Bunt żaków w 1549 roku

Bunt żaków w 1549 roku

CiekawostkiHistoryczne.pl
Jan Matejko namalował wiele obrazów. Wśród nich jeden nosi tajemniczy tytuł: „Wyjście żaków z Krakowa w roku 1549”. Co takiego się wtedy stało?

Był wieczór 14 maja 1459 roku. Z bursy nieopodal kościoła Wszystkich Świętych, dzisiaj już nieistniejącego, wybiegła gromada uczniów szkoły parafialnej oraz Akademii Krakowskiej. Udali się w kierunku cmentarza. Nagle dostrzegli dwie młode kobiety: gamratki Juliannę i jej koleżankę Reginę Strzelimusównę. Ponoć nie cieszyły się zbyt dobrą opinią. Żacy zaczęli w niewybredny sposób docinać obu paniom. Nie poprzestali jednak na tym. Dostało się bowiem również i księdzu proboszczowi, z którym powiązano kobiety. Był nim wtedy Andrzej Czarnkowski.[...]

#historia #polska #krakow #xviwiek #akademiakrakowska #studenci #bunt #ciekawostkihistoryczne

Komentarze (1)

NiebieskiSzpadelNihilizmu

Czyli minęło jakieś 450 lat z hakiem, w mentalności tych 3 wymienionych grup nic się nie zmieniło. Studenci dalej odpierdalają i myślą, że co im kto zrobi, kler dalej sobie uprawia samowolkę pod sztandarem boga zamiast stosować się do prawa, a władza... a władza ma wyjebane jajca póki nie zrobi się naprawdę grubo.

Zaloguj się aby komentować