Ponad połowa polskiego PKB w 2024 r. została wytworzona w pięciu regionach Polski

W 2024 r. ponad połowa krajowej wartości polskiego PKB została wytworzona w pięciu z siedemnastu regionów Polski - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Dodał, że sam region warszawski stołeczny odpowiadał za wytworzenie 18,5 proc. krajowego PKB.


Jak wskazał GUS w swoim raporcie, za ponad połowę PKB odpowiadały regiony: warszawski stołeczny, śląski, wielkopolski, dolnośląski i małopolski.


Największy udział w tworzeniu PKB miał region warszawski stołeczny (odpowiadał za 18,5 proc. krajowego PKB), a najmniejszy region opolski - 2 proc. Udział regionu śląskiego to 11,5 proc., wielkopolskiego - 9,8 proc., dolnośląskiego - 8,3 proc., a małopolskiego - 8,1 proc.


GUS zwrócił uwagę, że wzrost PKB w cenach bieżących w porównaniu z 2023 r. nastąpił we wszystkich regionach Polski, ale największy był w regionie lubelskim - o 9,2 proc., a najmniejszy w śląskim - o 3,6 proc. [...]


#wiadomoscipolska #gospodarka #pkb #2024  #gus #wnppl

wnp.pl

Komentarze (1)

ramen

@Mr.Mars Ja mam wrażenie, że ten region opolski, to dostaje lanie za brak autostrady. No niby jest "w pobliżu", ale jak porównamy takie Kąty wrocławskie (czy Radomsko), to widać różnicę. Spoiler: 15km vs 500m.

Zaloguj się aby komentować