Ciekawostki o kotach

Ciekawostki o kotach

hejto.pl
Koty nie mają obojczyków – to właśnie ta wyjątkowa cecha sprawia, że kocie ciało bez problemu prześlizgnie się przez daną szczelinę czy niewielki otwór, jeżeli tylko zwierzęciu uda się włożyć tam głowę. Oczywiście pod warunkiem, że zwierzę nie ma problemów ze zbyt dużą masą ciała.
Mają wyjątkowo elastyczny kręgosłup – zbudowany jest on z 44 do 58 luźno połączonych ze sobą kręgów. Aby jeszcze lepiej zrozumieć tę ciekawostkę o kotach, warto uświadomić sobie, że ludzki kręgosłup składa się z zaledwie 34 kręgów.
Wibrysy u kota pomagają mu głównie w orientacji w terenie – oznacza to, że za ich pomocą Twój czworonożny przyjaciel potrafi między innymi ocenić odległość, co pomaga na przykład przygotować się do skoku, a także poprawia jego orientację w ciemnościach. Kocie wąsy ostrzegają Twojego pupila również przed zbliżającym się zagrożeniem (już po ich lekkim muśnięciu czworonóg przymyka oczy) oraz pomagają „namierzyć” potencjalną zdobycz. Informacje pozyskane za ich pomocą często są dla kota nawet ważniejsze niż te zdobyte dzięki zmysłowi wzroku.
Koty posiadają dodatkowy zmysł, który stanowi połączenie węchu i smaku – za wszystko odpowiada tzw. organ Jacobsona, nazywany również narządem lemieszowym, który umieszczony jest u mruczków w górnej części przegrody nosowej. Jego ujście znajduje się za górnymi zębami, w okolicy kłów i ma postać dwóch cienkich rurek. Organ ten służy przede wszystkim do odbierania przez zwierzę feromonów. Z pewnością nie raz widziałeś koty unoszące górną wargę i jednocześnie marszczące nosek, które wyglądały na nieco nieobecne. To właśnie wtedy używały one organu Jacobsona. Takie zachowanie często określa się mianem flehmingu.
️ Kot nie widzi tego, co znajduje się tuż przed jego nosem – dlatego czasem nie dostrzeże smakołyku, który mu podajesz. Rekompensuje mu to jednak narząd czucia, czyli wspomniane już wibrysy, a także bardzo dobry węch.
Koty nie odczuwają słodkiego smaku – kubki smakowe odbierające smak słodki są u tych zwierząt nieaktywne.
Wzór na nosie jest dla kota jak nasz odcisk palca – każdy z nich jest unikalny.
W kocich uszach znajdują się aż 32 mięśnie – dla porównania, człowiek ma ich zaledwie 6. Dzięki nim kot może poruszać uszami niezależnie, obracając każde z nich o 180°.
️ Koty mają dodatkową powiekę – jest ona nazywana trzecią powieką lub migotką. Niekiedy widoczna jest na oku w formie białej błonki. Ta gruczołowa struktura zbudowana jest z tkanki chrzęstnej, pokrywa ją błona śluzowa. Znajduje się pod dolną powieką w wewnętrznym kąciku oka. Zwykle jest niewidoczna, jednak nasuwa się na gałkę oczną zwierzęcia podczas snu, a także w niektórych stanach chorobowych. Jej główną funkcją jest ochrona oka, w tym przed osadzaniem się zanieczyszczeń na jego powierzchni. Rozprowadza także łzy, nawilżając gałkę oczną.
#ciekawostki #koty #nauka

Komentarze (12)

Sandrinia

Ciekawy artykuł, mimo że ja kociara to paru rzeczy nie wiedziałam

Developer

Pytanie nr 1. Czy kot ma rozum, czy kieruje się wyłącznie instynktem ?

buysy

a myślałem, że mój kot nie widzi przysmaka pod samym nosem bo jest po prostu głupi

Zbigniew

Wuj tam z sierściuchami - w Norwegii nas nienawidzą - https://www.hejto.pl/wpis/polak-w-norwegii-to-najwieksze-wyzwiska-tak-dzieci-wyzywaja-sie-w-szkolach

Sielski_Chlop

Mówi się, że koty żyją pomiędzy dwoma światami - materialnym i duchowym.

W filmach się tak mówi.

35420fee-5650-49ca-b5a1-314c0d6db7d2
slawek-borowy

właśnie się dowiedziałem, że mojej już nastoletniej kotce nadałem imię od jej trzeciej powieki

Zbigniew

Koty są durne i śmierdzą. Już psy lepsze. A ze zwierząt ogólnie najbardziej lubie polędwice wołowa.

zibi

@Developer Na pewno ma rozum. Jak swojego kota wypuszczam na zewnątrz przez drzwi, to po powrocie, jak długo czeka pod drzwiami i mu nie otwieram to wskakuje na parapet w oknie, żebym go dostrzegł.

aret

@Zbigniew Idź stąd, najlepiej wracaj na wypok.

Zaloguj się aby komentować