„Miliarderzy odnotowali niezwykły wzrost swojego bogactwa. W latach pandemii i kryzysu związanego z kosztami życia od 2020 r. 26 bilionów dolarów (63 procent) całego nowego bogactwa zostało zdobyte przez najbogatszy 1 procent, podczas gdy łącznie 16 bilionów dolarów (37 procent) trafiło do reszty świata. Miliarder zyskał około 1,7 miliona dolarów na każdy dolar nowego globalnego bogactwa zarobionego przez osobę z najniższych 90 procent. Fortuny miliarderów rosły codziennie o 2,7 miliarda dolarów. Jest to uzupełnienie dekady historycznych wzrostów — liczba i bogactwo miliarderów podwoiły się w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
Bogactwo miliarderów gwałtownie wzrosło w 2022 r. wraz z szybko rosnącymi zyskami z żywności i energii. Raport pokazuje, że 95 korporacji z branży spożywczej i energetycznej zwiększyło ponad dwukrotnie swoje zyski w 2022 r. Zarobiły 306 miliardów dolarów w nieoczekiwanych zyskach, z czego 257 miliardów dolarów (84 procent) wypłaciły bogatym akcjonariuszom. Dynastia Waltonów, która jest właścicielem połowy Walmartu, otrzymała w ciągu ostatniego roku 8,5 miliarda dolarów. Indyjski miliarder Gautam Adani, właściciel największych korporacji energetycznych, odnotował wzrost tego bogactwa o 42 miliardy dolarów (46 procent) tylko w 2022 roku. Nadmierne zyski przedsiębiorstw napędzały co najmniej połowę inflacji w Australii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
A na deser?
Według Banku Światowego skrajne ubóstwo wzrosło w 2020 roku po raz pierwszy od 25 lat. Jednocześnie ekstremalne bogactwo dramatycznie wzrosło od początku pandemii.
Raport pokazuje, że podczas gdy najbogatszy 1 procent zdobył 54 procent nowego globalnego bogactwa w ciągu ostatniej dekady, w ciągu ostatnich dwóch lat odsetek ten przyspieszył do 63 procent. 42 biliony dolarów nowego bogactwa powstało między grudniem 2019 a grudniem 2021 roku. 26 bilionów dolarów (63 procent) zostało przechwyconych przez najbogatszy 1 procent, podczas gdy 16 bilionów dolarów (37 procent) trafiło do najbiedniejszych 99 procent. Według Credit Suisse osoby z majątkiem powyżej 1 miliona dolarów znajdują się w górnym 1-procentowym przedziale.
Klasa miliarderów jest bogatsza o 2,6 biliona dolarów niż przed pandemią, nawet jeśli majątek miliarderów nieznacznie spadł w 2022 r. po rekordowym szczycie w 2021 r. Najbogatsi na świecie ponownie obserwują wzrost bogactwa.
W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii badania wykazały, że odpowiednio 54%, 59% i 60% inflacji wynikało ze zwiększonych zysków przedsiębiorstw. W Hiszpanii CCOO (jeden z największych związków zawodowych w kraju) stwierdził, że zyski przedsiębiorstw są odpowiedzialne za 83,4 procent wzrostu cen w pierwszym kwartale 2022 r.
Bank Światowy ogłosił, że świat prawie na pewno stracił swój cel, jakim jest wyeliminowanie skrajnego ubóstwa do 2030 r. globalne nierówności i największe niepowodzenie w światowym ubóstwie od czasów drugiej wojny światowej. Bank Światowy definiuje skrajne ubóstwo jako życie za mniej niż 2,15 dolara dziennie.
Według ProPublica Elon Musk zapłacił „rzeczywistą stawkę podatkową” w wysokości zaledwie 3,27 procent od 2014 do 2018 roku.
Granica ubóstwa w wysokości 6,85 USD została wykorzystana do obliczenia, ile osób (2 miliardy) roczny podatek majątkowy w wysokości do 5 procent od światowych multimilionerów i miliarderów mógłby wyciągnąć z ubóstwa.
Sondaże konsekwentnie wskazują, że większość ludzi w różnych krajach popiera podnoszenie podatków dla najbogatszych. Na przykład większość mieszkańców USA, 80 procent Hindusów, 85 procent Brazylijczyków i 69 procent ankietowanych w 34 krajach Afryki popiera podwyższenie podatków dla bogatych.
Badania Oxfam pokazują, że najbogatsi w największym stopniu przyczyniają się do kryzysu klimatycznego. Najbogatsi miliarderzy, poprzez swoje zanieczyszczające środowisko inwestycje, emitują milion razy więcej dwutlenku węgla niż przeciętny człowiek. Najbogatszy 1 procent ludzkości jest odpowiedzialny za dwa razy więcej emisji niż najbiedniejsze 50 procent, a do 2030 r. ich ślad węglowy ma być 30 razy większy niż poziom zgodny z celem 1,5°C określonym w porozumieniu paryskim.”
Capitalism. Capitalism never changes.
W ramach cytatu ze strony „Sztuczne chwasty”
#antykapitalizm
dicklaurent

Nie ma ratunku dla tego świata...

AmbrozyKalarepa

kryzysu klimatycznego


Doslownie psyop korporacji kopalinowych ochoczo forsowany przez krasnych kinder-rewolucjonistow powielajacych agende big tech.


I nie, podnoszenie argumentu jakoby bogaci mieli emitowac szesc gorylionow czasteczek CO2 wiecej od szarych ludzi to zadne gotcha! To granie w ich gre, ich kartami, wg. ich zasad. Z kultyzmem CO2 nalezy po prostu SKONCZYC, definitywnie i bezdyskusyjnie.

1b279a89-6634-453b-8583-eb0f73f04c1b

Zaloguj się aby komentować