W poszukiwaniu niezidentyfikowanych obiektów nadprzewodzących.

W poszukiwaniu niezidentyfikowanych obiektów nadprzewodzących.

Kwantowo.pl
Grupa po­łu­dnio­wo­ko­re­ań­skich uczonych twierdzi, że odkryła pierwszy materiał nad­prze­wo­dzą­cy, dzia­ła­ją­cy w tem­pe­ra­tu­rze po­ko­jo­wej. Kiedy świat nauki czeka na po­twier­dze­nie wyników, autor po­przed­nie­go “przełomu” mierzy się z oskar­że­nia­mi o fał­szo­wa­nie wyników badań. Dzieje się.

#fizyka #kwantowo #mechanikakwantowa #ciekawostki
Fausto userbar

Komentarze (9)

Hoszin

jeśli to naprawdę będzie działać to jest przełom. Tylko żeby się nie skończyło jak z grafenem.

Iirururiejx

@Hoszin przecież grafen działa

Hoszin

@Iirururiejx no jakoś cicho o tym, a miała być taka przełomowa technologia co zmieni świat. Ale tez nie śledzę tego więc może mnie coś ominęło.

Basement-Chad

@Hoszin Tak jest z wszystkim. Jak w latach 60 wynaleziono laser to też "wizjonerzy" fantazjowali na temat tego jak to odmieni świat. Wszystko miało być laserowe, od kosiarek do trawy po deski klozetowe.

kierowca_bombowca

@Basement-Chad No i odmienił, od płyt CD, poprzez czujniki ToF w smartfonach, po chirurgię. Laser to obok komputera i energii atomowych jeden z najważniejszych wynalazków XX wieku.

Basement-Chad

@kierowca_bombowca Oczywiście, że tak. Tylko, że ta zmiana wcale nie była taka jak sobie to wyobrażano i wcale nie była szybka. Z nadprzewodnikami też będzie podobnie. Nie ma co liczyć na jakieś nadprzewodzące kable, lewitujące pociągi czy komputery nie zużywające energii.

kierowca_bombowca

@Basement-Chad Jeśli uda się ogarnąć nadprzewodnictwo w temperaturze pokojowej, to trzeba spokojnie ze 20 lat liczyć zanim wypracowane zostaną procesy przemysłowe umożliwiające masową produkcję takich materiałów, pewnie kolejne 15 na upowszechnienie technologii i opracowanie urządzeń ją wykorzystujących.

Czasy podałem z dupy, ale za dobrą analogię może tu służyć tranzystor. Wynaleziony w 1947, a ciekawostką z labu przestał być tak między latami '65-75, rozpoczynając "tranzystorową rewolucję", której efekty odczuły tak naprawdę dopiero pokolenia lat '80 i '90 i późniejsze.

Ponurnik

@Basement-Chad Oj laser bardzo dużo zmienił.

Astronomia, medycyna, fuzja w procesie HB11, broń, moje techno w samochodzie, przekształcanie struktury materiałów, przesyłanie danych, grawerowanie, ogólnie obróbka typu wycinanie itp. itd...


Po za tym jak się rozejrzysz po pokoju, to znajdziesz sporo przedmiotów potraktowanych laserem w taki, czy inny sposób.

Basement-Chad

@Ponurnik Ja to wszystko wiem. Ale zobacz ile lat musiało minąć żeby te technologie się upowszechniły. Technika laserowa nadal się rozwija po 70 latach. Ale samo odkrycie nie spowodowało nagłej rewolucji w życiu ludzi. W przypadku laserów pierwszym masowym zastosowaniem, które rzeczywiście ostro namieszało, były płyty CD. Ale trzeba było na to poczekać ponad 20 lat.

Każda nowa technologia potrzebuje wielu lat badań zanim uda się wykorzystać ją w praktyce. Tak samo jest w przypadku grafenu. I zapewne nie będzie inaczej w przypadku nadprzewodników niskotemperaturowych.

Zaloguj się aby komentować