Zdjęcie w tle
Japonia

Społeczność

Japonia

67

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o Japonii i śmiało możecie spytać. Także wiadomości, ciekawostki i inne w jednym miejscu.

Uczę się japońskiego. Czasem brakuje mi motywacji, ale się nie poddaje. Nie zmuszam się by to nie stało się obowiązkiem. Umiem już 24 znaki hiragany i jakieś tam słówka bo wcześniej coś się uczyłem. Uwielbiam Japonię więc się nie poddaje.
#japonski #naukajezykow #japonia
1edfa046-c070-4eda-ba81-3dbe802dd4d4
96Stopni

@Mr_Hardy wszystkie zwroty grzecznościowe znam tylko i wyłącznie z anime, posiłkowałem się oczywiście googlem żeby wiedzieć co jest co, ale znam je tylko i wyłącznie dzięki anime np, jak wspomniałem nie jestem ekspertem ale to właśnie dzięki anime umiał bym porozumieć się łamanym japońskim i dopytać o droge np.

Mr_Hardy

@96Stopni No tak po części coś z anime można się nauczyć. No, ale tak jak pisałem wyżej jeśli ktoś chce na poważnie brać się za nauke języka to nie z anime.

eswemenasja

@Mr_Hardy wklej nazwę aplikacji w sklep Androida na telefonie.

Zaloguj się aby komentować

Dziś wyjątkowa pogoda w Japonii, cały kraj na minusowej temperaturze. Padał śnieg na Okinawie.
Takiej pogody nie było od dziesięcioleci. Do tego duże opady śniegu i mamy niezły kataklizm.
Na Hokkaido było -30*C, w Tokio -4*C.
W TV pokazują jak w korkach stoją ciężarówki i samochody, jeden pociąg utknął na 9 godzin w zaspach.
Ponad 200 lotów odwołanych.
Dodatkowo TEPCO zapowiedziało podniesienie cen za energię nawet o 45%.
Już w wielu prefekturach podniesiono ceny i niektórzy z normalnych 20.000 jenów wskoczyli na 85.000 jenów.
Takich podwyżek nie było od 30 lat. A to dopiero początek rosnących cen.
Mnie zawsze rozwala, bo w TV jak co roku - zima zaskoczyła Japończyków. Pytani na ulicy, mówią że nie spodziewali się zimna. Oczywiście bez czapek, w rozpiętych kurtkach letnich, bez rękawiczek jedynie wielki szal pod brodą.
Czasami zastanawiam się, gdzie się podział zdrowy rozsądek?
Ale to może być kilka przyczyn. W praktyce większa część roku jest gorąca niż zimna, i wiele osób ze względu na małe mieszkania nie ma po prostu zimowych ubrań. Oczywiście mają ciepłe kurtki ale nie wszyscy. Dodatkowo jest takie przekonanie, że zimno uszlachetnia i cierpienie z powodu zimna jest czymś szlachetnym, wybitnym oraz jak najbardziej akceptowalnym. Dodatkowo prawie wszystkie domy nie są porządnie izolowane, styropian w ścianach? Ta technologia jeszcze nie dotarła.
A szczególnie w Tokio, kilka centymetrów śniegu pokazywane jest jak kataklizm. 1-2 cm śniegu paraliżuje transport, koleje profilaktycznie zatrzymują pociągi, kierowcy zakładają łańcuchy na koła - ale nawet jeszcze śnieg nie spadł albo te 1-2 cm już stopniało.
Od znajomych wiem, że mają niezły ubaw z Tokijczyków wszyscy mieszkańcy północnej Japonii, gdzie spada 2-3 metry śniegu na dobę.
Na zdjęciu w ubraniach roboczych panowie z agencji metrologicznej pokazują gdzie będzie śnieg padać.
#japonia #wiadomoscizjaponii
073a3656-beca-4dd0-9a6a-79a713cbb216
Deun

@prosto_w_srodek_dupy bardzo ładny nick

prosto_w_srodek_dupy

@Deun jednak chciałbym go zmienić

Deun

@prosto_w_srodek_dupy nie zmieniaj w środek dupy kutas wchodzi idealnie

Zaloguj się aby komentować

Encyklopedia mitologii japońskiej
10- Ao nyobo
Na start tym razem może nakreślę, kim były ao nyobo jeszcze za ich życia. Nyobo określano dawniej damy dworu, które służyły w posiadłościach wysoko postawionych rodzin. Jeśli miały szczęście, w końcu znajdowały męża i same stawały się paniami we własnym domu. Jednakże nie wszystkie. Zdarzało się, że niektóre z kobiet bez względu na czynione wysiłki nie potrafiły znaleźć odpowiedniej partii ani też uzyskać lepszej pozycji na dworze. Skazane na staropanieństwo oraz niski status społeczny z wiekiem stawały się coraz bardziej rozgoryczone i sfrustrowane. Negatywne emocje czasami dawały znać także po śmierci wiążąc dusze tych kobiet ze światem śmiertelników. Tutaj też następowała ich przemiana w yokai. 
Ao nyobo jest teraz mieszkańcem dawnych rezydencji, obecnie opuszczonych i zaniedbanych. Nosi piękne kimona z dawnych epok, często wiele na raz, jednak widać po nich miniony czas. Dawna uroda, o którą tak dbała i pielęgnowała za życia, przeminęła. Jednak ona nie zwraca na to uwagi wciąż przeglądając się w lustrze i poprawiając makijaż. Jeśli dom odwiedzi osoba żywa, upiór dosłownie pożre ją, by następnie wrócić do upiększania niedostatków urody oraz oczekiwania na przybycie gościa, który nigdy się nie pojawi. 
#mitologiajaponska #demonologiajaponska #necrobook
a5ec0baf-9a6b-4a9b-adae-5f4956b57c90

