Zdjęcie w tle
Testowanie oprogramowania

Społeczność

Testowanie oprogramowania

31

Społeczność zrzeszająca wszelakiej maści tropicieli bugów oraz osoby zainteresowane tematem testowania oprogramowania

Czy AI zastąpi testerów oprogramowania?

To pytanie nurtuje branżę IT odnośnie do wielu stanowisk, ale odpowiedź brzmi - nie. Sztuczna inteligencja rozwija się szybko, dużo potrafi, ale testerzy wciąż są niezastąpieni.

Testerzy to kluczowy element procesu tworzenia oprogramowania. Ich umiejętności analityczne, kreatywność i zdolność do myślenia abstrakcyjnego są nieocenione. AI może pomóc w automatyzacji, ale nie całkowicie zastąpi ludzką wiedzę.
Przykład: Prośba o scenariusz testowy dla formularza logowania. AI może go wygenerować i potencjalnie przetestować i do tego AI może być przydatne, ale w bardziej skomplikowanych przypadkach to jednak tester (człowiek), jest lepszym rozwiązaniem.

Trzeba pamiętać, że AI jest zbyt precyzyjne. To paradoks, ale człowiek podczas testowania może popełnić błąd, a właśnie ten błąd może pomóc w wykryciu potencjalnego buga. Dodatkowo podczas samego testowania może na coś zwrócić uwagę, co umknęło przy pisaniu scenariusza. Testerzy posiadają (przynajmniej powinni posiadać) unikalną zdolność do wykrywania problemów. Potrafią przewidywać różnorodne scenariusze i przeprowadzać testy w sposób uwzględniający różnorodność warunków. Co więcej, są w stanie dostarczyć cenne informacje zwrotne dla programistów i innych członków zespołu deweloperskiego.

No i najważniejsze - AI nie myśli jak człowiek (jeszcze) i to jest chyba najbardziej kluczowe w tej sprawie.

#testowanieoprogramowania #testowanie #sztucznainteligencja
HolenderskiWafel

Ale robota testerów też nie jest jakoś super kreatywna, jeśli AI będzie się uczyć na pracy miliona testerów no to w końcu będzie mogła ich zastąpić. Tych różnorodnych scenariuszy o których piszesz jest ograniczona liczba, aplikacje są do siebie podobne w użyciu (i jest to ich zaleta)

Zaloguj się aby komentować

Uwaga, ma tutaj miejsce #testowanie w jaki sposób #hejto wybiera obrazek na główny.
myoniwy userbar
8b88a8ce-08cc-4b36-8534-45147ef570c2
fdd1e865-1bc2-47b6-a7d6-e3c6a7282405
a2ab8ac7-8884-4518-917d-3196c1362db2
myoniwy

@LM317T na kompie faktycznie pierwszy zaznaczony idzie na główny.

Ale na telefonie ten który jest najnowszy (data), lub po prostu program przesyła pliki od najmłodszego. Później jeszcze coś sprawdzę.

Zaloguj się aby komentować

Dzień dobry testerskie świry. Przychodzę do was z takim tematem - jak wygląda u was w pracy organizacja środowiska testerskiego?
Jesteście wy za to odpowiedzialni, czy takie rzeczy leżą po stronie devów. Jestem świeżakiem i pracuję dopiero w pierwszej firmie, więc chciałbym poznać też perspektywę innych osób.
U mnie to wygląda tak (bardzo duża aplikacja, które używa bardzo dużo światowych firm):
Kilka serwerów, każdy z inną wersją oprogramowania (wspieramy kilka wersji wstecz) na których testuje się zgłoszone przez inne firmy bugi, znalezione przez nas itd -> ogólnie zachowanie aplikacji w stanie, gdzie jest możliwe jej użytkowanie
Kilkanaście serwerów, gdzie testuje się tylko i wyłącznie nowe featury i są do nich przypisane "teamy" - 1 dev, 2 testerów, jakiś PM itd.
Generalnie za te rzeczy odpowiedzialni są devi, ale jeśli jakiś serwer wysypie się ze względu na commit, to sprawdzamy logi, co się wysypało itd. no i uderzami do deva, który te feralną poprawkę wprowadził
#testowanieoprogramowania
KordianIDE

@WojciechKawulski U mnie wygląda to tak. Mamy jedną dużą aplikację o architekturze monolitu plus kilkanaście mniejszych wydzielonych zniego z własnym frontem i mikroserwisami. Pracujemy w kilkunastu zespołach różnej wielkości kilku deweloperów plus 1-4 testerów manualnych plus jeden dedykowany automatyk. Aplikacja deployowana jest na 4 środowiskach z różną wersją (jedno dedykowane na nocne automaty z mechanizmem odtwarzania bazy danych). Wszystkie zadania po oddaniu przez deweloperów tesotwane są przed mergem na osobnym feature branchu zbudowanym z tylko zmianami z danego zadania. Jeśli wszystko jest ok zadanie jest mergowane do mastera. Ja jako automatyk pokrywam funkcjonalości równolegle (albo walczę z długiem, w zależności od zespołu) czy to testami UI czy API w zależności co jest potrzebne. Raz na tydzień wydawana jest mniejsza wersja monolitu do klienta (sewisy wydawane są on demand), poprzedzona 1-2 dniowym freezem kodu, stabilizacja i regresją.

wojtek-x

@Kazix owszem, od tego jest bugtracker.

greenmoose

@WojciechKawulski 1 dev i 2 QA? Na bogato

u mnie 20 dev i 2 QA xD

Zaloguj się aby komentować

JetBrains soft do automatyzacji testowania wypuścił w wersji beta - JetBrains Aqua. Bawił się ktoś tym już? Jakieś opinie?
Zajawka wygląda obiecująco
https://www.youtube.com/watch?v=z7Yjl2Agrwg
#jetbrains #testowanieoprogramowania #programowanie #javascript #java #python #kotlin
KordianIDE

@ujdzie bawię się tą betą od kilku miesięcy. Jak dla mnie to ma to te same funkcje jak wtyczka testów to wersji ultimate

ujdzie

wtyczka testów to wersji ultimate


@KordianIDE ultimate = Intellij Ultimate?

Zaloguj się aby komentować

Siemka,
widzę, że jestem już tutaj starym wyjadaczem, ze stażem 3 miesięcy
Ogólnie to można "dodać" komentarz bez wartości.
Dodajemy normalnie komentarz, edytujemy, usuwamy wartość, dajemy spacje i zapisujemy.
#testowanieoprogramowania
WojciechKawulski

O, a na appce wyświetlają się jako null. Dopiero po wejściu w post znika zawartość

a5c5d5f5-0518-411c-a22e-43a6401e840b

Zaloguj się aby komentować