Hejto.pl
Czy warunki życia w Polsce sprzyjają posiadaniu dzieci? Sondaż IBRiS dla PAP

56,7 proc. badanych uważa, że warunki życia w Polsce sprzyjają posiadaniu dzieci; 81,3 proc. ocenia, że warunki rozwoju dzieci są lepsze niż 20 lat temu; 64 proc. jest zadania, że lepszy dostęp do lokali mieszkalnych poprawiłby dzietność w Polsce - wynika z badania IBRiS dla PAP.


W badaniu respondenci zapytani zostali o to czy ich zadaniem warunki życia w Polsce sprzyjają posiadaniu dzieci. 56,7 proc. odpowiedziało twierdząco. Przeciwnego zdania jest 36,6 proc. Mężczyźni częściej niż kobiety pozytywnie oceniają warunki do posiadania dzieci. Taką opinię wyraża 60,4 proc. mężczyzn i 53,4 proc. kobiet. Wśród osób posiadających dzieci odsetek pozytywnych ocen wynosi 60,7 proc., a wśród osób bezdzietnych 44,3 proc.


W ocenie 48 proc. respondentów dziś łatwiej być rodzicem niż 20 lat temu. 41,4 proc. ocenia, że jest trudniej. Różnice widać przede wszystkim w doświadczeniu rodzicielstwa. Wśród osób posiadających dzieci 52,3 proc. uważa, że dziś łatwiej być rodzicem. Jednocześnie wśród rodziców dzieci do 18 lat 47,7 proc. uważa, że dziś jest trudniej.


Respondenci bardzo dobrze oceniają warunki rozwoju dzieci. 81,3 proc. uważa, że są one dziś lepsze niż 20 lat temu. Przeciwnego zdania jest 13,5 proc. badanych. [...]


#wiadomoscipolska #dzieci #demografia #rodzicielstwo #sondaz #polskaagencjaprasowa

Pap

Komentarze (2)

@JackDaniels No nie do końca. Metraż nowo budowanych mieszkań... spada. A całość dzietności w tej chwili w zasadzie na całym świecie opiera się o rozdźwięk między oczekiwanym poziomem życia a tym który realistycznie ocenia się jako do osiągnięcia. Można to rozpatrywać z dwóch stron - albo jesteśmy za biedni (nie mowa tylko o czysto ekonomicznym podejściu, ale całości "istnienia"), albo oczekujemy za dużo.

Zaloguj się aby komentować