Wybrane rocznice wypadające 25 Kwietnia.
Nietypowe święta: Dzień Sekretarki, Dzień DNA, Światowy Dzień Pingwina.
W dzisiejszym odcinku także: Co się dzieje gdy na kolei stawia się zbyt duży nacisk na punktualność. Czyli realizacja powiedzenia: "gdy się człowiek śpieszy to się diabeł cieszy"
  •   799 – W wyniku spisku stronnictwa szlachty rzymskiej papież Leon III został napadnięty i zraniony podczas procesji, a następnie pozbawiony urzędu i uwięziony w klasztorze. Leon uciekł i udał się do Karola Wieljkiego, króla Franków. Ten odstawił go do Rzymu pod zbrojną eskortą, i papież ponownie osiadł na tronie. W podzięce Leon III koronował Karola Wielkiego na cesarza rzymskiego, złożył mu hołd przyklękając przed nim.Był to jedyny taki przypadek w dziejach papiestwa, według niektórych protestanckich historyków przyczyniło się to do rozłamu kościoła na wschodni i zachodni.
  • 1333 – W katedrze wawelskiej odbyła się koronacja Kazimierza III Wielkiego i jego żony Aldony Anny Giedyminówny na króla i królową Polski. Pamiętam jak na wykopie razem się oglądało Koronę Królów i perypetie Króla Kazia, jego małżonki i teściowej Jadwigi.
  • 1459 – W Chebie został zawarty traktat między Królestwem Czech a Saksonią, w którym wytyczono wspólną granicę, jedną z najstarszych do dzisiaj istniejących w Europie.
  • 1607 – Wojna osiemdziesięcioletnia: zwycięstwo floty niderlandzkiej nad hiszpańską w bitwie pod Gibraltarem. Łatwe zwycięstwo, bo wroga flota stała zacumowana. Hiszpanie stracili wszystkie 21 okrętów z 4000 tysiącami marynarzy. Straty Niderlandzkie były niewielkie, tylko 100 zabitych i 60 rannych. Zwycięstwo okupione zostało jednak utratą admirała Jacoba van Heemskerka który zginął w czasie bitwy. Warto też dodać że nie wszyscy marynarze hiszpańscy zginęli z powodu samego zatonięcia okrętów. Holendrzy wysłali łodzie z żołnierzami które zabijały rozbitków. Niezbyt to humanitarne.. ale wtedy raczej nikt nie myślał o jakichś konwencjach Genewskich.
  • 1644 – Powstańcy chłopscy pod wodzą Li Zichenga zdobyli Pekin, obalając ostatniego cesarza z dynastii Ming Chongzhena, który uciekł z pałacu do parku Jingshan, gdzie się powiesił.
  • 1792 - Rewolucja Francuska: Claude Joseph Rouget de Lisle napisał słowa i muzykę Marsylianki, dzisiejszego hymnu Francji. Tego samego dnia wykonano też pierwszy wyrok śmierci za pomocą gilotyny.
  • 1839 - Paweł Edmund Strzelecki przybył do Australii. Strzelecki był chyba najsłynniejszym polskim odkrywcą geograficznym. Jako pierwszy Polak indywidualnie okrążył świat w celach naukowych, odwiedził każdy kontynent oprócz Antarktydy. W Australii zbadał najwyższe pasmo górskie tego kontynentu - Wielkie Góry Wododziałowe, i zdobył jego najwyższy szczyt który nazwał Górą Kościuszki (Mount Kosciuszko).
  • 1840 – Trzęsienie ziemi o sile około 5 stopni w skali Richtera nawiedziło okolice Pienin.
