Nic bowiem bardziej nie podsyca w młodzieńcach skłonności do gniewu jak wychowanie miękkie i pieszczotliwe. I dlatego w jedynakach synaczkach, im bardziej im się pobłaża, a w ulubionych pieszczotach, im więcej im się pozwala, tym bardziej skażeniu ulega dusza. Znieść nie podoła obrazy ten, komu niczego nigdy nie odmówiono, czyje łzy pieczołowita ręka matki zawsze otarła, kogo brano w obronę przed wychowawcą.


Seneka, O gniewie 

#stoicyzm

137ddc89-e312-4d3c-98b8-73ee06a081c3

Komentarze (4)

Statyczny_Stefek

A to ciekawe, rzekłbym, że wychowanie bez pobłażania i twardą ręką, może powodować równie solidne skłonności do gniewu.

splash545

@Statyczny_Stefek wiadomo, że skrajność w każdą stronę będzie szkodliwa.

Statyczny_Stefek

@splash545 Właśnie nie wiem czy w czasach Seneki nie istniała tylko jedna skrajność: rozpuszczenie i miękkość - twardzi ludzie byli w cenie, bo na wojny się chodziło, walki się toczyło, każdy musiał umieć się bronić. Teraz mamy trochę inaczej, więc ten cytat średnio mi przystaje do XXI wieku. Co nie umniejsza jego wartości.

splash545

@Statyczny_Stefek czytając 'O gniewie' zauważyłem, że Seneka dosyć mocno odnosił się do swojego środowiska czyli rzymskiej elity. Tam problem rozpuszczenia i zbytniego pobłażania był zdecydowanie częstszy niż wychowania twardą ręką.

Serio nie pasuje Ci do dzisiejszych czasów? Nie miałeś okazji w czasach szkolnych zetnac się z bananowymi dzieciakami, którzy dostawali zawsze co chcieli i ich rozpuszczenie często przejawiało się agresją w stosunku do rówieśników i nauczycieli? Ja akurat miałem tę nieprzyjemność.

Natomiast dużo częstszym przypadkiem jest to jak rodzice chowają dzieci starając się ich we wszystkim wyręczać i chronić przed niebezpieczeństwami świata zewnętrznego. Akurat to jest powszechne we wszystkich klasach społecznych i po takim wychowaniu wyrastają ludzie nieporadni i nie potrafiący radzić sobie z problemami i własnymi stanami emocjonalnymi. Ja w jakimś stopniu jestem ofiarą tego typu wychowania i jak radzić sobie z sobą i życiem zacząłem się uczyć dopiero po 30tce.

Zaloguj się aby komentować