Co najmniej dwadzieścia wsi lub ich części w Polsce nosi nazwę Raj. Wydawałoby się, że pochodzenie tej nazwy jest oczywiste - ot, pewnie ktoś kiedyś nazwał dane miejsce rajem ze względu na urocze widoki, a potem tak już zostało. Nawet miejscowe legendy zawierają czasem podobne wątki, np. w Raju położonym nieopodal Solca nad Wisłą miały ponoć znajdować się "rajskie" ogrody należące niegdyś do soleckiego zamku.


Jednak pod względem etymologicznym sprawa nie jest taka prosta. Dawna, zapomniana już dzisiaj nazwa "raj" lub "raja" oznaczała bowiem błoto, mokradło, w szczególności obniżenie terenu, w którym zbierała się i zalegała (brudna) woda.


Nie taki widać Raj rajski, jak by się czasem chciało...


#ciekawostki #polska #historia

27fdf18a-bcc4-43ed-b6a6-6aa3ceddc9c4

Komentarze (5)

W Żorach jest dzielnica (dawna wieś) Rój. Została założona jako Ray (wedle pisowni z dawnych dokumentów), już od XVII wieku funkcjonuje oficjalnie jako Rój, ale lokalsi do dzisiaj mówią Raj.

Zaloguj się aby komentować