https://www.riken.jp/en/news_pubs/research_news/pr/2023/20230627_1/index.html
Naukowcy z Instytutu Badań Fizycznych i Chemicznych RIKEN (Japonia) zaprezentowali nowy rodzaj terapii przeciwnowotworowej w której cząsteczki alfa dostarczane są bezpośrednio do komórek nowotworowych i niszczą je od wewnątrz. Komórki rakowe są dosłownie rozrywane od wewnątrz, podczas gdy zdrowe pozostają nienaruszone. Potencjalnie metoda jest uniwersalna i nie daje poważnych skutków ubocznych. Badania na myszach z ludzkim rakiem płuc wykazały wolniejszy wzrost guza i 100% przeżywalność już po jednym wstrzyknięciu. Badanie zostało opublikowane w Chemical Science.
Komórka jako cel.
Dostępne obecnie w leczeniu onkologicznym radio i chemioterapia często mają wyniszczający wpływ na organizm nie gwarantując jednocześnie zniknięcia wszystkich komórek nowotworowych. Zwłaszcza jeśli guz ma już przerzuty. Dlatego naukowcy nadal szukają sposobów na celowe działanie aby tylko guz mógł zostać zniszczony a zdrowa tkanka nie została tknięta. Istnieją już pewne ukierunkowane metody ale są one ograniczone do określonego rodzaju raka. Według twórców nowa terapia może być stosowana w leczeniu wielu rodzajów raka.
Ukierunkowane zniszczenie.
Naukowcy postanowili dostarczyć „konia trojańskiego” do komórek nowotworowych aby je zniszczyć – zamiast związku fluorescencyjnego do azydku przyłączono radionuklid astatyny-211. Kiedy się rozpada uwalnia niewielką ilość promieniowania w postaci śmiercionośnych cząstek alfa. Muszą one rozbić komórkę nowotworową od środka, a siła promieniowania nie wystarczy by dotrzeć do zdrowych tkanek.
Testy przeprowadzono na myszach którym wszczepiono ludzkie komórki raka płuc. Wprowadzenie samej atstatyny-211 nie przyniosło pożądanego efektu, ale kiedy podawano ją wraz z azydkiem przez krwioobieg przeżyło 80% myszy. Gdy azydek z astatą-211 wstrzyknięto bezpośrednio do guza, guz stał się trzykrotnie słabszy a po jednym wstrzyknięciu 100% myszy przeżyło.
„Nawet po wprowadzeniu do krwioobiegu związku leczniczego udało nam się osiągnąć znaczące rezultaty. Oznacza to, że możemy zastosować tę metodę do leczenia raka na bardzo wczesnym etapie, nawet jeśli nie wiemy, gdzie znajduje się guz” – wyjaśnia Katsunori Tanaka, główny naukowiec w Laboratorium Biofunkcjonalnej Chemii Syntetycznej RIKEN.
#medycyna #cancer #rak #zdrowie
c5595b64-dd91-4d6d-9ac1-2fbb762f9e43
Demostenes

@mute Ehhhh... kiedy to wejdzie tak naprawdę...


Ale bardzo fajna nowinka !!!

Za 40 lat (jak się ludzie nie wymordują do tej pory), będą już takie myki że teraz to jeszcze mamy bardzo mocne średniowiecze

Abcdef90

Na studiach w jakimś podręczniku było o tym info, nie pamiętam jaki związek ale zasada działania podobna

Barta55ko

@Abcdef90 Ja czytałem, że jakiś Japończyk przeszedł na post kilkumiesięczny po diagnozie raka, podobno wyzdrowiał za pomocą autofagii

pasmo

Terapia izotopowa jest stosowana od dawna. Zajmuje się tym dziedzina medycyny i specjalizacja pod nazwą medycyna nuklearna. Przykładem najczęściej stosowanych terapii są radiojodoterapia w nadczynności tarczycy i niektórych typach raków tarczycy (zróżnicowanych rakach) oraz leczenie przeciwbólowe w przerzutach nowotworowych do kości (tu stosuje się także alfa-promieniotwórczy rad). Problemem jest specyficzność wychwytu substancji nośnikowej (lub samego izotopu jak w jodzie czy radzie), chodzi o to żeby substancja gromadziła się wybiórczo w wybranej (docelowej) tkance lub komórkach, a jest to bardzo niełatwa sprawa. Tak wiec jest to ciekawostka n+1 substancja, która ma na razie potencjalne znaczenie dla przyszłych terapii.

Dalmierz_Ploza

Czas połowicznego rozpadu astatu 211 to 7,2 godziny.

Ciekawe jak by wyglądała logistyka oraz koszty takiego leku gdy po bardzo kosztownym wytworzeniu pierwiastka w reaktorze ma się w praktyce mniej niż dobę na doprowadzenie go do formy leku i podania pacjentowi.

pasmo

@Dalmierz_Ploza Logistyka istnieje od dawna dla izotopów stosowanych w technice PET, gdzie najpopularniejszy izotop to fluor-18 o czasie półtrwania 110min. Jest to izotop cyklotronowy i codziennie jest transportowany często na odległości kilkusetkilometrowe. Kiedy sieć cyklotronów nie była gęsta jak dziś stosowano także transport lotniczy.

Dalmierz_Ploza

@pasmo Dzięki za wyjaśnienie

pasmo

@Dalmierz_Ploza W uzupełnieniu jeśli chodzi o At-211. Istnieje generator 211Rn/211At. Działą to tak, że w reaktorze badawczym ładują dłużej żyjący Rn-211 do kolumny w osłonie i przewozi się taki generator do Zakładu Medycyny Nuklearnej, tam przepłukuje się na bieżąco kolumnę eluując At-211. Każdy ZMN uzyskuje codziennie w taki sposób najbardziej standardowy znacznik nadtechnecjan 99mTc o czasie T0,5 równym 6h otrzymując generator Mo/Tc raz w tygodniu.

Demostenes

@pasmo O chuju złoty ! Ale masz pojencie wariacie !

plemnik_w_piwie

@Dalmierz_Ploza jest w Polsce kilka takich laboratoriów które robią podobne rzeczy. Pykasz syntezę w nocy, a rano lek jedzie w klienta.

toto-tomato

Lek na raka odcinek 22334454321

Zaloguj się aby komentować