Dyskusja użytkownika alaMAkota
Sztab Generalny Ukrainy poinformował o udanym ataku na bazę lotniczą Chalino w obwodzie kurskim w Rosji, w wyniku którego uszkodzeniu uległy dwa cenne obiekty wojskowe : rosyjski myśliwiec MiG-29 i samobieżny system obrony przeciwlotniczej Pancyr-S1
Chalino to lotnisko o podwójnym przeznaczeniu, położone około 7 kilometrów na wschód od centrum Kurska. Na tym terenie znajduje się lotnisko Kursk Wostocznyj, które pozostaje zamknięte dla ruchu cywilnego od czasu rozpoczęcia przez Rosję pełnej inwazji w lutym 2022 roku, a także wojskowa baza lotnicza wspierająca działania rosyjskiego lotnictwa.
Zniszczony samolot MiG-29 był wart około 25 milionów dolarów, a system Pancyr-S1 szacowany jest na około 20 milionów dolarów. Łącznie operacja mogła spowodować straty w sprzęcie o wartości około 45 milionów dolarów, nie wliczając w to szerszych skutków operacyjnych związanych z usunięciem tych jednostek z pola bitwy.
#wojna #rosja #ukraina
