„Chiński plan pokojowy dla Ukrainy”: Przerwanie dostaw uzbrojenia z Zachodu, Ukraina poza NATO i dialog wedle Putina

„Chiński plan pokojowy dla Ukrainy”: Przerwanie dostaw uzbrojenia z Zachodu, Ukraina poza NATO i dialog wedle Putina

Kresy24.pl - Wschodnia Gazeta Codzienna
Chiny opowiadają się za wstrzymaniem dostaw uzbrojenia z Zachodu na Ukrainę, ponieważ rzekomo utrudnia to pokój. Powiedział o tym zastępca stałego przedstawiciela Chin przy ONZ Dai Bing podczas nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie Ukrainy.
Według niego stanowisko Chin w sprawie wojny na Ukrainie zawsze było „konsekwentne i jasne”. Dai Bing zauważył, że „jedynym sposobem rozwiązania ukraińskiego kryzysu” jest dialog.
„Priorytetem Pekinu jest bezzwłoczne promowanie zawieszenia broni i działań wojennych. Chiny są gotowe nadal odgrywać konstruktywną rolę w rozwiązaniu wojny na Ukrainie. (…) Wysyłanie broni nie przyniesie pokoju, dolewanie oliwy do ognia jedynie zwiększy napięcie” – powiedział.
#ukraina #wojna #rosja #nato #onz

Komentarze (10)

Mr_Hardy

@maciej-2 Kur** bzdury. To rosja zaatakowała nie Ukraina. Dostawy broni służy obronie.

kodyak

A gdyby tak Rosja się wycofała z terenów ukraińskich to wojna by się skończyła?

dzangyl

@kodyak to by było za proste, tak nie można.

BattlemoveR

Pełny tekst porozumienia byś chociaż wrzucił smrodzie, a nie jakieś wysrywy gazeciane.

Punkt nr 1 właściwie zamyka sprawę, Rosja na niego nie pójdzie, bo to praktycznie oznacza, że będą musieli zwrócić tereny zagarnięte. Koniec.


  1. Poszanowanie suwerenności wszystkich krajów. Należy ściśle przestrzegać powszechnie uznanych norm prawa międzynarodowego, w tym celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych. Suwerenność, niezależność i integralność terytorialna wszystkich krajów muszą być skutecznie chronione. Wszystkie kraje, duże czy małe, silne czy słabe, bogate czy biedne, są równymi członkami społeczności międzynarodowej. Wszystkie strony muszą wspólnie stać na straży podstawowych zasad rządzących stosunkami międzynarodowymi oraz stać na straży uczciwości i sprawiedliwości międzynarodowej. Należy zachęcać do równego i jednolitego stosowania prawa międzynarodowego oraz odrzucać podwójne standardy. 

  1. Odrzucenie mentalności zimnowojennej. Bezpieczeństwo kraju nie powinno być zapewniane kosztem innych. Bezpieczeństwo regionu nie powinno być zapewniane poprzez wzmacnianie czy rozbudowę bloków militarnych. Uzasadnione interesy i obawy wszystkich krajów w zakresie bezpieczeństwa należy traktować poważnie i należycie je uwzględniać. Nie ma prostego rozwiązania złożonego problemu. Wszystkie strony powinny, zgodnie z wizją wspólnego, kompleksowego, dzielonego i trwałego bezpieczeństwa oraz mając na uwadze długoterminowy pokój i stabilność na całym świecie, przyczynić się do stworzenia zrównoważonej, skutecznej i trwałej architektury bezpieczeństwa europejskiego. Wszystkie strony muszą przeciwstawiać się dążeniu do własnego bezpieczeństwa kosztem bezpieczeństwa innych, zapobiegać konfrontacji bloków i współpracować na rzecz pokoju i stabilności na kontynencie euroazjatyckim.

  1. Zaprzestanie działań wojennych. Konflikty i wojny nikomu nie służą. Wszystkie strony muszą zachować racjonalność i powściągliwość, nie dopuścić do rozpalenia ognia i eskalacji napięć oraz do dalszej eskalacji kryzysu, a nawet wymknięcia się spod kontroli. Wszystkie strony powinny wspierać Rosję i Ukrainę w działaniach w tym samym kierunku i jak najszybszym wznowieniu bezpośredniego dialogu w celu stopniowej deeskalacji sytuacji i ostatecznego osiągnięcia kompleksowego zawieszenia broni. 

  1. Wznowienie rokowań pokojowych. Dialog i negocjacje to jedyne realne rozwiązanie ukraińskiego kryzysu. Należy zachęcać i wspierać wszelkie wysiłki, które przyczyniają się do pokojowego rozwiązania kryzysu. Społeczność międzynarodowa musi pozostać zaangażowana we właściwe podejście do ułatwienia rozmów pokojowych, pomóc stronom konfliktu jak najszybciej otworzyć drzwi do politycznego porozumienia oraz stworzyć warunki i platformy do wznowienia negocjacji. Chiny będą nadal odgrywać konstruktywną rolę w tym zakresie.
BattlemoveR
  1. Rozwiązanie kryzysu humanitarnego. Należy zachęcać i wspierać wszelkie środki, które przyczyniają się do łagodzenia kryzysu humanitarnego. Operacje humanitarne muszą być zgodne z zasadami neutralności i bezstronności, a kwestie humanitarne nie mogą być upolitycznione. Należy skutecznie chronić bezpieczeństwo ludności cywilnej oraz tworzyć korytarze humanitarne umożliwiające ewakuację ludności cywilnej ze stref konfliktów. Konieczne są wysiłki na rzecz zwiększenia pomocy humanitarnej na przedmiotowych obszarach, poprawy warunków humanitarnych oraz zapewnienia szybkiego, bezpiecznego i niezakłóconego dostępu pomocy humanitarnej, aby zapobiec kryzysowi humanitarnemu na szerszą skalę. Należy wspierać ONZ w odgrywaniu roli koordynacyjnej w wysyłaniu pomocy humanitarnej do stref konfliktów.

