Tajemnica ludzi z Wyspy Wielkanocnej rozwiązana. Archeolodzy skorzystali z nietypowej pomocy

Tajemnica ludzi z Wyspy Wielkanocnej rozwiązana. Archeolodzy skorzystali z nietypowej pomocy

National-geographic
Naukowcy przebadali najstarsze znane rośliny uprawne z Wyspy Wielkanocnej. Część z nich pochodzi z Polinezji, a część z Ameryki Południowej. Co to oznacza i skąd tak naprawdę pochodzili pierwsi osadnicy?

Wyspa Wielkanocna to jedna z najbardziej odosobnionych wysp na świecie. Położona jest w południowym rejonie Pacyfiku, ponad 2 tys. km od Wysp Pitcairn w Polinezji i 3,7 tys. km od Santiago de Chile w Ameryce Południowej. Najbardziej znana jest z monumentalnych, wielotonowych posągów moai, ukazujących zapewne przodków rdzennej ludności. [...]

#archeologia #amerykapoludniowa #chile #wyspawielkanocna #historia #sredniowiecze

Komentarze (2)

Jim_Morrison

Pitcairn - wyspa zamieszkała przez imigrantów z Alabamy.

Bipalium_kewense

Z tego typu zagadek interesuje mnie też, dlaczego rdzenni mieszkańcy Australii mieli tak mało kontaktu z innymi ludźmi przed przybyciem Europejczyków. Wyspy Indonezji są przecież bardzo blisko, a ich mieszkańcy byli wytrawnymi żeglarzami i dotarli nawet na Madagaskar - natomiast Australia jakby w ogóle ich nie interesowała. Dopiero na krótko przed przybyciem Europejczyków rozwinął się połów trepangów (ogórków morskich) u wybrzeży Australii, ale przez setki/tysiące lat wcześniej były to w zasadzie dwa odrębne światy. Są różne teorie na ten temat, ale z tego, co czytałem, nie ma zgody wśród naukowców co do przyczyny tego stanu rzeczy. Moim zdaniem to też ciekawy temat.

Zaloguj się aby komentować