Zapewne wielu z Was słyszało o Manuskrypcie Voynicha - tajemniczym rękopisie, którego, pomimo licznych prób, nie udało się do dzisiaj rozszyfrować. Nazwa, pod którą ów manuskrypt jest obecnie znany, pochodzi od nazwiska nowojorskiego antykwariusza Wilfrida Michaela Voynicha, który był... Polakiem!
Urodził się jako Michał Wojnicz (herbu Abdank) i miał niezwykle barwny życiorys (zajmował się m.in. działalnością rewolucyjną) oraz powiązania z wieloma słynnymi i wybitnymi osobistościami (jak np. Józef Piłsudski czy brytyjski matematyk George Boole). Dlatego zachęcam do przeczytania artykułu na Wikipedii o tym Wielkim Polaku.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Wojnicz
05c7ec5f-b25a-4193-9bf0-3ecb89397b20
1b593a6f-c732-449e-b84f-49a35a46c936
hejto

@Bipalium_kewense piękna ciekawostka

Bipalium_kewense

Niestety ze względu na limit znaków nie da się tu zamieścić całej biografii tej jakże barwnej osobistości, stąd link do artykułu. A w życiu Michała Wojnicza działo się naprawdę sporo. I nie ma nigdzie w Polsce nawet swojej ulicy.

Bipalium_kewense

Napiszę też parę słów o żonie Michała Wojnicza: Ethel Lilian Voynich. Była ona córką brytyjskiego matematyka i filozofa George'a Boole'a (od którego wzięła nazwę algebra Boole'a). Poślubiła Wojnicza w 1893 r. Przekładała na angielski klasykę literatury rosyjskiej i manifesty rewolucyjne. Sama też została pisarką o mocno lewicowych poglądach. Jej nagłośniejsza powieść to "Szerszeń" - od tego tytułu Jan Brzechwa przyjął jeden ze swoich pseudonimów Szer-Szeń.

Zaloguj się aby komentować