....^..^...
..(O,O). SCIENCE ORG
..(........).
┏"━━"━━━━━━───┄┄┄┄
O zagadkowym braku kości i szkieletów
┗━━───────────────────┄┄┄┄
Europa jest pełna średniowiecznych masowych grobów pozostałych po brutalnych rzeziach na polach bitew, Jednak szkielety żołnierzy poległych podczas wojen napoleońskich w XVIII i na początku XIX wieku, Mimo że są młodsze o setki lat, są niezwykle trudne do znalezienia.
━━━───────────────────┄┄┄┄

Wybieram tylko kluczowe fragmenty tekstów do tłumaczenia, a to, ze względu na brak czasu, zapewnia DeepL. Po więcej zapraszam do podlinkowanego artykułu.
Podoba ci się taka forma ciekawostek? Więcej znajdziesz w społeczności Sowie Uniwersum lub pod sowim tagiem niżej. Choć to pierwsza #sowiapinezka .

┏━━━━━━───┄┄┄┄
TŁUMACZENIE:
┗━━━───────────────────┄┄┄┄

Europa jest pełna średniowiecznych masowych grobów pozostałych po brutalnych rzeziach na polach bitew. Jednak szkielety żołnierzy poległych podczas wojen napoleońskich w XVIII i na początku XIX wieku - pomimo upływu setek lat - są niezwykle trudne do znalezienia. Od 2012 roku naukowcy prowadzą wykopaliska na belgijskim polu bitwy pod Waterloo, niesławnej bitwy Napoleona Bonaparte. Historycy wiedzą, że zginęło tam co najmniej 10 000 osób. Ile szkieletów znaleźli? Dwa.

Gdzie więc podziali się wszyscy polegli żołnierze? W nowej książce, Bones of Contention: The Industrial Exploitation of Human Bones in the Modern Age, archeolog i historyk argumentują, że dwie rozwijające się gałęzie przemysłu których rozkwit zbiegł się w czasie z końcem okresu wojennego, doprowadziły do masowego rabowania grobów z pól bitewnych. Argumentują oni, że szczątki szkieletów były gorącym towarem na początku XIX wieku: Fosfor był potrzebny do produkcji nawozów, podczas gdy węgiel kostny był - o dziwo - kluczową częścią procesu rafinacji buraków cukrowych.

Wykorzystanie kości w przemyśle cukrowniczym było większe niż nam się wydaje. Działo się to na napoleońskich polach bitew w całej Europie. Teraz wiemy, dokąd trafiali zmarli.

Dlaczego ludzie mieliby uciekać się do okradania pól bitewnych, skoro prawdopodobnie mogliby wykorzystać kości zwierząt z rzeźni?

Populacja Europy wzrosła ponad dwukrotnie w XIX wieku. Rynki nawozów i cukru przeżywały boom i nagle pojawiła się duża konkurencja o ten konkretny zasób.

W latach trzydziestych XIX wieku kości nagle stały się warte dużo pieniędzy. W Belgii pierwsze fabryki cukru buraczanego zostały zbudowane w 1833 roku; cena za 100 kilogramów kości wzrosła z 2 franków do 14 franków w latach 1832-1837. To siedmiokrotny wzrost w ciągu zaledwie 5 lat. Kości z pól bitewnych były łatwe do znalezienia, łatwo dostępne i nikt się nimi nie przejmował. Wielu rolników mieszkających w pobliżu tych pól bitewnych zdało sobie sprawę, że w ziemi znajduje się złoto.

Czy handel ten dotyczył również innych rodzajów miejsc pochówku?

Wykracza to daleko poza pola bitew. W pewnym momencie lokalny urzędnik w Paryżu zasugerował opróżnienie katakumb pod miastem i wysłanie ich do fabryk cukru. Wiemy, że w Szkocji i Anglii istniały średniowieczne cmentarze, które zostały opróżnione i sprzedane; w brytyjskim parlamencie zaproponowano, przedyskutowano i odrzucono środki mające na celu zakazanie tej praktyki.

