Dzisiaj zdjęcie z ostatniego zdarzenia.
Kiedy dwa lata temu powstała szczelina w lodowcu szelfowym BRUNT, a już wcześniej były obserwowane pęknięcia, rodziły się w głowach naukowców obawy co do stabilności lodowca. Dzięki tym obserwacjom zdecydowano, iż stacja badawcza Halley VI na Antarktydzie, położona niedaleko lodowca, bezie działać w znacznie ograniczonym zakresie.
Stało się!
26 lutego 2021 roku zauważono znaczną przerwę w lodowcu – oderwał się jego kawałek, wysoka góra lodu, która został nazwana „A-74”. Nazajutrz OLI zainstalowany na pokładzie dobrze już nam znanej satelity Landsat 8, potwierdził obawy naukowców.
A-74 ma powierzchnię około 1270 km², czyli porównywając do Chicago, które ma powierzchnię 606,1 km², góra lodowa jest dwukrotnie większa od tego miasta i nieco mniejsza od Londynu – 1607 km².
A-74 oderwała się od szelfu lodowego na północny wschód od McDonald Ice Rumples. Jest to obszar, w którym przepływ lodu jest utrudniony przez podwodną formację, która powoduje powstanie fal ciśnienia, szczelin i szczelin na powierzchni.
Źródło: earthobservatory.nasa.gov
3a919b24-71f2-40ea-80c4-52d4e4ee357d
5a1b9a60-16b6-4d84-85ce-5a32f6a59801
Redrum

@Havelock_Vetinari ale to musiało chrupnąć

tymszafa

A tak to na tym zdjęciu niepozornie wygląda. Ciekawe jaką powierzchnie ma ten mniejszy kolega po prawej stronie (górna prawa strona, ten mniejszy ułamek). @Havelock_Vetinari

Havelock_Vetinari

@tymszafa Poszukam, chociaż pewnie nikt tego nie oszacował

tymszafa

@Havelock_Vetinari Nie no spokojnie. Tak zapytałem w formie pytania retorycznego, że skoro ta duża cześć ma 1200 km2 to ta mniejsza ma pewnie ze 80-100 km2. Niesamowite wielkości.

Havelock_Vetinari

@tymszafa Ale rozbudziłeś moją ciekawość, ale możesz mieć rację co do wielkości ;d

tymszafa

@Havelock_Vetinari ciekawość to motor wszystkiego! Hmm, ciekawe co się stanie jak zjem tego grzyba... munch munch ooooo widzę bogaaaaaa!

Havelock_Vetinari

@tymszafa haha Tak, zgadzam sie ;d

Zaloguj się aby komentować