I to jest rzecz, która realnie zwiększa bezpieczeństwo. Bardzo dobry wyrok.


"Naczelny Sąd Administracyjny wydał przełomowy wyrok w sprawie pozwolenia na broń. Żołnierz zawodowy, mimo formalnego zatarcia skazania, nie otrzyma pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich. Sąd jednoznacznie orzekł, że przeszłość kryminalna wnioskodawcy może być brana pod uwagę przy ocenie wniosku, nawet gdy dana osoba oficjalnie uchodzi za niekaraną. Orzeczenie ma znaczenie dla wszystkich ubiegających się o pozwolenie."


Edit: czyn którego się dopuścił: "Podstawą odmowy było wydarzenie z 2017 roku, gdy skarżący dopuścił się pod wpływem impulsu, ostrzelania metalowymi kulkami elewacji budynku. Czyn ten  był elementem zemsty za niedotrzymanie umowy przez osobę trzecią i na jej szkodę."


https://www.infor.pl/prawo/sluzby-mundurowe/wojsko/7472709,zolnierz-nie-dostanie-broni-tak-orzeka-naczelny-sad-administracyjny-bron-armia-wojna-hybrydowa-pozwolenie-na-bron-zolnierze-wojsko-polskie-mon-ministerstwo-obrony-narodowej-nsa-gov-pl.html


#bron #pozwolenienabron #strzelectwo #bronpalna

Komentarze (16)

dez_

Dla szerszego zrozumienia: na forach tematycznych pojawiały się coraz częściej tematy "jak zdobyć pozwolenie na broń mając przeszłość", mało tego - powstawały oferty kancelarii prawniczych, które pomagały czyścić KSIP (Krajowy System Informacyjny Policji). Wielu ludziom ze środowiska się to nie podobało, w końcu wytyczono kierunek dla takich spraw, a że policja jak tylko może to stara się ograniczać ilość broni u cywilów, to można być pewnym że będą się podpierali tym wyrokiem wydając decyzje odmowne.

zuchtomek

@dez_ No niby okej, ale jaki miał wyrok to chyba ma znaczenie?

Bo jak ziomek w szkole sobie popalał zioło i to cała jego kryminalna przeszłość to chyba jednak można mu wybaczyć?

dez_

@zuchtomek Zasadniczo nie ma to znaczenia, masz wyrok karny za przestępstwo umyślne? Nie dostaniesz pozwolenia i już. Kwestia zatarcia takiego wyroku nie powinna mieć znaczenia, choć to właśnie zatarciem podpierali się najczęściej prawnicy.


W mojej ocenie nie ma znaczenia czy ukradłeś komuś samochód, zgwałciłeś zakonnicę czy znęcałeś się nad psem sąsiada - masz wyrok karny za sobą - nie masz prawa mieć broni. Jestem za posiadaniem broni, ale nie dla wszystkich.


Sugeruję spojrzeć na to w kontekście myśliwych - jeśli ktoś łamał obowiązujące przepisy i skończył z wyrokiem (nawet za to zioło, choć nie znam nikogo kto by z takim wyrokiem skończył) to istnieje niemała szansa że mu to nie przeszło i łamać przepisy będzie nadal.

zuchtomek

@dez_ No w mojej ocenie jednak jest znacząca różnica przy dokonaniu przestępstwa przeciw komuś lub czemuś (bójki, rozboje, stwarzanie zagrożenia itp.), a takimi spoza KK jak np. wspomniana marihuana w czasach szkolnych pół życia temu.

Nie żebym kogoś bronił czy coś, czysto teoretycznie pytam z ciekawości

PanWibson

Ludzie się zmieniają. Jeżeli ktoś dostał wyrok za posiadanie marihuanen w wieku 18-30 lat. W wieku 40+ może być zupełnie innym odpowiedzialnym człowiekiem.

dez_

@PanWibson jasne, w polsce nie ma prawa precedensu, może próbować przekonać sąd do swoich racji, ale pozwolenia łatwo nie dostanie - imho tak powinno być.

zuchtomek

@dez_ Okej, czyli to automatycznie nie zamyka drogi, a jedynie wymaga dodatkowej weryfikacji, którą teoretycznie można przejść - jak dla mnie spoko

dez_

@zuchtomek absolutnie nie zamyka, ale wg mnie 100% że jak ktoś ma zatarty wyrok to dostanie na dzień dobry odmowę, od której oczywiście możesz się odwołać i jeśli przekonasz sąd to najpewniej pozwolenie dostaniesz. Droga jest długa i wyboista (i kosztowna), co skutkować będzie że tylko naprawdę zaangażowani ludzie w to pójdą - czyli odsieje to potencjalnych cwaniaczków.

zuchtomek

@dez_ Planowałem iść do WAT'u, przed maturą złapali nas jak sobie z kolegami paliliśmy i wziąłem 'posiadanie' na siebie xD
Tam już praktycznie nic nie było, ale wyrok sprzed 20 lat mam - 800zł grzywny

Z tego co wiem teraz normalnie bym się dostał do wojska nawet jakby o tym wiedzieli, ale już inaczej sobie życie ułożyłem ;P
Posiadać broni też nie zamierzam, wystarczy jak czasem na strzelnicę pojadę.

dez_

@zuchtomek ale to był wyrok karny skazujący?

zuchtomek

@dez_ Wyrok zasądzony przez sąd, nawet pojechałem na ogłoszenie choć nie musiałem, dawno to było i więcej do czynienia z sądownictwem nie miałem, więc pytam bo się nie znam ;P
Jakieś zawiasy tam do tego chyba były jeszcze.

dez_

@zuchtomek no to miałbyś problem z pozwoleniem, chyba że trafiłbyś na wyrozumiałego policjanta w WPA

InstytutKonserwacjiMaryliRodowicz

@dez_ a to nie było tak od zawsze, że prześwietlają wnioskodawcę i występki mają znaczenie?

dez_

@InstytutKonserwacjiMaryliRodowicz było i nie było, zasadniczo panowała opinia że zatarty wyrok nie robi problemu.

Astro

No ale zaraz zaraz. To jest podstawa do odmowy posiadania broni do celów kolekcjonerkich. A przeżyciem są inne kategorie jak choćby sportowa.
Ponieważ się nie znam to się pytam, zamyka to drogę do posiadania w innych celach?

dez_

@Astro nie ma znaczenia cel posiadania pozwolenia, niekaralność jest wymogiem we wszystkich.

Zaloguj się aby komentować