Ciekawostki pszczelarskie, odc. 17.

Proces powstawania miodu (część 2).

Już w chwili pobierania przez pszczołę nektaru z kwiatu za pomocą trąbki zaczyna się proces powstawania miodu. Podczas lotu powrotnego do ula nektar i spadź gromadzą się u pszczoły w żołądku miodowym (wolu), w którym zachodzą pierwsze reakcje chemiczne.

Przetransportowane do ula produkty przekazywane są dalej od pszczoły do pszczoły i uzupełniane w kolejne substancje. W ten sposób do miodu dostają się enzymy (jeden z najbardziej dobroczynnych dla zdrowia składników miodu, a napiszę o tym więcej w innym wpisie). Substancje produkowane przez pszczoły uczestniczą i mają decydujący wpływ na dojrzewanie miodu i zawartość cukru. Oprócz enzymów do surowca dodawane są także różne aminokwasy, w tym białka. 

Ze względu na fakt, że pszczoły wielokrotnie wypuszczają z wola na języczek transportowany przez siebie surowiec i znów go połykają, następuje jego częściowe odwadnianie i zagęszczanie.

Komórki plastra są wypełniane jedynie w jednej czwartej na pół dojrzałym miodem i pozostają otwarte do czasu, gdy zawartość wody spadnie do około 18-20 %. Wówczas pszczoły zamykają komórki plastra nieprzepuszczalnym dla powietrza woskiem.

Źródło: Renate Frank: "Miód odżywia, leczy, pielęgnuje", str. 13, 14.

#pasieka #pszczoly #natura #ciekawostkipszczelarskie #ciekawostki #pszczelarz
f207690d-d1ff-42c4-9415-de8df99134cb
przemoko90

Któregoś lata pobierałem wodę z beczki do podlewania roślin, a że lato było upalne to codziennie był tam rój pszczół i piły z niej wodę. A, że lubię te owady to wiele uratowałem i zostawiłem kawałek listewki, która robiła dla nich za tratwę ratunkową. Żadna mnie nie użądliła, chociaż czułem strach podchodząc tam, bo tak na oko z 50 ich tam było.

Odczuwam_Dysonans

@przemoko90 u mnie jeszcze parę lat temu w sezonie latały tysiące pszczółek po tarasie, bo rośnie u mnie na domu powój z dzikimi winogronami które sobie zbierały - dalszy sąsiad ma pasiekę. Jak się wychodziło, to aż huczało, ale przez przynajmniej 5 sezonów nigdy żadna nikomu nic nie zrobiła, uwielbiałem je obserwować teraz powój zmarniał, nie wiem czy też nie doszło do jakiejś redukcji tej pasieki, i w poprzednim roku były jedynie jakieś pojedyńcze sztuki :<

NiosePrawde

A jak się nawozi pszczoły?

Zaloguj się aby komentować