki albo kopru, cebulę albo czosnku, kwiatu muszkatowego, albo rozmarynu, albo całkiem pieprzu według smaku albo upodobania. Limonia też i rozmaryn żadnego nie oszpeci rosołu.

Zielonypomidor

@paramyksowiroza O nie wiedziałem. Tu i tak tylko obrazki się ogląda

paramyksowiroza

@Zielonypomidor No to tutaj wersja dla osób od obrazków

fb83113e-e162-49e9-99f4-a61683bff7f4
Zielonypomidor

@paramyksowiroza Chciałem poprawić wpis ale się nie da.

paramyksowiroza

@Zielonypomidor A tam, to w sumie i tak bez różnicy. Założę się, że w "Kuchmistrzostwie" też był przepis na rosół, a to był XVI wiek. Niestety tego już pewnie nikt nie udowodni

rakokuc

@Zielonypomidor to doskonały moment, żeby polecić rosół z instant pota (lub jakiegokolwiek innego szybkowaru). Wkładamy wszystkie składniki do gara i zalewamy wodą. Następnie gotujemy godzinę pod ciśnieniem, a potem wrzucamy ten przepis na portal społecznościowy, żeby rosołowi puryści dostali zawału. I gotowe.

Zielonypomidor

@rakokuc Ja gotuje też w szybkowarze, tylko szybkowar mam tylko 4l.

Zaloguj się aby komentować