313 + 1 = 314


Tytuł: Jak naprawdę żyły dinozaury. Zachowania zwierząt ukryte w skamieniałościach

Autor: Dean R. Lomax

Kategoria: popularnonaukowa

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Format: książka papierowa

ISBN: 9788382343694

Liczba stron: 320

Ocena: 9/10


Książka napisana przez paleontologa Deana R. Lomaxa przedstawia historię 50 skamieniałości. Każda z nich wyselekcjonowana, charakterystyczna w jakiś konkretny sposób i przypisana do jednej z głównych kategorii na które podzielona jest książka: segz, opieka nad potomstwem, wędrówki, walka i osobliwości. Każda skamieniałość jest umiejscowiona w czasie przestrzeni, rzetelnie opisana ale jednocześnie przystępnym językiem. Można dowiedzieć się, że velociraptory były wielkości indyka a nie jak w pierwszym Parku Jurajskim ogromne. Bez gdybania, w oparciu o aktualny stan wiedzy dowiedzieć się jak zginęły dwa żółwie ze skamieliny znalezionej w Niemczech szczepione dupami. Albo to że ponad 2 metrowej wielkości korkociągi znalezione w stanach to są sfosylizowane nory pradawnych bobrów. Skąd to wiadomo? Bo sfosylizowane bobry były na dole takiego korkociągu w jamie.


Przystępny język, pasja autora, masa zdjęć eksponatów oraz ilustracje. Ilustracje to 1/3 tej książki a ich auto jest nawet wymieniony z nazwiska na okładce (jak książeczkach dla dzieci). Książka wydana w 2021r (polskie w 2022r) zawiera sporo nowych informacji. Przytoczone są  wzmianki o znaleziskach z ostatnich 10 lat. Jakie okazy znalezione w latach '70 doczekały się wreszcie opisów i zbadania. Najwyraźniej nie jest to szybki proces i jeśli coś zostanie znalezione to może sobie czekać w skale kolejnych dziesięć lat aż znajdą się fundusze na wyciągnięcie takiego bloku skalnego i transport.


Polecam książkę każdemu kto jarał się dinozaurami za dzieciaka i chciałby poczytać jakąś doroślejszą literaturę w tym temacie ale jednocześnie nie pamięta już czy diplodok był większy od brontozaura.


https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4995135/jak-naprawde-zyly-dinozaury-zachowania-zwierzat-ukryte-w-skamienialosciach


#bookmeter #ksiazka #ksiazki #czytajzhejto

6a01a79e-3431-45a0-bed3-ba4652925a34
owczareknietrzymryjski userbar

Komentarze (9)

Oberon

A propos jarania się dinozaurami za dzieciaka:

7b67c83b-7b23-458d-a821-b0514bb12a92
Rozpierpapierduchacz

velociraptory były wielkości indyka a nie jak w pierwszym Parku Jurajskim ogromne

@owczareknietrzymryjski były za to dakotaraptory które były mniej do więcej w tym rozmiarze, co te przedstawione na filmie. Tylko miały pióra, jak wszystkie raptory XD

0aa99454-bf58-48ac-8717-bd415966988b
owczareknietrzymryjski

@Rozpierpapierduchacz dakotaraptor był odkryty w 2005. Był tez utahraptor opisany w 1991 który tez był wielki (jakieś 500kg). Nie wiem na czym bazowali twórcy parku jurajskiego czy po prostu im się pojebało.

Rozpierpapierduchacz

@owczareknietrzymryjski bardziej to jako ciekawostkę wrzucałem, żeby się pochwalić, że wiem, bo nie mam pojęcia czym oni się kierowali wtedy XD


Znaczy nie wiedziałem! Ale poszukałem i już wiem

c7224038-ca14-4ad8-858d-f17fe532bc25
pigoku

@Rozpierpapierduchacz kierowali się tym, żeby fajnie wyglądało w kinie. Mieli w dupie opinie ekspertów.

lurker_z_internetu

Dinozaury nigdy nie wymarły, wszystkie ptaki należą do kladu Dinosauria.

pigoku

@owczareknietrzymryjski fajna książka, autor ma konkretną zajawkę na to czym się zajmuje i nawet talent do opisania tego.

A co do skamieniałości czekających w kolejce do opisania: niektóre instytucje mają pełne magazyny rzeczy sprzed wielu lat, nietkniętych z braku kadr i funduszy.

Zaloguj się aby komentować