Największa góra lodowa świata zaczęła się przemieszczać.

A23a, po ponad 30 latach spoczynku zaczęła znacząco się przemieszczać. Wkrótce wypłynie poza wody Antarktyki – informuje BBC. Góra zajmuje powierzchnię niemal 4 tysięcy km kwadratowych.

A23a oddzieliła się od wybrzeża Antarktyki w 1986 roku. Przez kolejne kilka dekad jej ruchy były znikome – przez cały ten czas pozostawała ona "zakotwiczona" w mule dennym na Morzu Weddella. Od 2020 roku naukowcy obserwują jednak stopniowe zwiększanie tempa jej przemieszczania. - W końcu zmniejszyła swój rozmiar na tyle, by stracić przyczepność i zacząć się poruszać

W ostatnich miesiącach A23a gwałtownie przyśpieszyła pod wpływem wiatrów i prądów morskich. Obecnie mija północny kraniec półwyspu Antarktycznego. Zgodnie z przewidywaniami góra lodowa zostanie najpewniej porwana przez Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy (Prąd Wiatrów Zachodnich), który skieruje ją w stronę południowego Atlantyku ścieżką określaną mianem "alei gór lodowych". Przewiduje się, że może ona osiąść w okolicy Georgii Południowej - brytyjskiej wyspy na południowym Atlantyku.

https://tvn24.pl/tvnmeteo/nauka/antarktyda-najwieksza-gora-lodowa-swiata-a23a-nabiera-rozpedu-wkrotce-moze-opuscic-wody-antarktyki-st7453036

#wiadomosciswiat #globalneocieplenie
ce0f82cb-1ab9-441a-9130-debe2842cad4
smierdakow

Ostatecznie wszystkie góry, niezależnie od ich wielkości, są skazane na stopienie się.


Jeśli opadnie na ziemię w Georgii Południowej, może to spowodować problemy dla milionów fok, pingwinów i innych ptaków morskich rozmnażających się na wyspie. Ogromna masa A23a może zakłócić normalne szlaki żerowania zwierząt, uniemożliwiając im prawidłowe karmienie młodych.


Błędem byłoby jednak myśleć o górach lodowych jako o obiektach niebezpiecznych – Titanicu i tak dalej. Rośnie świadomość ich znaczenia dla szerszego środowiska.


Gdy te duże góry topnieją, uwalniają pył mineralny, który został włączony do ich lodu, gdy były częścią lodowców ocierających się o skałę Antarktydy. Pył ten jest źródłem składników odżywczych dla organizmów tworzących podstawę oceanicznych łańcuchów pokarmowych.


„Pod wieloma względami te góry lodowe są życiodajne; są punktem wyjścia wielu aktywności biologicznych” – powiedziała dr Catherine Walker z Instytutu Oceanograficznego Woods Hole


https://www.bbc.co.uk/news/science-environment-67507558

bejonse

Akurat godzinkę temu wszedł odcinek o Antarktydzie od nawet spoko gostka od okolotematow więc podczepię pod wątek.


https://youtu.be/GPk4MiCtvmU?si=XXDO67T0SDQAZvBz

Gilgamesz

Góra lodowa szuka Titanica

Zaloguj się aby komentować