Polacy zaczną pędzić bimber? Podwyżka akcyzy na alkohol niepokoi branżę spirytusową

Zapowiedziane przez Ministerstwo Finansów podwyżki akcyzy na wyroby alkoholowe o 15% w 2026 r. i 10% w 2027 r. pogłębią notowany od lat spadek sprzedaży legalnych wyrobów spirytusowych. Taki będzie efekt podwyżki od 2026 roku cen alkoholu - ostrzega Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZP PPS).


Akcyza na wyroby spirytusowe na przestrzeni lat 2022-2027 wzrośnie aż o 60%, a tak znaczne obciążenie pogłębi negatywne wyniki branży, zaś w konsekwencji wpływy do budżetu państwa zmaleją, zaznaczono.


"Branża spirytusowa z dużym niepokojem przyjęła informację na temat planowanej podwyżki akcyzy na alkohol powyżej ustalonych stawek. Zgodnie z akcyzową mapą drogową, podatek akcyzowy na napoje alkoholowe miał rosnąć o 5% co roku do 2027 roku. Zapowiedziane podwyżki o 15% w 2026r. i 10% w 2027r. pogłębią notowany od lat spadek sprzedaży legalnych wyrobów spirytusowych i przesuną konsumpcję w kierunku szarej strefy" - czytamy w komunikacie. [...]


#wiadomoscipolska #alkohol #akcyza #ministerstwofinansow #bimber #podatki #gazetaprawna

Gazetaprawna

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować