Miliardami euro UE nie zmieni praw fizyki, bo one są nieprzekupne [WYWIAD] - Forum Polskiej Gospodarki

Miliardami euro UE nie zmieni praw fizyki, bo one są nieprzekupne [WYWIAD] - Forum Polskiej Gospodarki

Forum Polskiej Gospodarki
Na jakim etapie jest rozwój technologii dużych magazynów energii, bez których OZE nigdy nie zapewnią bezpieczeństwa energetycznego? Czy gdzieś na świecie ta technologia funkcjonuje? Energii elektrycznej nie można magazynować. Fizycy o tym doskonale wiedzą. Einstein nieraz powtarzał, że energia elektryczna jest ruchem elektronów, a ruchu nie można zmagazynować. Można energię elektryczną magazynować tylko w formach […]
#urzedasytozlodzieje #lewicatorak

Komentarze (16)

SNCF

prawa fizyki i lewactwo xD

DiscoKhan

@Cybulion pronowalem sam coś wyszukać ale nie idzie mi, tak dla laika, ta pojemność starcza na pokrycie zużycia energetycznego 50 000 - ot mała mieścinka, licząc tylko gospodarstwa domowe dla uproszczenia, na ile czasu?


Bo mi to dużo nie mówi czy największy magazyn energii na świecie to jest rzeczywiście jakieś wydarzenie czy tylko hasełko ktore ładnie brzmi.

SNCF

@DiscoKhan dokładnie

tak jak kiedyś do nas przyleciał duży samolot z maseczkami, powtarzam DUŻY

Cybulion

@DiscoKhan branza dopiero sie rozwija, nowe potrzeby sie pojawiaja. Klastwem jest ze nic sie nie dzieje.

DiscoKhan

@Cybulion kłamstwem jest też mówić, że dzieje się coś znaczącego.


Na ile się orientuję, chociaż część wiedzy już mi wywietrzała także za korekty podziękuję to nie ma nawet podstaw teoretycznych do zaprojektowania naprawdę dużych baterii które by robiły znaczną różnicę w skali gospodarki większego kraju który nie ma jakichś nietypowych właściwości pomocniczych. Poza tym pozostaje też kłopot pozyskania rzadkich pierwiastków do akumulatorów, podaż obecna jak i potencjalna są martwiąco niskie, spora część tego jest w rękach Chin które póki co jeszcze handlują za przyzwoite ceny ale nie ma co się oszukiwać, jak będą mieli pozycję by wykorzystywać swoją pozycję to tak Chiny zrobią. Gdzie nie tylko rzadkie pierwiastki pod ziemią Chin trzeba mieć na uwadze ale też i rosnące wpływy Chin w Afryce.


Europa jak się nie obudzi to będzie niewesoło. Dobrze że Francja ma jeszcze wpływy w Afryce bo byłaby tragedia kompletna.


Sam OZE kibicuję ale trzeba jednak trochę realizmu w dyskusji, bo to nie jest temat religijny przecież.

Cybulion

@DiscoKhan no i to jest powod do kolejnego skoku technologicznego. Tu trzeba inwestowac i szukac sposobow.

SNCF

@Cybulion Proszę.... ile więcej kWh wchodzi na 1kg akumulatora teraz a 10lat temu?

no właśnie....ledwo 15% więcej, więc jaki to jest postęp??? śmiech na sali

o czym my mówimy jak potrzeba 100x większej gęstości do sensownego magazynu

Inaczej elektyczne auta miałby sens. A tak 500kg bateria na 300-400km zamiast 25kg ropy

proszę......komedia

Do tego zawsze strata na zmianie napięcia zmiennego na stałe i z powrotem....

Tylko atom+ elektrownie szczytowo-pompowe jako magazyny

i to już od 70lat inne kraje mają! Nawet Czesi!

DiscoKhan

@Cybulion tylko jak czytałem dyskusje właśnie od podstaw teoretycznych, kolesie coś tam o samych materiałach kojarzyli i nawet czysto teoretyczne graniczne możliwości samych materiałów... No na takim etapie cywylizajcnym nie jesteśmy żeby fizykę i chemię na głowie stawiać. Jest lepiej, na pewno będzie jeszcze lepiej i chwała Muskowi że robi to co może, stara się technologię rozwijać, bo Gates to się na kocopołach skupia na przykład, bez zrozumienia rzeczywiści... Ale rewolucji nie będzie, nie w ciągu najbliższych 40-50 lat minimum, nie za mojego życia. Takiej pełnoprawnej rewolucji, bo skoki wydajności o jakieś kolejne 10% są możliwe ale to nie jest wystarczająco dużo.

Cybulion

@SNCF i polska ma szczytowe, @DiscoKhan

Panowie mowie o tym ze wlasnie stoimy przed potrzeba konkretnego skoku o ktorym nam sie nie sni. Zobaczymy za 30-40 lat co sie wydarzy. Ale zgodze sie, na dzis atom w polsce potrzebny asap a oze jako wsparcie.

DiscoKhan

@Cybulion nie no, nawet bez magazynowania energii OZE może mieć duży udział w produkcji energii tak czy siak i w Polsce ewidentnie jest gigantyczne pole do tego by udział OZE zwiększać, z tym to nawet taki laik jak ja się nie będzie sprzeczać.

Grewest

@DiscoKhan 


kłamstwem jest też mówić, że dzieje się coś znaczącego.

