Spodobała Wam się wrzutka z wczorajszym esejem Tuwima, to kontynuuje temat. Teraz na tapetę wrzucam esej Henryka Grynberga "Wygnanie z Polski" z paryskiej "Kultury" (nr 11/254 z 1968, str. 49-54) dotyczący wydarzeń z marca 1968 i zniszczenia kultury żydowskiej w Polsce. Tak jak poprzedni esej Tuwima, ten również był pisany "na gorąco", stąd też sporo emocji i osądów, które niekoniecznie przetrwały próbę czasu. Warto przeczytać (paryską "Kulturę" w ogóle warto czytać, bo można trafić na Miłosza, Herlinga-Grudzińskiego, Gombrowicza, czy Herberta), jako świadectwo epoki.
#pierogkulturalny #historia #ksiazki
d2695d53-c917-420c-be3c-999bb2855fc7
Ripper

KIEDYŚ:"" Nawet rząd amerykański(...) chętnie udziela wiz

Żydom.. "

DZIŚ: Hmmm.. USA, wspiera Izrael.

TheLastOfPierogi

@Ripper rok wcześniej trwała wojna sześciodniowa — siły radzieckie zagroziły interwencją zbrojną, jeżeli Izrael nie wycofa się z Syrii, co spowodowało reakcje USA i relokację floty na Morzu Śródziemnym. Wydaje mi się, że jednak Stany było proizraelskie od co najmniej kryzysu sueskiego, ale na polityce bliskowschodniej się w ogóle nie znam.

darkonnen

@TheLastOfPierogi taaa...a żydzi w izraelu serdecznie witali przybyszów. tych co w czasie II wś uciekli nazywali mydłem i nimi gardzili

Zaloguj się aby komentować