
Prawo energetyczne z 2021 r. nakłada na posiadaczy lub zarządzających budynkami wielorodzinnymi obowiązek zamontowania ciepłomierzy i wodomierzy z funkcją zdalnego odczytu. Przepisy mówią, że to konieczne, jeśli jest technicznie wykonalne i opłacalne. Czas na to jest do 1 stycznia 2027 r. Niektórzy lokatorzy mogą się zdziwić, bo trzeba będzie za to zapłacić setki złotych.
Są jednak spółdzielnie i wspólnoty, które dopiero się przymierzają do wymiany. O sprawie pisze wyborcza.biz. Portal przytacza słowa swojego czytelnika. Pan Michał o konieczności wymiany dowiedział się podczas niedawnego zebrania wspólnoty mieszkaniowej. Jego zdaniem koszty póki co wydają się niezbyt wygórowane.
Wspólnota przy dużym zamówieniu jest w stanie zamknąć się w kwocie 300 zł na gospodarstwo domowe. Mam już na myśli koszt urządzenia plus montaż. Kłopot mają ci, którzy w domu mają dwa piony, bo muszą zapłacić za drugi elektroniczny licznik, a przede wszystkim ci, którzy dotychczas nie opomiarowali mieszkań i płacą ryczałtem. Założenie licznika w takiej sytuacji oznacza większe koszty
- mówi pan Michał, cytowany przez wyborcza.biz. [...]
#wiadomoscipolska #gospodarkakomunalna #prawoenergetyczne #gospodarstwodomowe #woda #portalsamorzadowy