Jak długo to trwało?

Istnieją dobre dowody na to, że działo się tak również po I wojnie światowej, na części dawnego frontu zachodniego. Istnieje wiele przypadków uchwalania przez francuskich prawodawców lokalnych przepisów mających na celu ochronę pól bitewnych w latach dwudziestych XX wieku.

┏━━━━━━───┄┄┄┄
┃ ŹRÓDŁO:
┗━━━───────────────────┄┄┄┄
https://www.science.org/content/article/now-we-know-where-dead-went-did-grave-robbers-plunder-battlefields
┏━━━━━━───┄┄┄┄
┃ TAGI:
┗━━━───────────────────┄┄┄┄
#sowietetate #ciekawostki
#kosci #historia #dziwnehistorie #napoleon
726cd2b2-df88-4182-a236-0df623381b37
b1894152-2524-49ac-978f-9bdc8ddf45e1
entropy_

@DziwnaSowa drugiego pioruna powinienem dać za formatowanie tekstu xD

DziwnaSowa

@entropy_ dobrze się to czyta? Bo robiłem to pod moje preferencje, a na hejto wchodzę tylko w przeglądarce na telefonie.

entropy_

@DziwnaSowa bardzo dobrze, nie będę ukrywał że ascii art mnie urzekł xD

DziwnaSowa

@entropy_ mam słabość do tych ramek w ascii. XD

DiscoKhan

@DziwnaSowa dziwnie sie czyta, że ludzie plądrowali dla kości masowe groby, bo popyt na słodycze - czy tam cukier - był duży.


I tak lepiej niż obecnie z niewolnikami na plantacjach kakao... a nie, czekaj xD


Swoją drogą ciekawe jakby tak kości JP2 wykorzystać do produkcji cukru i później ten cukier wykorzystać do zrobienia kremówki, majątek na takim artefakcie można by zrobić xD

DziwnaSowa

@DiscoKhan jak czytałem ten artykuł dzisiaj to miałem takie mocne wtf, jak padła wzmianka o rafinacji buraków cukrowych. Tego bym nie zgadł. XD

DiscoKhan

@DziwnaSowa mało kto się zna na procesach technologicznych przy przetwarzaniu żywności tak naprawdę także bądź tu mądry z czymś takim.


Chińczyki sproszkowane kości zwierząt na potencje biorą, marnacja totalna dobrego surowca ( ͡° ͜ʖ ͡°)

tankowiec_lotus

@DiscoKhan to samo było z zębami, wyrywano zęby z czaszek żołnierzy i szły na protezy

cebulaZrosolu

@DiscoKhan nie tylko Azjaci. Co roku na granicy z Ukrainą konfiskują multum tabletek że sproszkowanym konikiem morskim :P

DiscoKhan

@tankowiec_lotus takie klimaty kojarzę, Jerzy Waszyngton miał protezę zębów zrobioną z... Hmm, elementów? Pożyczonych od zmarłych niewolników.


Inna rzecz, że akurat swoich niewolników bardzo dobrze traktował, w sumie żyli jak normalni farmerzy tak naprawdę no ale jak paru naturalnie pomarło to poszli na części jak ruskie czołgi na Ukrainie.

DiscoKhan

@cebulaZrosolu to ewidentnie sprawka potomków Mongołów tylko, prawdziwy Polak-patriota by nigdy w takie farmazony nie uwierzył xdd

grv

Zastanawia mnie dlaczego te stare kości się zachowały? Stare ciężko sprzedać, czy trudniej znaleźć?

DziwnaSowa

@grv w tekście jest wzmianka, że bazowano na dość świeżej pamięci o miejscu pochówków. Część miejsc się zachowała głównie dlatego, że ktoś o nich zapomniał lub nie znał dokładnego położenia.

Zaloguj się aby komentować