  • 1898 – USA wypowiedziały wojnę Hiszpanii. USA już dawno planowały pozbyć się Hiszpanów z Kuby na której w 1895 rozpoczęło się antyhiszpańskie powstanie. Dogodnym pretekstem było tajemnicze zatonięcie pancernika USS Maine w porcie w Hawanie, o spowodowanie którego oskarżono hiszpańskich agentów.Okręt prawdopodobnie wyleciał w powietrze przez samozapłon węgla, ale co tam.. ważne że była okazja do uzasadnienia wojny. 20 Kwietnia USA złożyło Hiszpanii ultimatum w którym żądano: uznania niepodległości Kuby i wycofania wojsk hiszpańskich, jednocześnie amerykanie zapewniali że nie zależy im na zagarnięciu wyspy. Hiszpanie odpowiedzieli zerwaniem stosunków dyplomatycznych. Więc 25 kwietnia USA ogłosiły że od 21 kwietnia są w stanie wojny z Hiszpanią. Wojna skończyła się marnie dla Hiszpanów. Stracili resztę posiadłości na Karaibach oraz Filipiny. Kuba otrzymała ograniczoną niepodległość, a Puerto Rico, Guam i Filipiny przeszły pod zarząd amerykański.
  • 1901 - Nowy Jork został pierwszym amerykańskim stanem który wymagał umieszczenia tablic rejestracyjnych na samochodach.
  • 1915 – I wojna światowa: desant brytyjski wraz z oddziałami Australian and New Zealand Army Corps (ANZAC) wylądował na tureckim półwyspie Gallipoli. Kampania której pomysłodawcą był Winston Churchill zakończyła się klęską w styczniu 1916 roku. 
  • 1920 - Rozegrano pierwszy mecz w historii mistrzostw Polski w piłce nożnej (faza eliminacyjna Klasy A okręgu krakowskiego MP 1920), w którym Cracovia pokonała na własnym stadionie Jutrzenkę Kraków 8:0.
  • 1936 – Jan Břetislav Procházka i Jindřich Kubias wyruszyli z Pragi samochodem osobowym Škoda Rapid w zakończoną po 97 dniach sukcesem podróż dookoła świata. Swoją drogą ładny samochód.
  • 1941 – Kampania bałkańska: zwycięstwo wojsk niemieckich nad australijsko-nowozelandzkimi w bitwie pod Termopilami.
  • 1943 - Gestapowiec Wilhelm Schuhmacher rozstrzelał na cmentarzu w Nowym Żmigrodzie na Podkarpaciu 16 kalekich Łemków, Romów i Żydów. Aresztowany w 1947 przez francuskich żandarmów po nieudanej próbie samobójczej. Został przekazany Polsce, gdzie został skazany na śmierć i stracony 1949 roku.
  • 1943 - Po ujawnieniu zbrodni katyńskiej zostały zerwane polsko-radzieckie stosunki dyplomatyczne. Reakcja Stalina pewnie przypominała pewnego mema z Jeremym Clarksonem.
  • 1945 - W Torgau nad Łabą doszło do pierwszego spotkania wojsk radzieckich i amerykańskich.
  • 1953 – W czasopiśmie „Nature” opublikowano pracę Jamesa Deweya Watsona i Francisa Cricka opisującą model budowy przestrzennej podwójnej helisy DNA.
  • 1954 - Firma Bell Telephone Laboratories zademonstrowała pierwszy praktyczny panel fotowoltaiczny.
  • 1960 – Amerykański atomowy okręt podwodny USS „Triton“ zakończył podwodną podróż dookoła świata trasą pokonaną w latach 1519-1522 przez Ferdynanda Magellana.
  • 1965 – 16-letni Michael Andrew Clark ostrzelał ze wzgórza samochody jadące autostradą 101 na południe od Orcutt w Kalifornii, zabijając 3 i raniąc 10 osób. Po przyjeździe policji popełnił samobójstwo.
  • 1966 – W Asse w Belgii 43-letni pijany kierowca furgonetki stracił panowanie nad pojazdem i wjechał na chodnik przed szkołą zabijając 10 uczniów w wieku 7-8 lat i raniąc 4 kolejnych oraz ich nauczycielkę.
