Z Podkarpacia przenosimy się dziś na północ kraju do - no właśnie Nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę z faktu, że w Polsce znajduje się największy, tak moi mili, NAJWIĘKSZY ZAMEK NA ŚWIECIE pod względem powierzchni, który to został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - i ten oto zamek znajduje się właśnie u nas, w Polsce Cóż to za perła? Otóż jest nią zamek w Malborku, który pod względem wielkości nie ma sobie równych na całej kuli ziemskiej To unikat w skali globu i najprawdopodobniej w skali całego układu słonecznego Tak, dziś odwiedzimy Malbork Creme de la creme Prawdziwa perła w koronie pośród rodzimych zamków
Łe, co tam Polska, tu nic nie ma do zwiedzania, nudne krajobrazy, nudne zamki, wszystko nudne - słyszy się czasem takie głosy, prawda? Nie ma to jak Malediwy, czy tam inna Loara Ech, ale my nie gęsi i swój największy zamek świata mamy Wróć - nie mamy, bo to nie nasz zamek, a krzyżacki - tudzież Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie [krótszej nazwy nie dało się wymyślić, ale Niemcy tak już mają, bo np. używają słów pokroju Donaudampfschiffahrtsgesellschaftskapitän ;)] No i bańka samouwielbienia pękła Oj tam, oj tam, ale dziś zamek ten leży na naszych ziemiach, zatem niczym Jagienka Zbyszka z Bogdańca głowę, tak my białą chustką "aneksji" zamek malborski okrywszy, rzec dziś możemy: nasz ci on! Żarty na bok, przejdźmy do faktów.
Tu jednak pauzę małą poczynię i autochtonów oraz wszelkiej maści pasjonatów zapraszam serdecznie do dzielenia się informacjami, jakich próżno szukać w Intenecie, a które to wzbogacą naszą wiedzę o tym prawdziwym skarbie  pośród zamków znajdujących się na terytorium współczesnej Polski. Z mojej strony jak zwykle skromną tylko wzmiankę na temat zamku umieszczam, natomiast żywię nadzieję, że ktoś z Was, dysponujący wiedzą unikalną zechce się podzielić czymś, czego nikt z nas w sieci nie znajdzie
Krótko rzecz ujmując:
Zamek w Malborku położony jest na wschodnim brzegu rzeki Nogat. Wznoszony był etapami począwszy od 1280 do poł. XV w. Początkowo był siedzibą komtura a od roku 1309 - po przeniesieniu przez Siegfrieda von Feuchtwangena stolicy zakonu do Malborka - stał się siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i władz Prus Zakonnych. W latach 1457–1772 pełnił funkcję rezydencji królów Polski, natomiast od 1466 wykorzystywany był jako siedziba władz Prus Królewskich. Od roku pańskiego 1568 stanowił siedzibę Komisji Morskiej (pierwsza polska admiralicja, utworzona w 1568 roku przez króla Zygmunta II Augusta. Działała w Gdańsku pod kierunkiem Jana Kostki). W 1772 roku zamek zajęty został przez administrację Królestwa Prus, a następnie został zdewastowany w latach 1773–1804. W latach 1817–1842 zamek odrestaurowano. Olbrzymie zniszczenia dotknęły go podczas II wojny światowej. W 1947 roku rozpoczęto prace rekonstrukcyjne. W roku 1949 wpisano go do rejestru zabytków, natomiast w 1994. uznany został za pomnik historii. W 1997 roku zamek w Malborku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Obiekt ten stanowi najbardziej rozbudowany przykład gotyckiego, murowanego zespołu zamkowego w charakterystycznym i niepowtarzalnym stylu krzyżackim. Prezentowany tutaj styl ewoluował niezależnie od tych, które dominowały we współczesnych zamkach zachodniej Europy i Bliskiego Wschodu. Wiele metod stosowanych przez jego budowniczych w rozwiązywaniu problemów technicznych i artystycznych wywarło ogromny wpływ nie tylko na kolejne zamki krzyżackie, ale także na inne budowle gotyckie na rozległym obszarze północno-wschodniej Europy. Zamek stanowi również doskonały dowód ewolucji nowożytnej filozofii i praktyki w dziedzinie renowacji i konserwacji.
Ta spektakularna twierdza jest także świadectwem kunsztu, jeśli chodzi o architekturę, jakim dysponował zakon krzyżacki. Zamek-klasztor, bo należy pamiętać, że był to także obiekt sakralny, ucieleśnia dramat późnośredniowiecznego chrześcijaństwa, balansującego między skrajnościami świętości i przemocy.
Od XIX wieku po dzień dzisiejszy zamek malborski był przedmiotem prac restauratorskich, które wniosły wyjątkowy wkład w rozwój teorii i praktyki badawczej oraz konserwatorskiej w tej części świata. W trakcie prac archeologicznych odkryto na nowo wiele zapomnianych średniowiecznych technik artystycznych i rzemieślniczych. Poza swoją spuścizną materialną, Zamek w Malborku jest głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej jako znaczący i emocjonalny symbol historii Europy Środkowej.
Niestety nie udało mi się zrobić jakiegoś ładnego ujęcia, albowiem było szaro i pochmurno dlatego jako zdjęcie główne umieszczam znalezione w Internecie. Pozostałe są mojego autorstwa. Ostatnie prezentuje miniaturę zamku znajdującą się nieopodal głównego obiektu.
#fotografia #zamkipalace4sfor #zwiedzanie #zabytki #pomorskie
abe24ab4-e221-49d3-90be-cb1ddf82ca7f
629918a2-3e84-4b99-a1f5-b673110b73d0
7eb595b3-63e7-4c6a-bcb7-6ab4e2dc82a6
d09335f1-27b6-48b2-a63e-8fd84af77216
2b01595a-e747-472e-91ee-04019b6037aa
Jarosuaf

