Osobliwości muchomora czerwonego

Osobliwości muchomora czerwonego

pharmacopola.pl
Pół godziny po doustnym spożyciu A. muscaria pojawia się charakterystyczne zaburzenie postrzegania przestrzeni, zwane makropsją. Obiekty postrzegane przez osobę dotkniętą makropsją zdają się być o wiele większe niż w rzeczywistości, co odpowiada „objawom” Alicji. Osoby zatrute muchomorem czerwonym wykazują ponadto nadwrażliwość na bodźce wizualne i dźwiękowe oraz tracą poczucie czasu. Po kilku godzinach od spożycia grzyba pojawia się zmęczenie i senność, które prowadzą następnie do głębokiego snu, charakteryzującego się wysoce realistycznymi marzeniami sennymiw fazie REM.
Oprócz tych, relatywnie pożądanych efektów, u zatrutych pojawiają się również wymioty, skurcze mięśni, dezorientacja, zawroty głowy i delirium. W niektórych przypadkach grzyb powoduje typowe objawy atropinopodobne, takie jak suchość w ustach i rozszerzenie źrenic. Co ciekawe, zaobserwowano korelację pomiędzy wystąpieniem określonych objawów, a czasem zbioru. Zgodnie z ustaleniami owocniki muchomora zebrane we wrześniu działają mniej narkotycznie i częściej powodują mdłości. Odwrotna tendencja występuje w przypadku okazów zebranych w sierpniu.
Co ma wspólnego Alicja w Krainie Czarów z muchomorem? Jakie właściwości psychoaktywne ma Amanita muscaria? Co ma wspólnego mocz, renifery i muchomor? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w artykule.

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować