Wielkopolskie osiedle będzie ogrzewane wodorem. To pierwsza taka inwestycja w historii naszego kraju

Wielkopolskie osiedle będzie ogrzewane wodorem. To pierwsza taka inwestycja w historii naszego kraju

CHIP - Technologie mamy we krwi!
Jak wynika z informacji przekazanych przez SES Hydrogen, trzy dni temu doszło do podpisania historycznej umowy. W jej ramach ma zostać zrealizowana inwestycja obejmująca budowę osiedla, które będzie ogrzewane z wykorzystaniem wodoru. [...]

Osiedle ogrzewane z wykorzystaniem wodoru ma zostać zbudowane w Śremie. Na jego terenie będzie się znajdować niemal dwieście mieszkań. [...]

Rezygnacja z eksploatacji paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, gaz ziemny czy węgiel brunatny, wymaga szukania alternatyw. Coraz większa popularnością cieszą się odnawialne źródła energii, lecz wiążą się z nimi problemy wynikające z ograniczeń w zakresie magazynowania.[...]

#polska #wielkopolska #technologia #budownictwo #technika #ogrzewanie #wodor

Komentarze (4)

Tomekku

ciekawi mnie czy mieszkańcom nie odbije się to czkawką ze względu na koszty.

matips

@Tomekku To samo pomyślałem. Ogólnie to artykuł z Chip, więc z ogromnym sceptycyzmem podchodzę do przedstawionych informacji. Tym bardziej, że nie opisano jak rozwiązano typowe problemy z wodorem:


  • Na skalę przemysłową wodór jest paliwem kopalnym. Pozyskuje się go poprzez reforming gazu ziemnego, co jest energochłonne i emituje CO2 tak samo jak spalenie tego gazu.

  • Coś tu piszą o elektrolizerach w budowanej ciepłowni. Znów: to jest na skalę przemysłową proces mało opłacalny, wiec dlaczego na małą skalę ma być opłacalny?

  • Podejrzewam więc, że będą wykorzystywać lokalne OZE aby produkować wodór i go magazynować. Wodór jest trudny w magazynowaniu. Wymaga dużych nakładów energetycznych aby go skompresować i drogich zbiorników aby go dłużej trzymać. No ale tego w artykule nie opisano, to moje gdybanie.

  • Przedstawiona instalacja brzmi drogo. Wszystkie projekty eksperymentalne są drogie. Pytanie, jak twórcy chcą to finansować? Współwłasność wszystkich mieszkańców osiedla? Duże ryzyko, że wybuchnie to kosztami w twarz mieszkańców, którzy patrząc po lokalizacji nie mają być bogaczami. Niezależna ciepłownia w formie osobnej spółki + sieć ciepłownicza umożliwiająca zmianę dostawcy albo przejście na własne źródło? Uczciwe, ale wątpię by taki model wybrał deweloper.


Jest jeszcze 3 opcja, którą domniemywam jako, że źródło to kiepski Chip. Kotłownia jest "wodorowa", a tak na prawdę jest gazowa. Współcześnie wiele inwestycji gazowych jest przedstawianych jako kompatybilnych z wodorem co jest formą greenwashingu. Niby inwestujemy w wodór, a tak naprawdę to będziemy palić gazem dopóki nie powstanie magiczne źródło taniego, zielonego wodoru. Instalacja do elektrolizy nie powstanie - bo za drogo, a pompy ciepła są rozwiązaniem sprawdzonym i dającym się zaprzęgnąć do ekonomicznej pracy.

matips

Oczywiście nie chcę brzmieć tak pesymistycznie jak to opisałem. Chciałem polemizować z Chip, bo to jeden z najgorszych jakościowo porali z newsami technicznymi. Nie dowierzam też czasem polskim spółkom, które stereotypowo nie lubią nadmiernych inwestycji w B+R. Pewnie jestem przez to typowym, zgorzkniałym Polakiem.

Byłby to prawdziwy sukces gdyby opisany w artykule projekt został zrealizowany, a w Wielkopolsce powstałoby samowystarczalne ciepłowniczo duże osiedle. W dodatku, byłoby super gdyby technologię dostarczyła polska firma, gdyby rozwinęła produkt dzięki temu doświadczeniu i gdyby później tego typu rozwiązania implementowałaby w budownictwie wielorodzinnym.

FulTun

@Mr.Mars  Brzmi to jak....

Już nie długo przetarg na zasypanie leju jak to pi3rdolnie.

Zaloguj się aby komentować