Na porządne zwiedzenie zamku w Malborku potrzeba minimum dwóch dni i jednej nocy Nocne zwiedzania mają świetny klimat.

W skład Muzeum Zamkowego w Malborku wchodzą jeszcze dwa pobliskie zamki - w Sztumie i Kwidzynie, jeśli jest okazja polecam je odwiedzić, chociaż nie trzeba im poświęcać dużo czasu. W Kwidzynie w katedrze jest też Krypta Wielkich Mistrzów, gdzie przez przeszkloną podłogę możemy zobaczyć groby trzech mistrzów krzyżackich.

A dla wszystkich lubiących historię polecam forum www.marienburg.pl, forum w starym stylu, świetne źródło historycznych (i aktualnych) zdjęć i informacji na temat regionu.

4Sfor

@Jarosuaf Super, dzięki za link do forum Zamek w Kwidzynie także odwiedziłem - fakt, warto zobaczyć Ten w Sztumie jeszcze czka na zwiedzenie

size

@4Sfor no za zamek w Malborku zawsze piorun. Fajna jest wycieczka z audioprzewodnikiem. W ogóle zamek mega klimatyczny. BTW, świetny tag, wleciała subskrypcja

4Sfor

@size Wstyd się przyznać, ale jeszcze go nie zwiedziłem od środka - byłem tam dosłownie przejazdem i jeszcze wpakowałem się na jakiś festyn, czy coś w tym stylu, ludzi tłum, kolejka do kasy na pół kilometra - mówię, nie, obejdę dookoła i spadam Tak więc nie odpuszczam i jeszcze się tam wybiorę na spokojnie, co by od środka zwiedzić A który tag subskrybujesz?

size

@4Sfor no oczywiście #zamkipalace4sfor zamek warto odwiedzić od środka, łącznie z wdrapaniem się na wieżę. Pro-tip warto kupić bilet online, bo kolejka potrafi tam być masakryczna.

4Sfor

@size Dzięki za suba Ja zawsze wchodzę na wieże - to najlepsza część zamków

AdelbertVonBimberstein

Elo. Dzięki za wrzucenie zdjęcia na którym prawdopodobnie jestem (konny). Robię tam pokazy z przyjaciółmi na Oblężeniu Malborka od kilku lat.

Sakada

Byłam, byłam, warto

5b175014-670d-478b-a39d-fa4b5b21dd74
4Sfor

@AdelbertVonBimberstein Byłem zachwycony tymi pokazami, zrobiliście na mnie naprawdę niesamowite wrażenie, daję fotkę z filmu, który nakręciłem - ten gość na koniu był nieziemski - Czułem się tam jak bym uczestniczył w realnym turnieju. Wówczas zdałem sobie sprawę, że taka walka w zbroi, w pełnym rynsztunku - to jest coś wymagającego niesamowitego przygotowania, odwagi. Kiedy widzisz człowieka w tej zbroi, na koniu, możesz go dotknąć... przenosisz się w czasie i uzmysławiasz sobie, że to nie byli jacyś średniowieczni debile, bo machali mieczami, zamiast karabinków szturmowych, to byli tacy sami ludzie jak my - ba, myślę, że współczesne pokolenie miałoby ogromne problemy, aby odnaleźć się w tamtym czasie. Szacunek.

266c100c-d641-454b-9758-7675c9718edf
4Sfor

@Sakada Pewnie, że warto

kimunyest

@4Sfor niesamowite miejsce. Już tam tyle razy byłem, że od kilku przewodników nasłuchałem się najróżniejszych ciekawostek. Ciekawe też jest to, że każdy przewodnik ma jakiegoś swojego konika, swój pakiet fun factów - moja ulubiona akcja, to chyba ta z kulą armatnia, która po dzień dzisiejszy znajduje się nad głowami zwiedzających w jednej z komnat, w której radzili rycerze zakonni.

Zaloguj się aby komentować