81 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz zagłady Kulmhof

W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku Niemcy zlikwidowali obóz zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Był to pierwszy tego typu ośrodek utworzony podczas II wojny światowej na zajętych ziemiach polskich; zginęło w nim ok. 200 tys. Żydów.


Decyzja o ostatecznej likwidacji obozu i egzekucji wszystkich więzionych w nim żydowskich robotników zapadła w związku ze zbliżaniem się wojsk sowieckich, w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r. Przeżyli jedynie Szymon Srebrnik, ranny w czasie rozstrzelania oraz Mordechaj Żurawski, któremu udało się zbiec.


Obóz był pierwszym ośrodkiem uruchomionym przez Niemców wyłącznie w celu dokonywania masowych egzekucji. Służył głównie likwidacji społeczności żydowskiej z pobliskich gett, w tym z największego na terenie Kraju Warty getta łódzkiego. Funkcjonował od grudnia 1941 roku do kwietnia 1943 r. oraz od wiosny 1944 roku do stycznia 1945 r.


Likwidację obozu rozpoczęto w sierpniu 1944 r. Rozebrano baraki i piece krematoryjne, a także wywieziono samochody-komory gazowe. Żydowskich więźniów pracujących przy zacieraniu śladów funkcjonowania Kulmhof sukcesywnie mordowano. [...]


#historia #historiapolski #iiwojnaswiatowa #1945 #dziejepl

dzieje.pl

Komentarze (1)