Siemens Energy otrzyma od Niemiec 7,5 mld euro pomocy rządowej

Siemens Energy otrzyma od Niemiec 7,5 mld euro pomocy rządowej

Bankier.pl
Zawsze czytam, że OZE sobie radzi i zarabia. Wiatraki darmowy prąd. To o co chodzi z

Fakt, że grupa znajduje się obecnie pod tak dużą presją, wynika – przynajmniej częściowo – z problemów rynkowych” – skomentował Clemens Fuest, prezes Instytutu Badań nad Gospodarką (IFO) z Monachium. „Problemy rynkowe wynikają natomiast z faktu, że rentowność inwestycji zależy w dużej mierze od przyszłych decyzji politycznych, np. od poziomu opłat za CO2. Dlatego inwestycje podejmowane są obecnie z dużą niepewnością” – podkreślił ekspert.

Czyli bez uwalania węgla, nie zarabia? Nie zwraca się? Wiatraki i konserwacja są tak drogie? Czy czemu w sumie to się nie opłaca? Czy o co chodzi?

Nie znam się. Pytam się. Teoretycznie cała europa w kryzysie energetycznym, więc chyba wiatraki gdy gazu mniej i droższy, powinny sobie radzić? Ceny emisji raczej beda tylko rosnąć. Czemu więc wiatraki idą na dno? Tzn. Ta spolka, nie wiem jak reszta.

Uprzedzam. Nie znam się. Pytam tylko, może ktoś tu coś napisze.

#oze #gospodarka #wiatraki #wiadomosciswiat #siemens
Po trwających kilka tygodni negocjacjach pod koniec listopada ustalono wysokość wkładu niemieckiego rządu do pakietu pomocowego dla firmy Siemens Energy na 7,5 mld euro. Większość ekonomistów nie uważa tej decyzji rządu za zasadną – poinformował portal Tagesschau.

Komentarze (9)

prepetum_mobile

Z tego co widzę, to wiatraki są ułamkiem działalności siemens energy, więc to raczej nie one są problemem, tylko bardziej kiepskie zarządzanie, albo niekonkurencyjne rozwiązania.

Czy energetyka się w ogóle kiedykolwiek opłacała? Mam wrażenie, że od 30 lat dopłacamy do wydobywania węgla dziesiątki miliardów niezależnie od tego, czy węgiel jest w dołku, czy na szczycie hossy jak w ostatnich latach.

SuperSzturmowiec

@prepetum_mobile tak samo do służby zdowia itp sie dopłaca. Sadziedziny itp które musza istnieć tak czy siak taki urok współczesnych państw. Inaczej była by druga afryka

tyle_slow

@prepetum_mobile tam 4 mld straty wygenerowała hiszpańska spółka. Hiszpania i Niemcy wykładają grube miliardy aby to podtrzymać przy życiu...


Ale w sumie zdziwiło mnie trochę, bo wielokrotnie widziałem jakieś mapki i pokazywano, że wiatraki / solary super sobie radzą, tanio itd. więc ciekawe skąd wzieli takie gigantyczne straty... no bo 4 mld euro to chyba wyczyn. Ale później doczytam co @Frog podrzucił może troszkę rozwieję mgły niewiedzy.

Frog

@tyle_slow Przeciętny okres eksploatacji turbin wiatrowych wynosi około 20-25 lat. Buduje się nowe farmy, sprzedaje turbiny a potem 25 lat czekać na wymianę. I tu pojawia się naturalna bariera: nie ma nieskończonego wzrostu na energie. Jeśli farmy wiatraków sobie świetnie radzą, nie znaczy, że będą ciągle budowane nowe.

tyle_slow

Ok. Doczytałem. @Frog @prepetum_mobile @SuperSzturmowiec a wiecie może o co chodzi?

Vestas Wind Systems A/S opublikowało śródroczny raport finansowy za drugi kwartał 2023 r., wykazując niezachwiane wyniki w trudnym tle branżowym. Raport przedstawia zachęcające dane, odzwierciedlające determinację firmy do pokonywania trudności i utrzymania trajektorii wzrostu.


Jakie "branża" ma trudności? Przecież wydawało się - laikowi - że po ataku rosji na UA, OZE ruszyło z kopyta aby zwiększyć niezależność? Są te różne programy OZE... nawet w PL, KPO to chyba jedyne pieniądze to właśnie wiatraki itd. Skoro więc to dotowane, oraz ma być wymieniana cała infrastruktura (to gdzie indziej doczytałem, był to chyba jeden z zarzutów, że do nas zaczną zwozić głośne i stare turbiny i zostanie nam problem ich utylizacji). To co jest powodem "trudności w branży"? (wiem, że google mi powie, ale może wiecie?)

Frog

@tyle_slow największe farmy wiatrowe ma robić PGE( ci zamówili u Siemensa) i Orlen, czy oni zamówili głośne i stare turbiny? Nie wiem. Obie spółki sa kontrolowane przez Skarb Państwa. Jeśli mają być stare i głośne, to obecny i poprzedni rząd dał ciała.

Anty_Anty

To będzie demokratyczna pomoc rządowa?

Nie znam się na tym ale u nas przy każdej pomocy państwowej krzyczy sie o karach a tam jebią kasą na lewo i prawo jak ich firmy są zagrożone więc może mnie ktoś oświeci jak to wygląda.

Stocznia to 5 lat musiała się sądzić i jeszcze kazali ją restrukturyzować.

https://forsal.pl/artykuly/339125,stocznia-gdansk-nie-musi-zwracac-rzadowej-pomocy.html

f148f3e7-ba50-4282-90da-628f8c61495f
Grewest

@Anty_Anty UE poluzowała zasady pomocy publicznej związku z epidemią covid. Potem wydłużono poluzowanie z powodu kryzysu gazowego i wojny na ukrainie, a teraz jest to znowu wydłużone z powodu pojawienie się amerykańskiego Inflation Reduction Act i wojną gospodarczą z Chinami.


Niestety nie doszło do stworzenia europejskiego odpowiednika IRA i kraje "na własną rękę" dotacjami wspierają sektor energetyczny.

Zaloguj się aby komentować