Pozostałości rzymskiej drogi odkryte w Izraelu

Pozostałości rzymskiej drogi odkryte w Izraelu

hejto.pl
W trakcie prac budowlanych w pobliżu wsi Rumat al- Heib odkryto pozostałości drogi z czasów panowania cezara Hadriana (I połowa II w. n.e.). MIejscowość położona jest ok. 20 kilometrów na zachód od Tyberiady, ważnego miasta portowego położonego nad Jeziorem Galilejskim. Miasto powstało w I w. n.e. z rozkazu Heroda Antypasa, a nazwane na cześć panującego wtedy cezara Tyberiusza. Droga biegła na zachód i łączyła Tyberiadę z bogatymi miastami położonymi na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Droga w najszerszym miejscu ma 8 metrów szerokości i 26 metrów długości*. Jak już wspomniałem, wybudowano ją za Hadriana, następnie przeszła renowację w czasach bizantyjskich. Z tych czasów pochodzą też odnalezione w trakcie wykopalisk monety i fragmenty ceramiki.

Tyle artykuł. Co do mojego komentarza: na załączonych zdjęciach nie widać kamiennych płyt nawierzchni drogi, albo droga ich nie miała, albo zostały one rozebrane na budulec w czasach późniejszych. Widać, że wspołczesna droga idzie praktycznie równolegle do drogi rzymskiej- Rzymianie tyczyli je bardzo pragmatycznie i wielokrotnie w czasach późniejszych wykorzystywano ten fakt i nowe drogi wznoszono obok (lub po prostu nad starymi szlakami Rzymian).

Dzięki mym niebywałym umiejętnościom obróbki graficznej ( XD ) pozwoliłem sobie na pobawienie się zdjęciem. Czerwoną linią zaznaczyłem widoczny z lotu ptaka przebieg drogi. Tam gdzie znajdowały się pobocza widać roślinność, zapewne jakieś śródziemnomorskie zioła, które "chwyciły się" kamieni, między którymi zbiera się wilgoć. Cyfrą 1 zaznaczony jest fragment drogi który moim zdaniem był przedmiotem badań. Ziemia jest tam wzruszona (ciemniejszy, rudy kolor) no i dodatkowo ten fragment przedstawiono na pierwszym zdjęciu. 2 i przerywaną linią zaznaczony jest fragment gdzie rolnicy wjeżdżali na pola, które widać u dołu zdjęcia. Kamienie poboczy które przeszkadzały w przejeździe bądź orce zostały usunięte i utworzono z nich pryzmę.
*Na zdjęciach wyraźnie widać, że droga jest dłuższa, być może badaczom chodziło o przebadany dotychczas fragment.
Tekst na podstawie informacji prasowej:
https://www.timesofisrael.com/archeologists-uncover-new-section-of-1800-year-old-roman-road-in-galilee/

Komentarze (5)

sullaf

fotorealistyczna obróbka. Jesteś grafikiem?

antekwpodrozy

Fajnie to wygląda, ludzie czasem nie są świadomi co kryje sie obok

bob-dylan

Władcy Judei mieli zwyczaj nazywania miast na cześć cesarzy, np Herod Wielki zmienił nazwę jednego miasta na Cezarę (wcześniej Stratonospyrgos)

Papa_gregorio

@Opornik czekałem na ten fragment, nie zawiodłem się

Zaloguj się aby komentować