Zaloguj się aby komentować

Encyklopedia mitologii japońskiej
9/1000- Ao bozu
Ao bozu swoim wyglądem mają przypominać kapłanów. Posiadają one tylko jedno oko oraz niebieską skórę, istnieją jednak także inne wersje tego yokai zależnie od regionu Japonii, gdzie mogą posiadać więcej oczu lub też różnić się wielkością. Dla ludzi potrafią być niezwykle niebezpieczne. 
W prefekturze Shizuoka opowiada się o ao bozu, które podczas wiosennych wieczorów pojawiają się na tamtejszych polach uprawnych. W miejscu tym oczekują na dzieci, które zdecydują się na zabawę w okolicy. Gdy dziecko zbliży się do istoty, zostanie porwane i zabrane w nieznane miejsce.
Za to w prefekturze Kagawa celem są młode kobiety. Ao bozu objawia się przed nimi z makabrycznym pytaniem "Czy chciałabyś zostać powieszona?" W takiej sytuacji osoba zapytana musi odpowiedzieć "nie", by istota pozostawiła ją w spokoju. Jeśli jednak tego nie zrobi i zignoruje yokai, ten zrealizuje zapytanie.
W Yamaguchi byty te pojawiają się przed człowiekiem, by wyzwać go na pojedynek sumo. Ponieważ tamtejsze ao bozu są wielkości dziecka, wiele osób zgadza się walczyć, czego bardzo szybko żałują. Ao bozu bowiem w pełni wykorzystuje swoje nadludzkie możliwości, by natychmiastowo powalić oponenta, który po takim starciu z reguły jest martwy lub ciężko ranny. 
#mitologiajaponska #demonologiajaponska #necrobook
0a06bd50-ab8b-41c8-8349-a87681740fdf
kowalski_2022

@AbenoKyerto Tu ciągle coś nie pyka - i żebyśmy się dobrze zrozumieli: ja nie mam do Ciebie "pretensji" o zaproponowane tłumaczenie - takie zagadki językowe mnie kręcą No wiesz - nas budzi budzik a na wschodzie mają przebudzonego Buddę

AbenoKyerto

@kowalski_2022 Jasne, rozumiem, japoński ogólnie faktycznie ciężko przełożyć na naszą mowę, dlatego ja tam rzadko się zagłębiam w te ich niuanse językowe. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

kowalski_2022

@AbenoKyerto To chyba nawet nie chodzi o sam język, co sposób myślenia. I to jest właśnie ciekawe.

Zaloguj się aby komentować

Encyklopedia mitologii japońskiej
8/1000- Ao andon
Ao andon to przywołany za sprawą zbiorowego strachu żeński demon z długimi, czarnymi włosami i niebieską skórą, wyposażony w długie i ostre pazury, a na głowie posiadający rogi. Emanuje on nieziemską poświatą w błękitnym kolorze.
Demon ten jest związany z organizowanymi w okresie edo spotkaniami grupek, które zbierały się, aby wspólnie snuć opowieści o wszelkiego rodzaju duchach, demonach i innych przerażających stworzeniach. Nazywano je hyakumonogatari kaidankai - zgromadzenie stu opowieści. By nadać całej zabawie odpowiedni klimat, przygotowywano sto świeczek, z których każda była umieszczana w papierowym lampionie o niebieskim kolorze. Starano się, by kolejne opowieści podkręcały strach wszystkich uczestników. Po każdej historii następowało gaszenie jednej świeczki, aż ostatecznie pozostawała jedna sztuka rzucająca słabe, niebieskie światło.
I tutaj zgodnie z legendą, jeśli odważna grupa zdecydowała się zdmuchnąć ostatnią świeczkę, z jej dymu miał wyłonić się duch ao andon, który atakował wszystkich obecnych. Na czym miał ten atak polegać, nie wiadomo,bowiem zgodnie z tradycją cała zabawa kończyła się po opowiedzeniu 99 historii, by nie kusić losu i nie ryzykować przywołania yokai. Wywodziło się to z wierzeń, że nawet samo mówienie o duchach może sprawić, że te zmaterializują się naprawdę. 
#mitologiajaponska #demonologiajaponska #necrobook
b8495613-da37-4bb5-8456-e990ca517869
scorp

@AbenoKyerto Właśnie o taki content nic nie robiłem. Super!

Zaloguj się aby komentować

Encyklopedia mitologii japońskiej
7/1000- Amikiri
Amikiri to yokai przypominające swoim wyglądem homary. Posiadają wydłużone ciało pokryte pancerzykiem, a także podobny do ptasiego dziób oraz dwa nożycopodobne szczypce. Jednak w przeciwieństwie do homarów nie pływają, ale latają w powietrzu.
Bardzo rzadko ukazują się człowiekowi, ale mają jedno małe upodobanie, które może uprzykrzyć mu życie. Amikiri uwielbiają bowiem przecinać wszelkiego rodzaju sieci, żeby wspomnieć tutaj sieci rybackie czy też tzw. kaya (japońska nazwa dla tamtejszych moskitier). Dlatego też są uznawane przez rybaków za szkodniki. 
#mitologiajaponska #demonologiajaponska #necrobook
9e87a5f4-96ea-4210-8b1f-23d91da16519
AbenoKyerto

@Jarasznikos Z tego, co pamiętam, to już chyba na wykopie ktoś go kiedyś wrzucił. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zaloguj się aby komentować