Ciekawostka na dzisiaj dla osob ktore nie sledza na biezaco cen ropu naftowej.
Na obrazku wykres notowan ropy urals na przestrzeni od rozpoczecia pelnoskalowej agresji Rosji na Ukraine.
Obecnie (od okolo polowy grudnia) cena oscyluje wokol 60USD.
Nie wiem na jakich warunkach (z rafinerii, z portu, z dostawa) ale z rosyjskich zrodel na poczatku agresji cieszyli sie z cen powyzej 60 gdyz okolo 50 przyjmowane jest za granice zyskownosci.
JAk pisalem - ekspertem nie jestem i fajnie gdyby ktos to przeanalizowal i skomentowal - gdyz cena oplacalnosci barylki moze zarowno byc interpretowana wzgledem zalozen rosyjskiego budzetu jak rowniez wzgledem utrzymania zloz i infrastruktury (widzialem wartosci od 30 do 60)
W skrocie - jest lepiej ale Rosja na kolanach jeszcze nie jest.
#rosja #ropa #wojna
6c1be139-ef56-424f-93c9-8184a014494a
tomek-krzysiu

@RedCrescent też nie jestem ekspertem, ale się wypowiem a tak na serio to czym jest cena ropy urals? wg. googla to cena rosyjskiej ropy? kiedyś czytałem książkę o gazociągach w rosji i rosnieft. Pamiętam, że jeśli chodzi o ropę to Rosja w cale jej tak dużo nie produkuje, jest raczej na końcu produkcji ropy. Więc pytanie jak się ma cena globalna to ich rynku i kto to kupuje. Pewnie kraje z Afryki czy Azji nie mają problemy brać od nich ropy. Jeśli chodzi o sankcje to dobrze, że są na ropę. Najlepsze sankcje będą na gaz bo akurat tutaj nr 1 produkcji jest w Rosji a największy odbiorca bo ponad połowę ruskiego gazu pompowano w EU (najwięcej DE). A ta książka to tutaj jest link https://www.poczytaj.pl/ksiazka/geopolityka-rurociagow-ernest-wyciszkiewicz-red,89829

Zaloguj się aby komentować