Wczoraj wieczorem o 22:41 mieliśmy dość silne trzęsienie ziemi niedaleko Tokio. Zatrzęsła się prawie cała środkowa i środkowo-północna Japonia. Epicentrum było w Chiba. Trzęsienie miało siłę M6.1 w japońskiej skali shindo 5+.
Doszło do jednego pożaru, wykoleił się jeden pociąg. 19 osób odniosło lekkie obrażenia. Kilkadziesiąt budynków zostało lekko uszkodzonych, odpadł tynk czy części ścian, popękały szyby. W wielu sklepach pospadały produkty z szafek lub się one wywróciły. Do dziś rano bez prądu było ponad 120.000 domów. Przerwanych zostało kilka dopływów wody. Rurociągi są obecnie naprawiane. W centrum Tokio, głównie w dzielnicy/mieście Adachi oraz Ginza nie ma wody lub leci "brudna". Woda też wybiła z kanalizacji i zalała wiele ulic. Wszystkie pociągi były awaryjnie zatrzymane. Do dziś rana trwało sprawdzanie trakcji. Najdłużej była zamknięta stacja Shinagawa - jedna z najważniejszych stacji przesiadkowych. Tam nie było prądu przez godzinę i tysiące osób utknęły. Dziś rano otworzono stację. Obecnie są wielkie opóźnienia pociągów, korki na autostradach, przepełnione autobusy.

5d8977dc-fd80-4fa8-99c4-61c0b3c82e6e
848e2136-c812-4869-beb9-f63e0326a452

Czy tam faktycznie tak szybko są usuwane skutki trzęsień ziemi tak, jak można było przeczytać gdzieś w necie (był kiedyś nawet jakiś mem z budową polskich dróg vs japońskich po trzęsieniach)?

 

Jakie najsilniejsze trzęsienie przeżyłeś osobiście?

 

I dlaczego nie używają skali Richtera?

@Nebthtet tak. Bardzo szybko bo nie ma "przetargów publicznych" na naprawę drogi. Generalnie jest loteria co roku, firmy dostają numerki i priorytety i jak coś trzeba zrobić to po prostu to robią.
Tym razem sprawdzili całą trakcję elektryczną w Tokio - kilka tysięcy kilometrów w niecałe 9 godzin.

 

Najsilniejsze to w 11 marca 2011. Byłem wtedy w Jokohamie, tam to było chyba 5+ czy 6-.
I to nie było jedno, tylko przez kilka miesięcy non stop. Dostałem choroby morskiej od tego.
Tutaj jest fajnie to zobrazowane - wygląda jak bombardowanie

 

https://www.youtube.com/watch?v=3r-JVx8yMpw

 

Opowiadaliśmy też w naszym podcascie o tym.
https://jakotako.podomatic.net/#/podomatic_page/1/podcast/9987673

 

Dlaczego nie używają skali Richtera? Bo to bardzo nieprecyzyjna skala i nie pokazuje faktycznej siły trzęsienia, tylko ile energii zostało uwolnionej.
Skala shindo pokazuje jak bardzo trzęsła się ziemia i jaki wpływ miała na budynki itp.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Japan_Meteorological_Agency_seismic_intensity_scale

o, super, dzięki za wyjaśnienie. Ten ich patent na roboty publiczne powinien być u nas, ale wszyscy krewni i znajomi królika by z głodu pomarli

Zaloguj się aby komentować