Zakonnice Rewolucji Kaddafiego. Dramat za murami pałaców libijskiego dyktatora.

Zakonnice Rewolucji Kaddafiego. Dramat za murami pałaców libijskiego dyktatora.

YouTube
W tym odcinku serii Powojnie zająłem się tematem rzadko poruszanym w mediach i literaturze historycznej. Zresztą o tak zwanych strażniczkach rewolucji Muammara Kadafiego powstało niewiele opracowań. Dlatego uznałem, że taki film tym bardziej jest potrzebny w przestrzeni internetowej. Starałem się dotrzeć do relacji kobiet, które przez lata pracował w charakterze ochroniarek dla libijskiego dyktatora. W czasach, gdy żył były uważane za elitę elit (a przynajmniej tak kreowała je propaganda), obecnie z ich relacji wyłania się obraz zastraszonych i wykorzystywanych kobiet. #historia #ciekawostki #libia

Komentarze (5)

Afrobiker

Za Powojnie zawsze piorun

Architekt

Wbijcie to sobie arabusy do łba... nie ma handlowania ropą w walutach innych niż $

a jak nie... to doprowadzimy wasz kraj do ruiny

NiebieskiSzpadelNihilizmu

W czasach, gdy żył były uważane za elitę elit (a przynajmniej tak kreowała je propaganda), obecnie z ich relacji wyłania się obraz zastraszonych i wykorzystywanych kobiet.


Ja to tutaj tylko tak zostawię. Libia za Kadafiego:

  1. Brak rachunków za prąd; elektryczność darmowa dla wszystkich obywateli.

  2. Brak oprocentowania pożyczek; banki w Libii są państwowe, a zero procentowe pożyczki są prawnie zagwarantowane dla wszystkich.

  3. Posiadanie mieszkania jest w Libii uważane za prawo człowieka.

  4. Wszyscy nowożeńcy w Libii otrzymują 60000 dinarów (50000 dolarów amerykańskich) rządowego wsparcia na zakup mieszkania.

  5. Edukacja i opieka zdrowotna są bezpłatne. Przed rządami Kadafiego tylko 25% Libijczyków umiało czytać i pisać. Teraz wskaźnik alfabetyzmu wynosi 83%.

  6. Jeśli Libijczycy chcą zostać rolnikami – otrzymują ziemię, budynki gospodarcze, sprzęt, nasiona, żywy inwentarz za darmo.

  7. Jeśli Libijczyk nie może znaleźć wsparcia edukacyjnego i medycznego, którego potrzebuje – rząd funduje mu wyjazd zagraniczny i stypendium w wysokości 2300 dolarów amerykańskich na miesiąc w celu zaakomodowania się i na wynajęcie samochodu.

  8. Gdy Libijczyk kupuje samochód to rząd dopłaca mu połowę ceny auta.

  9. Cena benzyny w Libii wynosi 14 centów amerykańskich za jeden litr.

  10. Libia nie ma zagranicznych długów, a jej rezerwy dochodzące do 150 miliardów dolarów amerykańskich zostały zamrożone.

  11. Jeśli Libijczyk absolwent nie może znaleźć zatrudnienia po skończeniu edukacji w wyuczonym zawodzie, to jeśli znajdzie inną pracę, państwo będzie płacić mu średnią pensję w wyuczonej profesji dopóki nie znajdzie pracy w swoim zawodzie.

  12. Każda porcja sprzedanej benzyny jest bezpośrednio dotowana na konta bankowe Libijczyków.

  13. Becikowe wynosi 5000 dolarów amerykańskich.

  14. Czterdzieści bochenków chleba kosztuje w Libii 15 centów amerykańskich.

  15. Jedna czwarta Libijczyków posiada uniwersyteckie wykształcenie.

  16. Kadafi zorganizował największy na świecie projekt irygacji – Great Manmade River w celu zapewnienia dostaw wody pustynnemu krajowi.


Ale i tak wszyscy będą szczekać o mordercy Kadafim, co to terroryzował biedny lud atakami chemicznymi i trzeba go było zlikwidować w imię tak zwanej demokracji. Czy był kryształowo czystym człowiekiem? Nie, ale kraj za jego rządów nie wyglądał jak szambo do którego ktoś wjebał całą skrzynkę C4, jak pewien nadwiślański karton na trytytkach za rządów starucha z demencją, złodziei, oszustów, patologicznych kłamców i agentów obcego wpływu na przemian doszukujących się od 13 lat zamachu, którego nie było i szukających jak skłócić nasz kraj ze wszystkimi na każdy możliwy sposób.

kitler69

@NiebieskiSzpadelNihilizmu I teraz nasuwa sie pytanie, czy warto było wprowadzać udawaną demokracje i rozwalić cały kraj, czy lepiej było zostawić tak jak jest ale pozwalać na robienie mu co się żywnie tylko podoba

NiebieskiSzpadelNihilizmu

@kitler69 no i teraz poleci kontrowersyjna teza, ale moim zdaniem... oczywiście że nie. Podobnie jak na reszcie Bliskiego Wschodu, który sprzed "wprowadzania demokracji vol 1, 2 i 3" może nie był regionem państw z wzorcowym zarządzaniem, ale jakiekolwiek one nie były, to jednak działały. No ale jak nie wiadomo o co chodzi to widomo o co chodzi, tu ropa, tam terroryści, tu zagrożenie dla demokracji i huzia- już jest garść "poważnych powodów" do interwencji.

Zaloguj się aby komentować