#bookmeter 83 + 1 = 84
Tytuł:  Jak zostać operatorem reaktora jądrowego. Przewodnik dla początkujących
Autor: Colin Tucker
Gatunek: popularnonaukowa
Ocena: 7/10
Słyszałem, że nowoczesną elektrownię jądrową mogą obsługiwać człowiek i pies. Zadaniem człowieka miałoby być karmienie psa, który byłby tam po to, aby ugryźć człowieka, gdyby ten dotknął czegoś na którymś z pulpitów sterowniczych.

W kategorii książek popularnonaukowych to naprawdę bardzo dobra pozycja, poruszająca temat, który nie jest w polskojęzycznej literaturze zbyt obszernie opisany.
Autor to praktyk, gość, który ma ponad 20 lat doświadczenia jako operator w elektrowniach jądrowych. Czytając tę książkę, czujemy się więc trochę jak praktykant, który przyszedł pierwszego dnia do pracy i trzeba mu od podstaw wytłumaczyć co i jak.
Zaczynamy więc od zrozumienia tego, co dzieje się w samym reaktorze. Na czym polega reakcja łańcuchowa, jakie są warunki jej zajścia, co jest jej rezultatem itd. Próg wejścia w pierwsze rozdziały jest naprawdę niski, ale im dalej w las, tym więcej drzew i po kilkudziesięciu stronach poruszane zagadnienia wymagają albo mocnego zaangażowania intelektualnego, albo po prostu pominięcia, jeśli nie uznamy tych kwestii za kluczowe (bo np. wcale nie aspirujemy do zostania operatorami reaktora).
Opisany został nie tylko sam reaktor (przede wszystkim PWR, czyli reaktor wodny ciśnieniowy, chociaż inne rodzaje reaktorów też zostały pokrótce scharakteryzowane), ale i wiele otaczających go elementów, które dopiero w całości tworzą coś, co możemy nazwać elektrownią jądrową. Przedstawione tu zostały zatem między innymi generatory pary, rurociągi, turbiny parowe, systemy chłodzenia, systemy bezpieczeństwa itd. Dowiemy się (z grubsza) jaki wpływ mają wzajemnie na siebie poszczególne części tej układanki.
Autor przedstawia też sposoby postępowania w mniej i bardziej typowych sytuacjach, z jakimi może spotkać się pracownik elektrowni. Te typowe to np. uruchomienie reaktora, zmiany mocy (borowanie, manipulacja prętami sterującymi, modyfikacja ustawień turbiny), wyłączenie reaktora, wymiana paliwa. Natomiast te sytuacje, które są mniej typowe i raczej chcielibyśmy ich uniknąć, to chociażby brak zasilania zewnętrznego, wyciek i utrata chłodziwa albo rozerwanie głównego rurociągu parowego.
Jako laikowi w dziedzinie energetyki jądrowej, książka ta dostarczyła sporo ciekawych informacji. Niesamowicie ciekawa jest bowiem sama elektrownia atomowa i to o jakiej skali przedsięwzięcia tu mówimy. Kilka danych (dot. brytyjskiej elektrowni z reaktorem PWR) dla przykładu:
  • "Jeśli moc naszego reaktora to 3500 MW w 35 tys. l objętości, to jego gęstość mocy wynosi ok. 100 kW/l. Przy takiej gęstości mocy czajnik osiągnąłby wrzenie w czasie krótszym niż 4 s."
  • "jeden reaktor [wytwarzający 1200 MW energii elektrycznej z 3500 MW ciepła] pokrywa w 3% zapotrzebowanie krajowej [brytyjskiej] infrastruktury zasilanej energią elektryczną, a potrzebuje do tego zaledwie 25 ton paliwa uranowego rocznie".
  • Gdyby zastąpić energię elektryczną z takiego reaktora, energią w elektrowni węglowej, to potrzebowalibyśmy 2 mln ton węgla rocznie.
  • w każdej sekundzie przez rdzeń przepływa 20 ton wody
  • obieg pierwotny pracuje w temperaturze 300 st. C i pod ciśnieniem 155 barów
  • "pompy chłodziwa reaktora obracają się z częstotliwością 1500 razy na minutę i napędzane są przez 50-tonowe silniki elektryczne"
  • w reaktorze PWR pracującym z mocą 3500 MW mamy do czynienia z "ponad 100 milionami rozszczepień na sekundę. Nasz reaktor PWR może mieć 50 000 prętów paliwowych w rdzeniu zbudowanym z około 200 elementów paliwowych. Każdy pręt paliwowy może zawierać 400 pastylek paliwowych. Łącznie daje to 20 milionów pastylek paliwowych. Przy pełnej mocy (w ujęciu średnim) każda pastylka będzie odpowiedzialna za pięć bilionów rozszczepień na sekundę."
  • "przy pełnej mocy każda wytwornica pary w każdej sekundzie doprowadza do wrzenia i zamienia w parę około pół tony wody"
  • reaktor PWR może zużywać 25 MW energii elektrycznej wyłącznie na potrzeby pomp zasilających
  • "około 1/3 energii produkowanej przez nasz reaktor jest zamieniane na energię elektryczną wysyłaną do sieci. Pozostałe 2/3 energii to ciepło odpadowe odprowadzane w wodzie morskiej."
  • Pokrywa zbiornika ciśnieniowego reaktora waży 150 ton i jest przymocowana za pomocą 50 śrub, z których każda waży ćwierć tony.
Mocno polecam wszystkim ciekawym świata.
#ksiazki #czytajzhejto #literatura
705dfc5c-12da-45f5-a6e5-505ade979989
plemnik_w_piwie

