Pierwsze znane nauce organellum wiążące azot

Pierwsze znane nauce organellum wiążące azot

Dzienniknaukowy
Naukowcy odkryli gatunek glonów morskich, który zawiera organellum zdolne do pobierania azotu z atmosfery. Dotychczas uważano, że zdolność taką posiadają jedynie niektóre bakterie symbiotyczne.

Azot jest składnikiem odżywczym niezbędnym dla całego życia na Ziemi. Pomimo jego obecności w atmosferze, pozostaje on w dużej mierze Azot jest składnikiem odżywczym niezbędnym dla całego życia na Ziemi. Pomimo jego obecności w atmosferze, pozostaje on w dużej mierze niedostępny dla wielu form życia, dopóki nie zostanie przekształcony w bardziej przystępną formę. Istnieją bakterie, które są w stanie tego dokonać. Są też rośliny wiążące azot, jak chociażby rośliny strączkowe, które uzyskały tę zdolność poprzez związek symbiotyczny z bakteriami żyjącymi w ich korzeniach. Ale w niedawnej publikacji naukowcy z Uniwersytetu Rhode Island, Institut de Ciències del Mar w Barcelonie, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz i Massachusetts Institute of Technology odkryli organizmy symbiotyczne wiążące azot, wykazujące zachowania podobne do organelli.

Opis oraz wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Cell” (DOI: 10.1016/j.cell.2024.02.016) oraz „Science” (DOI: 10.1126/science.adk1075). [...]

#nauka #swiat #badanianaukowe #azot #glony

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować