Różowy Księżyc

Dziś przypada pełnia księżyca, która w folklorze północnoamerykańskim jest znana jako Różowy Księżyc (ang. Pink Moon). Nazwa ta, wymieniona po raz pierwszy w The Old Farmer's Almanac, nie ma wbrew pozorom nic wspólnego z kolorem samego księżyca widocznego na niebie - odnosi się ona do kwitnących floksów popularnie występujących we wschodnich regionach Ameryki Północnej.

Floks szydlasty (Phlox subulata) tworzy gęste, rozłożyste kobierce, które w kwietniu zaczynają okrywać się drobnymi kwiatami w odcieniach bieli, różu i fioletu. To właśnie od ich kolorów wzięła swoją tradycyjną nazwę kwietniowa pełnia księżyca.

W folklorze Indian Ameryki Północnej kwietniowa pełnia miała również inne nazwy. Plemiona Algonkinów i Dakotów nazywały ją Księżycem Pękających Lodów i Księżycem, W Którym Strumienie Są Znów Spławne, co odnosiło się do wiosennych roztopów uwalniających płynącą wodę. Plemię Tlingit nazywało ją Pączkującym Księżycem Roślin i Krzewów, a plemię Oglala - Księżycem Pojawiającej Się Czerwonej Trawy. Inne tradycyjne nazwy kwietniowej pełni popularne wśród plemion Dakotów, Lakotów i Kri nawiązywały do pojawiających się wiosną zwierząt i ich zwyczajów - Księżyc W Którym Powracają Kaczki, Księżyc W Którym Gęsi Znoszą Jaja, Żabi Księżyc.

W tradycji ludów Anishinaabe zamieszkujących region Wielkich Jezior Północnoamerykańskich kwietniowa pełnia bywała też nazywana Księżycem Czukuczana (ang. Sucker Moon). W tym czasie rozpoczynano połowy ryb z rodziny czukuczanowatych (ang. sucker fish - słodkowodne ryby podobne do karpi), które wiosną powracały do strumieni i na jeziorne płycizny.

#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #ksiezyc #przyroda
78370294-b9be-42d7-b66b-4e37f009d4d7
UbogiKrewny

@Apaturia a dziękuję, bardzo ciekawe, będę wypatrywał dzisiejszego księżyca

Kaligula_Minus

@Apaturia u mnie pochmurno niestety i nie widać

Zaloguj się aby komentować