  • 1967 – 27 osób zginęło w wyniku upadku autobusu z Mostu Patona na Dnieprze w Kijowie.
  • 1974 – W Portugalii doszło do wojskowego zamachu stanu („rewolucji goździków“), w wyniku którego został obalony dyktator Marcelo Caetano. Antonio Salazar wprowadził nową konstytucje w 1933 roku. Powstało przez to tzw. Estado Novo (Nowe Państwo), rządził jako dyktator do 1968 roku gdy zastąpił go Caetano. W następstwie rewolucji doszło do przywrócenia swobód obywatelskich i politycznych oraz dekolonizacji posiadłości Portugalskich w Afryce i Azji.
  • 1975 – Rok po rewolucji goździków przeprowadzono wybory parlamentarne, które wygrała Partia Socjalistyczna.
  • 1981 – W klubie studenckim „Od Nowa” w Toruniu odbył się pierwszy koncert grupy Republika.
  • 1982 - Wojna o Falklandy-Malwiny: brytyjskie oddziały dokonały desantu i odbiły Georgię Południową.
  • 1983 - We francuskim Lille uruchomiono metro. Jak na francuskie metro przystało, tak i te posiada nietypowe pojazdy. Pociągi mają zaledwie dwa metry szerokości i poruszają się po ogumionych kołach.
  • 1998 – Wszedł w życie Konkordat między Polską a Stolicą Apostolską.
  • 2005 - W Japonii doszło do katastrofy kolejowej. Pociąg wiozący ponad 700 pasażerów wykoleił się i uderzył w budynek. Zginęło 107 osób, a ponad 500 odniosło rany. Przewoźnik kolejowy JR West stawiał BARDZO duży nacisk na punktualność pociągów. Nawet minutowe oznaczało kare finansową dla maszynista którego pociąg miał opóźnienie, do tego werbalne ataki i konieczność pracy dodatkowej. Dodam też że w Japonii pociągi nie dość że muszą punktualnie wjeżdżać na stację, to muszą stawać co do metra w odpowiednich sektorach peronu. Sprawia to że pasażerowie szybko mogą przesiąść się do sąsiedniego pociągu. Maszynistą feralnego pociągu był 23-letni Ryūjirō Takami (zginął), 25 minut wcześniej pociąg którym kierował przejechał przez czerwone światło i został zatrzymany przez automatyczny system bezpieczeństwa. Oprócz tego przestrzelił peron na jednej ze stacji i musiał wycofać. Takami miał już nieprzyjemności związane z opóźnieniem pociągu, 10 miesięcy wcześniej przestrzelił peron o 100 metrów. W ciągu ostatnich trzech lat poprzedzających katastrofę zmniejszono rozkładową ilość czasu na przesiadki, a nasz maszynista miał już 90 sekund opóźnienia. Aby nadrobić stracony czas jechał szybciej niż normalnie. Gdy mijał stację Tsukaguchi przy prędkości 120 km/h, opóźnienie zmalało do 60 sekund. Myśl że przez opóźnienie znów może mieć nieprzyjemności w opinii śledczych sprawiła że mógł pod wpływem stresu nie działać w pełni świadomie. Tuż przed stacją Amagasaki był zakręt z ograniczeniem prędkości do 70 km/h, na podstawie danych z czarnej skrzynki z tylnego końca pociągu stwierdzono że pociąg w zakręt wszedł z prędkością ok. 116 km/h, choć według symulacji śledczych pociąg wykoleił by się już przy 106 km/h. Pierwsze dwa wagony uderzyły w blok mieszkalny. W Japonii budynki budowano blisko torów bo nie było stosownych regulacji budowlanych. Po prostu ufano kolejom że pociągi nie będą się wykolejać z powodu profesjonalizmu obsługi. (głupie, ale mniej więcej