Use-case: chcę mieć platformę do taniego i szybkiego publikowania swoich aplikacji w internecie. W tym celu tworzę sobie mini-datacenter w domu oparte na kubernetesie, chwilowo składające się z jednego komputera. Dostęp do niego z publicznego internetu robię przez Cloudflare Tunnel https://developers.cloudflare.com/cloudflare-one/connections/connect-networks/
Chcę żeby setup był rozszerzalny i chcę zachować jak najmniejszy stack technologiczny, bo nie lubię się uczyć rzeczy "od zera". Obecnie zastanawiam się jak załatwić temat relacyjnej bazy danych. Myślałem nad postawieniem postgresa bezpośrednio na baremetalu, ale wydaje mi się że networking żeby potencjalnie dopuścić do niego ruch z kolejnych nodów w przyszłości to będzie tragedia.
#technologia #komputery #siecikomputerowe #programista15k #naukaprogramowania #lajko

@wombatDaiquiri - widzę, że zacząłeś od bardzo wysokiego poziomu abstrakcji i komplikacji, którym jest Kubernetes (nawet w konfiguracji Sinlge Node K8s) - dobrze go oczywiście znać ale do swoich zastosowań często jest to overkill jeśli nie wybrałeś tego rozwiązania świadomie ze wglądu na benefity, które faktycznie Tobie oferuje (a dalej musisz płacić cenę za skomplikowanie projektu).
Ja od zeszłego roku preferuję Podmana zamiast Dockera gdyż Docker wymaga dwóch daemonów ciągle działających na systemie (dockerd oraz containerd) a Podman jest daemonless i może uruchamiać aplikacje od razu w podach (i też można użyć z nim Compose).
Jeśli chodzi o super prosty deployment Postgresa (jak nie masz klastra K8s) to możesz uruchomić go w łatwy sposób z obrazu kontenera tak by mieć data persistance oraz być w stanie zrobić backup.
Utwórz dwa foldery na serwerze ~/postgres_data oraz ~/postgres_backup.
Uruchom kontener:
A tak wywołać psql w działającym kontenerze:
Od tego kroku, droga jest prosta uruchamiania w ten sam sposób narzędza pg_dump lub pg_dumpall czy pg_basebackup (i zrobienia backupu do folderu /home kontenera) a następnie potem zbackupowania dumpa z folderu ~/postgres_backup serwera na innego hosta przy pomocy narzędzia rsync.