Dzieje się https://wysokienapiecie.pl/94051-polska-ma-juz-ponad-9-gw-magazynow-energii-na-razie-na-papierze/

https://wysokienapiecie.pl/82421-pge-tauron-i-orlen-zbuduja-elektrownie-szczytowo-pompowe/


Poza tym pozostaje też kłopot pozyskania rzadkich pierwiastków do akumulatorów,

Już istniejące na rynku akumulatory LifePo4 nie używają pierwiastków ziem rzadkich. Używają litu który nie jest pierwiastkiem ziem rzadkich


spora część tego jest w rękach Chin które póki co jeszcze handlują za przyzwoite ceny ale nie ma co się oszukiwać, jak będą mieli pozycję by wykorzystywać swoją pozycję to tak Chiny zrobią. Gdzie nie tylko rzadkie pierwiastki pod ziemią Chin trzeba mieć na uwadze ale też i rosnące wpływy Chin w Afryce.

Chiny nie są jakimś monopolistą w wydobyciu pierwiastków ziem rzadkich. Tylko w przetwarzaniu ich. A infrastrukturę przetwarzającą można wybudować na terenie UE.


Prawie połowa litu wyprodukowanego w 2022 r. pochodziła z Australii, 30 proc. z Chile i 15 proc. z Chin. W przypadku niklu Indonezja odpowiadała w ubiegłym roku za 48 proc. światowej produkcji. Kolejne 10 proc. stanowiły Filipiny, a 5 proc. Australia.

Jednak to przetwórstwo surowców jest prawdziwą sztuką, którą opanowali Chińczycy. Według szacunków Państwo Środka przetwarza ok. 3/4 światowego wydobycia niklu oraz ok. 2/3 litu. Nawet jeśli produkcja odbywa się poza granicami Chin, to wywodzące się z nich firmy mają w niej dominujący udział.

https://wysokienapiecie.pl/90039-wyscig-po-baterie-przyspiesza-a-chinczycy-i-tak-trzymaja-sie-mocno/#Czy_bateryjny_lancuch_bez_Chin_jest_mozliwy

DiscoKhan

@Grewest my rozmawiamy na inne tematy, bo ty piszesz o obecnym wydobyciu i produkcji, ja pisałem o dłuższej perspektywie.


Dzieje się coś znaczącego w magazynach energii - ja pisałem o tym że nie ma nawet technologii żeby w praktyce normalny kraj, z typowymi warunkami mógł nawet w czystej teorii przejść całkiem na OZE a ty mi linki o jakichś zapowiedziach i deklaracjach wklejasz. Trochę to jest niepoważne.


Wiem, że się poruszam w ogólnikach, bo dosyć dawno na ten temat czytałem i mnie cieszy, że temat w Polsce powoli, swoim tempem się rusza ale my zupełnie o czym innym tak naprawdę myślimy tutaj w tej dyskusji.

AmbrozyKalarepa

OZE nie ma racji bytu bez reglamentacji energii i regularnych przerw w jej dostawie - w takim systemie przeciętny obywatel miałby do niej dostęp przez cztery godziny na dobę.

Rozwój OZE nie jest podyktowany realnym, rynkowym zapotrzebowaniem konsumentów, tylko partykularnymi interesami grup lobbystów, ergo ten rozwój nie jest organiczny.

Aczkolwiek samo uderzanie w OZE, bez względu na jego słuszność, to nie jest rozwiązanie. Rozwiązaniem byłoby zarzucenie bredni o dekarbonizacji czy 'czystym powietrzu', czyli w zasadzie dalszej stagnacji technologicznej czy cywilizacyjnej państw eurokłchozu i innych wdrażających ową agendę. Jakikolwiek postęp cywilizacyjny zawsze wiązać się będzie z degradacją środowiska naturalnego - samo w sobie środowisko nie ma żadnej dodatniej wartości moralnej, także jego transformację przez człowieka należy rozpatrywać neutralnie, a nie jako coś złego per se.

DiscoKhan

@AmbrozyKalarepa co ty gadasz, właśnie z technologią jest na odwrót. Pod względem nowoczesnych technologii to OZE jest przyszłościowe i atom, a nie spalanie węgla.


Środowisko nie ma neutralnej wartości z ludzkiej perspektywy, ma dodatnią. Jak mocno dodatnią to już kwestia dyskusji ale mi dosłownie lekarz zalecał spacery po lesie żeby pozbyć się depresji i to absolutnie pomagało.


Ale to jest pierdoła, bo prawdziwy problem to problem z wodą, u nas powinniśmy tym się rzeczywiście zainteresować, bo w Europie mamy największy potencjał żeby nasze tereny spustunniały.


Ktoś musi te technologię pchać do przodu, taka jest prawda. Chiny też się mocno na to rzuciły i trochę mnie dziwi, że nie wspomniałeś o kraju który prawodpobnie jako pierwszy przejdzie całkiem na OZE, Europa jest za Chinami pod tym względem.

Ponurnik

Jak to u komunistów... A czy to czerwoni, czy zieloni, czy niebiescy... No jak by się nie umalowali, to zawsze jest to samo.

Fizyka nie zgadza się z partią? To tym gorzej dla fizyki.


A też mam OZE PV 10kWp i PowerBank na 15kWh. Wnioski? To działa tylko latem z pewnymi wyjątkami i koniecznością racjonowania sobie energii.

Za to w hybrydowym trybie, elegancko to tnie mi rachunki.

Wniosek: OZE realnie nadaje się tylko jako zasilanie pomocnicze oraz awaryjne. Nigdy jako główne.


Zaś OZE systemowe, ma jeszcze licznik między odbiorcą i dla odbiorcy to jeden czort. Ciągle prawie 1PLN/kWh jest.

Jedynie jak odbiorca może postrzegać politykę klimatyczną, to jako wysoce szkodliwą i jako cały wachlarz danin z których i tak nic nie będzie miał.

Zaloguj się aby komentować