coś takiego pisze na wikipedii.) W następstwie katastrofy Ministerstwo Transportu kazało wszystkim kolejom uaktualnić systemy bezpieczeństwa, tak by pociągi automatycznie hamowały gdy ze zbyt dużą prędkością zbliżały się do ostrych zakrętów. Jako że duży wpływ na katastrofę miała surowa polityka punktualności zrezygnował jeden z doradców firmy JR West, Masataka Ide. Był on jedną z osób odpowiedzialnych za ten "reżim". Przewodniczący i prezydent firmy zrezygnowali ze swoich stanowisk w sierpniu tego samego roku. Odcinek na którym doszło do katastrofy ponownie otwarto 19 czerwca 2005 roku. Ograniczenia prędkości na odcinku został zmniejszone ze 120 do 95 km/h na prostej i z 70 na 60 km/h dla zakrętu. Ze wszystkich 107 niemal wszyscy znajdowali się w pierwszych dwóch wagonach. Tylko jedna ofiara pochodziła z wagonu nr 3. Budynek w który uderzył pociąg został zburzony w 2017 roku. W kwietniu 2019 zbudowano na jego miejscu pomnik upamiętniający ofiary. Możecie na Youtubie obejrzeć odcinek programu "Tuż przed tragedią" poświęcony tej katastrofie. Wymagana znajomość angielskiego na poziomie ziemniaka.
  • 2008 - W czasopiśmie "Science" opublikowano wyniki badań klasyfikujące tyranozaury bliżej ptaków niż gadów.
  • 2011 - Zmarł Ryszard Nawrocki, polski aktor (ur. 1940). Myślę że nie ma osoby która nie kojarzyła by jego głosu. Królik z Kubusia Puchatka, prosiak Porky ze Zwariowanych Melodii, George Jetson z Jetsonów i Asterix z filmów o Asterixie i Obelixie. No chyba że ktoś się urodził zbyt późno i nie oglądał tych klasycznych bajek.
  • 2015 – W trzęsieniu ziemi o sile 7.8 w skali Richtera, w Nepalu zginęły 8964 osoby, a co najmniej 23 447 zostało rannych. Całkowitemu zniszczeniu uległa zabytkowa wieża Dharahara, będąca jedną z głównych atrakcji turystycznych w Katmandu. Na Mount Evereście zeszła lawina która zabiła 19 osób. Akcja ratunkowa była trudna bowiem wiele dróg zostało zniszczonych. Na pomoc poleciały również ekipy ratunkowe z polski.
https://youtu.be/hzZZTA1pAvs
#rocznica #rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Dodatkowe tagi do dzisiejszego wpisu: #kolej #katastrofa #japonia
e430540e-94bd-43b6-95e1-054ab5e0fb2e
ed5aa43d-8e3b-411a-b5fc-587353198abb
3ab34c6a-7fff-44ee-80e4-5d109477de2c
64e7ad42-3b25-46c0-a93c-9201042c13c9
319e4019-0d61-46ca-a92a-40d76ef449fe
Man_of_Gx

@Michal9787

Claude Joseph Rouget de Lisle napisał słowa i muzykę Marsylianki, dzisiejszego hymnu Francji. Tego samego dnia wykonano też pierwszy wyrok śmierci za pomocą gilotyny.


Dlatego właśnie po dziś dzień każdemu prezydentowi Francji podczas wykonywania hymnu ciary idą po plecach a jednocześnie przypomina mu się żeby nie lecieć w ch... z obywatelami (to znaczy nie za bardzo bo wiadomo, zawsze sie trochę leci).


Gx

Barabarabasz7312

@Michal9787 ech lubię tak po fajrancie poczytać sobie twoje kalendarium, człek sobie w domku odpoczywa i nadziwić się nie może ile tego dnia się wydarzyło czynów, przygód i dramatów na przestrzeni wieków.

Michal9787

@Barabarabasz7312 Cieszę się że Ci się podoba.

Zaloguj się aby komentować