  1. Ochrona ludności cywilnej i jeńców wojennych (jeńców wojennych). Strony konfliktu muszą ściśle przestrzegać międzynarodowego prawa humanitarnego, unikać ataków na ludność cywilną lub dobra cywilne, chronić kobiety, dzieci i inne ofiary konfliktu oraz szanować podstawowe prawa jeńców wojennych. Chiny popierają wymianę jeńców wojennych między Rosją a Ukrainą i wzywają wszystkie strony do stworzenia dla niej korzystniejszych warunków.

  1. Zapewnienie bezpieczeństwa elektrowni jądrowych. Chiny sprzeciwiają się zbrojnym atakom na elektrownie jądrowe i inne pokojowe obiekty jądrowe i wzywają wszystkie strony do przestrzegania prawa międzynarodowego, w tym Konwencji bezpieczeństwa jądrowego (CNS), oraz do zdecydowanego unikania wypadków jądrowych spowodowanych przez człowieka. Chiny wspierają Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) w jej konstruktywnej roli w promowaniu bezpieczeństwa pokojowych instalacji jądrowych.

  1. Ograniczanie ryzyk strategicznych. Nie wolno używać broni nuklearnej i nie wolno prowadzić wojen nuklearnych. Należy przeciwdziałać groźbie lub użyciu broni jądrowej. Należy zapobiegać rozprzestrzenianiu broni jądrowej i kryzysowi jądrowemu. Chiny sprzeciwiają się badaniom, rozwojowi i użyciu broni chemicznej i biologicznej przez jakikolwiek kraj w każdych okolicznościach.

  1. Promowanie eksportu zboża. Wszystkie strony muszą w pełni, skutecznie iw wyważony sposób wdrożyć Inicjatywę Zbożową Morza Czarnego, podpisaną przez Rosję, Turcję, Ukrainę i ONZ, oraz wspierać ważną rolę ONZ w tym zakresie. Chińska inicjatywa Global Food Security Cooperation Initiative stanowi realne rozwiązanie światowego kryzysu żywnościowego.

  1. Zniesienie jednostronnych sankcji. Jednostronne sankcje i maksymalne naciski nie mogą rozwiązać problemu; tworzą tylko nowe problemy. Chiny sprzeciwiają się jednostronnym sankcjom nałożonym przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Właściwe państwa powinny zaprzestać nadużywania jednostronnych sankcji i „długoterminowej jurysdykcji” nad innymi państwami, aby przyczynić się do deeskalacji kryzysu ukraińskiego i stworzyć warunki dla rozwoju gospodarek krajów rozwijających się i poprawy życia ich mieszkańców ludzie.

  1. Utrzymanie stabilności łańcuchów produkcji i dostaw. Wszystkie strony muszą szczerze wspierać istniejący światowy system gospodarczy i sprzeciwiać się wykorzystywaniu gospodarki światowej jako narzędzia lub broni do celów politycznych. Konieczne są wspólne wysiłki, aby złagodzić skutki kryzysu i zapobiec zakłóceniu przez niego międzynarodowej współpracy w dziedzinie energii, finansów, handlu żywnością i transportu oraz osłabieniu globalnego ożywienia gospodarczego.

  1. Promowanie odbudowy pokonfliktowej. Społeczność międzynarodowa musi podjąć działania wspierające odbudowę pokonfliktową w strefach konfliktu. Chiny są gotowe do pomocy i odegrania konstruktywnej roli w tym przedsięwzięciu.
iNoodles

Chiny tym dokumentem chcą się zdystansować od wojny, bo wiedzą że sankcje za wspieranie Rosji mogłyby ich dobić, więc pokazują się jako rozjemcę jednocześnie całkowicie nie rozumiejąc zachodniego świata - mówią o suwerenności terytorialnej gdy właśnie cała wojna polega na tym, że Rosja podważa tę suwerenność. Stara Chińska komuna nie nadąża za światem bądź na siłę wmawia sobie że to oni o tym decydują (co widać nawet w samych Chinach). Dla chińczyków zachód to rynek zbytu zbyt duży by zrezygnować z niego na rzecz Rosji, jakiekolwiek sankcje o których mówi USA zrujnowałyby Chińską gospodarkę, która już wykazuje symptomy zmęczenia komunizmem.

BattlemoveR

@iNoodles Tak, w pełni się zgadzam, zastanawiałem się, czy nie napisać podobnego podsumowania, ale nie chciałem spamować. Dobre podsumowanie obecnej sytuacji. Na pewno nie jest to dźwignia nacisku, na którą liczyła Rosja, powiedziałbym, że jest wręcz odwrotnie i jest to dokument bardziej na popsucie szyków USA jak na ratowanie kacapów, na które liczyli.

recenzor

Te chiniole to cały czas starają się manewrować w takie sposób, aby nie przegrać sobie u żadnej ze stron. No i trzeba przyznać, że wychodzi im to, bo nikogo jeszcze nie wkurwi#$li za bardzo.

Zaloguj się aby komentować