Rzymska mozaika ukazująca scenę wprowadzania słonia na pokład statku


Rzymska mozaika ukazująca scenę wprowadzania słonia na pokład statku. Według badaczy scena może mieć miejsce w Egipcie, niedaleko portu w Aleksandrii, skąd też transportowano liczne egzotyczne zwierzęta do Italii.

Na widocznej mozaice widzimy, jak czterech mężczyzn próbuje wprowadzić niechętne zwierzę na pokład statku. Co interesujące, kły słonia zostały zabezpieczone swego rodzaju pokrowcami, aby uniknąć większych obrażeń.

Warto nadmienić ciekawostkę, jaką pozostawił nam Pliniusz odnośnie słoni. Mianowicie zwierzęta płoszyły się, kiedy schodząc ze statku po platformie zdawały sobie sprawę z odległości między lądem a statkiem. Przedstawiona mozaika tak naprawdę może ukazywać nie proces wprowadzania zwierząt na pokład statku, a ich sprowadzanie na ląd. Zwierzęta schodząc tyłem nie wpadały w panikę, a widoczni mężczyźni z lewej mogli dodatkowo uniemożliwiać im powrót na statek.

Obiekt znajduje się w rzymskiej willi Villa Romana del Casale na Sycylii.


https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/rzymska-mozaika-ukazujaca-scene-wprowadzania-slonia-na-poklad-statku/


#imperiumromanum #rzym #ciekawostki #antycznyrzym #historia #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ancientrome #rzym #venividivici

-----------------------------------------------------------------------------

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na portalu, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie: https://imperiumromanum.pl/dotacje/

4e9b9653-07c8-41de-a500-fe83eeace8a9

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować