
Rolnicy zamieniają pszczoły w nieoczekiwanych pomocników, aby trzymać słonie z dala od swoich upraw.
Na całym świecie coraz większy obszar gruntów rolnych pokrywa się z siedliskami słoni, co często prowadzi do niebezpiecznych interakcji, gdy słonie wędrują przez uprawy ludzi. Jednak w Kenii, po dekadach badań, naukowcy opracowali prosty, ale pomysłowy sposób odstraszania słoni: ogrodzenia z uli zawieszonych na sznurkach.
Zainspirowane długoletnią lokalną wiedzą o niechęci słoni do uli, te brzęczące bariery stanowią łagodny, ale skuteczny sposób łagodzenia czasem gwałtownych interakcji między rolnikami a słoniami. Teraz rozprzestrzeniają się one po całym świecie – od Mozambiku po Tajlandię.
Dlaczego więc słonie tak bardzo nie znoszą pszczół? I czy naprawdę można oczekiwać, że pomogą utrzymać pokój w coraz bardziej zatłoczonym świecie?
„To genialne. Mamy tu naturalny mechanizm odstraszania tych zwierząt od farm” – mówi Graeme Shannon. [...]
#wiadomosciswiat #kenia #rolnictwo #przyroda #slonie #przczoly #pressglobal