@informatyk mało już książek czytam. Beletrystyka mnie nudzi, popscience trochę za bardzo się kręci przy kosmologii i już mi się przejadło, ale tu widzę powiew świeżości! Dzięki, będzie zamawiana. Z zajebistych książek poptechnicznych to polecam "co to jest laser" Zbigniewa Płochockego.

dru_gru

@informatyk Taktyk, sam sie przymierzałem do tej pozycji, ale czulbym sie jak na memie XD

43b3815e-041b-485e-a00a-77a03f1cded3
WordPressDeveloper

No cóż, opis mnie zainteresowałem, kupiłem dla zięcia Obiecał, że przeczyta

inskpektor

@plemnik_w_piwie Też nudzi mnie wszelka kosmologia jak to nazwałeś. Kompletnie nie rozumiem fascynacji tym że odkryto jakąś nową gwiazdę albo że zawartość jakiegoś pierwiastka w pyle księżycowym różni się o 8% od oczekiwanego. I co ja niby mam z tą wiedzą zrobić jako laik? Nawet przy piwie się nie da tego opowiedzieć. Dlatego polecam historię, ale nie powszechną tylko wybrać sobie jakiś konkretny temat albo okres. Na przykład XIX w. jest okrutnie ciekawy. Albo historia oręża, pieniądza, idei, gospodarek, rewolucji przemysłowej, kultury itp.

GeneralHoek

@informatyk Autor książki podczas swojej codziennej pracy.

716266dd-b193-41c9-812b-0ecda0113278
seeksoul

@informatyk brzmi fajnie, leci na listę do kupienia

Szlachta_zawsze_pracuje

@informatyk ciekawe ile obecnie kosztuje?


  • 25 ton paliwa uranowego wraz z transportem i utylizacją odpadów

  • 2 mln ton węgla z transportem

ErwinoRommelo

@informatyk taa a potem :

896abcf8-20fe-465d-9dd8-6b211ea8f52d
prosze_bardzo

@informatyk wrzucaj dobry człowieku ile fabryka dała. Ładne czy nie to już sam sobie zadecyduje. Pisze do Ciebie ofiara audiobookowego wtórnego alfabetyzmu. Osobiście jestem zakochany w fantastyce (Lem, Zajdel, Strugaccy itd), ale odkąd przeczytałem o neutoplastyczności i wpływu klasycznego czytania łykam wszystko jak leci.

w0jmar

@informatyk zamówiona. Dzieki za recenzje.

uraczmnieurna

@informatyk zamówiona, dzięki. Książka 50zl wysyłka 60zl :):)

Pozdrooo!

MasterYoda

@informatyk dzięki za polecenie! Jestem zainteresowany tematem energetyki jądrowej i jakąś ogólną wiedzę na ten temat posiadam, ale zacząłem wczoraj czytać tę książkę i jestem zachwycony!

Zaloguj się aby komentować