Odzew na apel Lyudmyla Kozlovska o wpłacanie kaucji na rzecz uwięzionego przez PiS Bartosz Kramek przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Wpłat dokonało kilkadziesiąt osób: aktywistów, dziennikarzy, przedsiębiorców, ludzi kultury i nauki oraz “zwykłych” obywateli, oburzonych bezprawnym uwięzieniem Bartka. Na konto sądu wpłynęło prawie 350 tys zł, o 50 więcej, niż wyznaczona kwota kaucji (nadwyżkę sąd oczywiście zwróci wpłacającym).
Jeśli prokuratura nie posunie się do kolejnych bezprawnych działań, to dzięki Wam Bartek odzyska wolność i będzie mógł zeznawać z wolnej stopy - tak jak to czynił do tej pory, gdy przez lata stawiał się na każde wezwanie w licznych postępowaniach, które władze PiS przeciwko nam prowadzą (i - jak na razie - wszystkie przegrywają). Podobnie też będzie mógł się stawiać w sprawach, które my wytoczyliśmy partii rządzącej w ramach naszej kontrofensywy (a jest ich aż 20: https://odfoundation.eu/.../9519,20-pozwow-przeciw-pis.../). Nie przypadkiem zresztą Bartek został uwięziony w dniu między terminami rozpraw w dwóch z tych postępowań - przeciwko tubom propagandowym PiS, “Gazecie Polskiej Codziennie” i “Sieciom”. Liczne naruszenia prawa przy aresztowaniu i jego całkowitą bezzasadność wykazała znana prokurator w tym poście: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10209541010118022&id=1710198812.
Po wpłynięciu kaucji sąd musi wyznaczyć termin posiedzenia, na którym zdecyduje o losie Bartka, o czym niezwłocznie poinformujemy.
Niestety, to dopiero początek tej potencjalnie największej i najbardziej kosztownej batalii ODF z PiS. Sprawa ta będzie ciągnęła się miesiącami, jeśli nie latami, wyczerpując niewielkie środki Fundacji. Jest wysokie ryzyko, że prokuratura będzie próbowała ponownie aresztować Bartka. Sama obsługa prawna (ze względu na skomplikowanie sprawy i zakres fikcyjnych zarzutów - które na razie znamy tylko z mediów) wymaga zaangażowania licznych prawników (wyspecjalizowanych w prawie karnym, skarbowym i w sprawach politycznych). Od momentu zatrzymania Bartka cały zespół Fundacji (z powodu pandemii to już ledwo 6 osób) zaangażowany jest w jego wsparcie zarówno w kraju jak i na arenie międzynarodowej (wkrótce ukażą się m.in. list eurodeputowanych do Komisji Europejskiej oraz międzynarodowy apel do polskich władz, zainicjowany przez Prezydenta Lecha Wałęsę). Wszystkie projekty Fundacji wspierające praworządność w Polsce (Listy Hańby, raport i apel przeciwko przemocy i bezkarności policji oraz związane z nim kolejne wysłuchanie w Parlamencie Europejskim, kolejny raport o przestępstwach z nienawiści, kolejne działania przeciwko Ordo Iuris i wiele innych) zostały na razie wstrzymane, bo musimy skupić się na obronie Bartka.
PiS chce Fundację sparaliżować i doprowadzić do upadku, zastraszając tym przykładem społeczeństwo obywatelskie.
https://www.facebook.com/ODFoundation/posts/5687628041279212

Zaloguj się aby komentować